Dvě varianty zařízení obývacího pokoje

Datum: 11.3.2019
obrázek
Jedná se o větší pokoj, který bývá, s ohledem na svou velikost, skoro vždy v typickém panelákovém bytě využíván jako klasický obývací pokoj. Navrhla jsem dvě varianty, z nichž každá vychází z jiného nábytkového uspořádání a to především s ohledem na velikost sedací soupravy nebo pohovky.

Individuální vkus a aktuální trendy

Právě pohovka je pro každého obyvatele a velikost rodiny odlišná. Někdo preferuje větší relax a rozměrnější pohovku, jiní zase menší pohovku a různé verze solitérů, odpočivných křesel a taburetů. Dále pak množství úložných prostor jako jsou různé skříňky, komody, větší nábytkové sestavy nebo knihovny. V neposlední řadě je důležitá estetická stránka, individuální vkus a aktuální trendy nebo barevné preference napříč celým bytem.

Verze A - klasická a nadčasová

V této verzi jsem vycházela z teplé, světlé barevné palety. Na podlahu jsem použila světlé bělené dřevo a na stěnu jemný krémový odstín. Dále pak převažuje klasická bílá, která je na policové sestavě, dveřích a dalších prvcích. Tento základ je doplněný výraznou teplou hnědou barvou (čalouněnou pohovkou) a akcenty tmavě šedé a černé.

Policová stěna s modrošedou výmalbou

Snažila jsem se vyřešit dlouhý půdorys místnosti. Na jedné krátké straně jsou okna a balkonové dveře, a proto jsem na protější druhé krátké stěně navrhla nábytkovou policovou sestavu s modrošedou výmalbou. Toto řešení opticky místnost zkrátí a zároveň rozšíří. Bílá policová sestava je zavěšená na stěně a „levituje." Není usazená na podlaze a nedosahuje ani do stropu, zároveň skýtá dostatek úložného prostoru nejen na knihy, ale i pro TV a další předměty.

Sedací soupravu doplňuje čalouněný taburet

Pohovka je rovná a doplněná o velký taburet, který jsem posunula více k oknu, a navíc tuto sedací soupravu doplňuje čalouněný taburet. Čalounění v tmavší hnědé barvě, která je teplá a nadčasová. Vše je doplněné o světlý koberec a krémové a šedé polštáře.

Dekorativní prvky v nadčasovém provedení

Nad pohovkou jsou dva různě velké obrazy a vedle samozřejmě praktická stojací lampa. Na protější stranu jsem umístila už jen solitérní designovou policovou skříňku a velký dekorativní obraz. V prostotu není mnoho nábytkových kusů, ale výrazné dekorativní prvky v nadčasovém provedení.

Aktuální trendy a nároky na komfort

Tato verze je spíše klasická a nadčasová, není ničím extrémně výrazná. Jedná se o konzervativní provedení, které ale zohledňuje aktuální trendy a nároky na komfort.

Verze B - odvážnější a barevnější

Tato varianta je celkově výrazně odvážnější a barevnější. Světlým svěžím barvám kontrastuje výrazné tmavší dřevo a černé akcenty. Světlé čalounění velké rohové pohovky a světlá výmalba… a naproti tomu tmavé odstíny dřeva (podlaha a knihovna) a černé prvky použité na osvětlení, stolku, zásuvkách a dekoraci.

Atypická knihovna

Pohovka je rohová a prostorná… zároveň vyžaduje hodně prostoru, takže možnosti dalšího vybavení pokoje jsou již omezené. Navrhla jsem tedy vedle pohovky atypickou knihovnu, jednoduše policový regál, jež skýtá úložný a odkládací prostor.

Kovový regál s plechovými boxy

Dále se pak již jedná o jednotlivé solitéry, jako odkládací stolky k pohovce, které jsou každý typově i materiálově odlišné. Taburet v jiném barevném provedení, který je umístěn u okna. TV komoda, což je v podstatě kovový regál s plechovými boxy, které slouží jako šuplíky.

Prostor je oživen barvami

Celý prostor je oživen barevnými dekoracemi – polštáře, barevný taburet, koberec s výrazným dekorem… jedná se o syté teplé barvy, které prostor oživí a zároveň jsou aktuální. Dekorativně působí černá barva, která je použitá na osvětlení a detailech, jako například nožičky u pohovky, drátěný koš, jeden odkládací stolek a prvky zásuvkové komody pod TV.

Relaxační pohovka

Tato varianta je navržená záměrně jako relaxační s velkou pohovkou, kde lze i ležet, a s výraznými vzory a prvky jako je dekor koberce nebo šikmé police v knihovně, a samozřejmě šťavnatými barvami, které prostor oživují.

Použití různých materiálů

Základním tónům tmavě hnědé na podlaze a světle krémové na stěně kontrastují syté hřejivé barvy a to vše je doladěné použitím černé. Trendy je použití různých materiálů od klasického dřeva, přes kov a různé textilie a hlavně dekor jako takový, objevující se na různých místech v interiéru.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorka

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne