Rekonstrukce bytu - Lamino s dekorem bambusu

Datum: 24.08.2009
obrázek
Rozhodli jste se, že konečně nastal čas na změnu vašeho původního, zastaralého a nepraktického bydlení? Řešení je mnoho, ale v každém případě vás čeká více či méně náročná rekonstrukce, která řádně provětrá vaši peněženku.

Stále více lidí se obrací na redakce novin, časopisů a internetových portálů, aby tam našli podporu svých úvah o rekonstrukci bytu. Další oslovují bytové architekty, prostě všichni chtějí vynaložené finanční prostředky využít co nejefektivněji, aby jejich nově upravený byt byl nejen zajímavý, ale také účelně zařízený.

Také na adresu naší redakce dochází mnoho dopisů a mailů s žádostí o pomoc. Proto jsme se rozhodli vyhovět alespoň několika našim čtenářům a rady a možná řešení z dílny bytové návrhářky Kateřiny Mlejnkové pravidelně uveřejňovat v rubrice Proměny bytu. Čas běží a my vám předkládáme už, obrazně řečeno, čtvrté splněné přání.

Dopis od Pavla

Dobrý den, před nedávnem jsme koupili panelákový byt 4+1 a chtěli bychom poradit s jeho rekonstrukcí. Především bychom chtěli rekonstruovat bytová jádra a vyřešit nějakým způsobem chodbu, která se nám zdá poněkud nepřehledná a působí jako labyrint. Také řešení kuchyně a jídelny se nám nezdá příliš optimální. Jídelna je dost malá a působí stísněným dojmem díky oddělení od kuchyně nosnou zdí s průchodem. Také nevíme, zda zachovat oba záchody. Dále uvažujeme, jestli by nebylo možné vytvořit někde šatnu. Moje žena by si také přála více prosvětlit obývací pokoj (největší pokoj). Celkově se nám jedná spíše o rekonstrukci nebo přestavbu dispozičního řešení, než o detailní návrhy jednotlivých místností. Zkrátka hledáme nějaké optimální řešení rekonstrukce, které bude zajímavé a praktické. Máme už sice nějaké vlastní nápady, ale do realizace přestavby jsme se ještě nepustili, takže se budeme těšit na Vaše nápady, které pro nás budou určitě obohacením a cennou inspirací. Ještě bych snad shrnul naše aktuální představy. Chtěli bychom větší koupelnu, kde by byla dvě umyvadla, také bychom rádi zachovali oba záchody, sprchový kout a vanu nebo jen sprchový kout. Z barev máme rádi zelenou, žlutou a béžovou, na podlahu plánujeme lamino s dekorem bambusu. Do kuchyně nebo kuchyňského koutu bychom chtěli dát dlažbu. Dlažba by mohla být také kolem vchodových dveří v předsíni. Děkuji a zdravím Pavel

Shrnutí požadavků majitele bytu

Rekonstrukce panelákového bytu: kompletní rekonstrukce by měla zahrnovat podlahové krytiny a dveře, dále pak vyřešit chodby, které působí jako labyrint, nově by měla být vyřešena koupelna a wc, požadují šatnu a také zrušit jídelnu, která by měla být na jiném místě (vpravo obrázek původní dispozice bytu)

Požadavky na koupelnu: dvě umyvadla, dvě toalety, vana, sprchový kout

Oblíbené barvy: zelená, žlutá, béžová

Podlaha: dekor bambus

Podlaha kuchyně: dlažba

Dlažba: také u vchodu v předsíni

Kompletní rekonstrukce je nezbytná

Mladý pár si pořídil panelákový byt, který již delší dobu obývá, ale stále si neví rady s jeho novou podobou. Byt potřebuje kompletní rekonstrukci, tak jako u většiny starých panelákových bytů je nutné především zrušení stávajícího koupelnového jádra a tím pádem i eventuálně upravit dispozici bytu. Tento byt je oproti jiným panelákovým bytům docela velký (cca 85,6 m2), jsou zde tři pokoje, kuchyně, dokonce jídelna, prostorný obývací pokoj, koupelna a dvě toalety. Navíc je u jednoho z pokojů prostorná šatna, kterou by si čtenáři přáli zachovat.

Odstranit labyrint chodeb

Zásadní požadavek čtenářů je celkové řešení dispozice - středem bytu vede chodba, která působí jako labyrint a čtenáři by ji chtěli výrazně zredukovat. Rovněž požadují zrušit jídelnu a lépe vymyslet propojení kuchyně, jídelního koutu a obývacího pokoje. Nová musí být koupelna, ve které nesmí chybět vana, sprchový kout i velké dvoumyvadlo. Také by si přáli mít v bytě dvě toalety. Co se týče nové podlahové krytiny, preferují čtenáři dlažbu jak v předsíni, tak i v kuchyni. Na zbytek podlahy by si přáli použít dekor bambusu, který se jim velmi líbí.

Kuchyňská linka v prostoru původní jídelny

Při navrhování jsem se nejprve zabývala novým řešením chodby, které se musí odvíjet od ostatních místností, zároveň ale dosáhnout co nejméně stavebních změn stávajícího stavu bytu. Kuchyňskou linku jsem posunula do prostoru původní jídelny. Tím jsem propojila tento prostor s obývacím pokojem, do kterého jsem umístila jídelní stůl. Prostor obývacího pokoje je velký a tak je zde pro jídelní kout dostatek místa. Kuchyně je také přístupná pouze přes obývací pokoj. Díky tomuto posunu kuchyně, vznikl prostor pro řešení velké koupelny, kam se vejde jak vana a sprchový kout, tak i dvojumyvadlo.

Toaleta jenom jedna

Toaletu jsem navrhla samostatně a pouze jednu, namísto dvou, jak si čtenáři přáli. Myslím si, že by jedna vzhledem k velikosti bytu a pravděpodobnosti čtyřčlenné rodiny měla být dostačující. Samostatný prostor jsem navrhla i pro pračku. Do prostoru kuchyně jsem podle požadavků použila dlažbu, ta je rovněž i v předsíni, ale pouze v prostoru u dveří a ve skříni, která slouží jako botník a věšák.

Bílá s dekorem zeleného skla

Vzhledem k požadavkům na bambusový dekor podlahy jsem volila barevné řešení dveří a nábytku ve velmi podobném odstínu světlého dřeva. Kontrastní je řešení kuchyňské linky, která je čistě bílá s dekorem zeleného skla namísto klasického obkladu. Všechny ostatní barvy jsou přírodní a světlé. Obklady v koupelně jsou ve dvou odstínech a v kombinaci vytvářejí barevné pásy. Šatnu u ložnice jsem ponechala, pouze jsem ji vzhledem k velikosti pokoje ještě trochu zvětšila. Přes šatnu je sice průchod do ložnice, ale skříně jsou s posuvnými dveřmi, a tak je úložný prostor zakryt. Zároveň jsem vybavení doplnila o židličku a věšák. V ložnici je pak již pouze nezbytné vybavení - velká dvoulůžková postel a noční stolky.

Malá pracovna a dětský pokoj

V nejmenším pokoji jsem navrhla malou pracovnu, díky které nebudou muset být pracovní stoly v pokojích, ale všechna výpočetní technika bude v tomto prostoru. V největším pokoji jsem vytvořila dětský pokoj pro dvě děti. S dostatkem úložného prostoru a prostorem pro hraní. Novou podobu bytu jsem se snažila řešit především prakticky a s maximálním ohledem na požadavky čtenářů. Doporučuji jim, aby ještě zvážili nutnost dvou toalet v bytě.

Text: Kateřina Mlejnková

Plánky a vizualizace: autorka

Lidé bývají netrpěliví

Vytvořte mi úžasný interiér, ale musím vás upozornit, že mám málo peněz. A nezapomeňte na to, že se do toho malého prostoru musí nějak "nacpat" všechno tohle vybavení... To jsou požadavky, s nimiž obvykle přicházejí zákazníci za bytovým návrhářem. Na něm pak je, aby tyto představy usměrnil a osekal jen na praktické a nezbytné věci. Protože jinak většinou není možné vejít se do rozpočtu, který se obvykle nesmí za žádnou cenu překročit. Lidé také bývají netrpěliví, na návrháře spěchají a nemají ponětí o tom, jak dlouho taková práce trvá. Dobrý projekt nejde udělat hned napoprvé nebo do týdne. A když už pak mají návrh v ruce, často se rozhodnou spolupráci s odborníkem přerušit a vše si udělat sami. A to je chyba.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne