Jak ideálně zařídit malý byt?

Datum: 25.1.2019
obrázek
Byt 2+kk o celkové výměře 45 m2 zakoupila klientka již částečně vybavený. Chtěla ho zařídit novým nábytkem, který by vyhovoval jejímu stylu a potřebám. Původní vzhled bytu byl nijaký, nemastný – neslaný.

Dispoziční změna by tomuto bytu nepřinesla žádnou výhodu. Původní podlahy i přes výhrady k barevnosti byly ponechány a koupelna zůstala beze změny. Škoda, že předchozí majitelka nechala vyštukovat a natřít stropy, které byly z pohledového betonu.

Vzdušnost a lehkost

Ústředním bodem návrhu byl obytný prostor, kde bylo nutné na ploše 3x6 metrů skloubit kuchyňský kout, jídelní stůl a pohovku s televizí tak, aby byla zachována vzdušnost a lehkost. V bytě zbyla kuchyňská linka a špatně zvolené osvětlení ve všech místnostech.

Výměna kuchyně

„V malých bytech je potřeba využít všechny možnosti pro uložení věcí. Proto doporučuji všechny úložné skříně a kuchyň řešit až do stropu,“ podotýká Ing. arch. Eva Bradáčová a doplňuje: „Výměna kuchyně nebyla původně v plánu, ale jsem ráda, že se k tomuto kroku nechala klientka časem přesvědčit. Původní kuchyňská linka byla nevhodně řešena. Neměla úložné skříňky až do stropu a zabírala v místnosti příliš mnoho místa. Zasahovala tak do větší části obytného pokoje, což v tak malém bytě není žádoucí.“

Světlé povrchy opticky zvětšují

Na nové bílé kuchyňské lince jsou použitá lesklá dvířka a na stěně je bílý skleněný obklad. „Jak je dobře známo, světlé a lesklé povrchy opticky zvětšují. To byl jeden z hlavních cílů,“ říká Ing. arch. Eva Bradáčová.

Světla přisazená ke stropu

„Původní světla byla absolutně nevyhovující jednak svým vzhledem a hlavně typem. Všechna byla závěsná, což v takto malém bytě není vhodné, protože dělají dojem nižšího stropu,“ podotýká architektka. Proto se všechna světla demontovala a nově se osadila světla přisazená až ke stropu.

Nástěnná lampa na pohyblivém rameni

„Osvětlení jídelního stolu si říkalo o netradiční řešení. Původní majitelka osvětlení jídelního stolu vůbec neřešila, protože v místě vývodu pro toto osvětlení měla umístěné skříně kuchyňské linky. Ideálním řešením v takto malém prostoru je nástěnná lampa na pohyblivém rameni. Díky tomu se dá dobře nastavit výška stínítka a v prostoru nevisí ze stropu kabel, který by opticky prostor rozdělil,“ doplňuje architektka.

V případě návštěvy se stůl jednoduše odsune od zdi, přidá se židle z ložnice a světlo na pohyblivém rameni se nastaví tak, aby byl jídelní stůl osvětlen.

Trojsed do tvaru písmene L

„V malých bytech je nutné vše řešit na centimetry a to vyžaduje atypickou výrobu,“ upozorňuje architektka. „Té se nevyhnula ani pohovka. Přestože se jedná o trojsed tvaru L nezabírá příliš mnoho místa. Navíc je rozkládací a s úložným prostorem. Barevně ladí s jídelními židlemi. Ty mají čalouněné sedáky.“

Barevné nástěnné boxy

Oživujícím prvkem obytného prostoru s kuchyní jsou barevné nástěnné boxy. Ty jsou použité i v předsíni. Na jejich barevnost navazují výrazné obrazy visící v ložnici. Těmito prvky se všechny místnosti propojují. Nově zvolený nábytek je velmi moderní, svěží a kombinuje přírodní materiály s bílými a šedými povrchy. Nyní byt odpovídá mladému naturelu nové majitelky.

Text: Jan Chára

Foto: Jiří ErnestIng. arch. Eva Bradáčová

Navrhování interiérů je mojí vášní! Vím, že důležitým prvkem pro interiér šitý na míru je otisk charakteru klienta. Je důležité podpořit jeho životní styl, ať již jde o mladého člověka, který vyznává dynamický styl života, nebo rodinu, která chce vytvořit harmonické a bezpečné místo, či starší klienty, kteří si dopřejí pohodlí a poklidně laděný interiér.


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne