Milan Chabera - Tváře, moje nekonečné téma

Datum: 21.1.2019
obrázek
Obrazy Milana Chabery nepřehlédnete. Nejdřív vás osloví výraznými barevnými akordy s celou škálou odstínů a struktur, pevnými konturami, jimiž dotváří své postavy, a pak hned příběhem, který pohyb ruky, výrazná ústa nebo záblesk v oku naznačují.

„Můj otec byl velmi kreativní a snad pro svou nenaplněnou touhu stát se malířem-umělcem nutil mě i mého bratra do malování skoro násilím. Dnes mu to rozhodně nezazlívám,“ říká Milan Chabera, s nímž jsem se setkala v příjemné rektrokavárně na náměstí sv. Václava ve Staré Boleslavi. Přiznává, že ho malování a vlastně celý proces kolem přípravy barev, štětců, pláten, na nichž se pak odehrávají jeho příběhy, nesmírně naplňuje a těší.

Školy, výdrž a mnichovský start

Lidová škola umění, Akademie výtvarných umění v ateliéru pro figurální a krajinářskou malbu prof. Jana Smetany, to byl začátek velké malířské cesty. „Pan profesor miloval předměstské krajiny, pusté i zalidněné. To byla jeho témata. Já jsem si v městském prostředí vybíral spíš postavy – figury. Stavělo se tenkrát metro a mně se líbilo, že tam bylo hodně lidí pohromadě, vše bylo v pohybu a bylo to dění hodně barevné. Připomínalo mi to některé Goyovy obrazy. Vnímal jsem Prahu velmi intenzivně,“ vzpomíná malíř.

Období po dokončení školy nebývá snadné. Jedna z možností, jak se uživit, byla tvorba a návrhy propagační grafiky pro zahraniční obchod. Milan měl štěstí, jeho obrazy záhy zaujaly mnichovského galeristu – a od té doby měl postaráno o práci. „Nemusel jsem hledat zaměstnání, učit, nebo zůstat u propagace, mohl jsem se věnovat výhradně malování. O výrazné obrazy Milana Chabery má německá umělecká veřejnost zájem trvalý, spolupráce s tamními galeriemi pokračuje. Poslední velká výstava byla na přelomu let 2017-2018 v Norimberku.

Vnímám lidi a jejich energii

Malíř zůstal v Praze ještě sedm let po promoci. Pak se odstěhoval se svou ženou do Staré Boleslavi. Dohromady je svedly obrazy. „Já mám také Hollarku,“ přidala se do hovoru paní Zdena, která za námi přišla do oblíbené kavárny. „Objevila jsem úžasné Milanovy obrazy na akademii při semestrální výstavě. Byl se mnou Karel Zavadil, asistent profesora Smetany. Řekla jsem mu: Ten člověk mě zajímá, toho musím poznat! Pak jsme s Milanem spolupracovali při práci pro zahraniční obchod – a tak to začalo.“

Stará Boleslav a blízké Popovice zasáhly malíře svou blízkostí k přírodě. „Dělal jsem tehdy ještě krajiny a používal hodně hnědou, okry, ale byla tam i červená, bílá… S chutí jsem maloval divoké expresivní obrazy plné barev. Ale tvorba se pomalu měnila a já jsem se vrátil k figurám. Nesnažím se ovšem malovat realitu. Vnímám lidi a jejich energii. To je materiál, který používám k práci. Teprve v ateliéru se vše skládá, dostává tvar a barvy a vzniká obraz.“ říká Milan.

Místa, kde se lidé stýkají, povídají si, vyhledává umělec doma i ve světě. A vždy si s sebou bere skicák. Zachytí pohyb, výraz tváře nebo třeba jen barvu. „Každý rok tak vznikají knihy plné skic a záznamů, které dokumentují, kde Milan byl, kudy cestoval a co ho zaujalo,“ prozrazuje Zdena. Z některých záznamů prý vzniknou obrazy rychleji, jiné čekají na svou chvíli. „Ono nejde jenom koukat dopředu, důležité je mít archiv a vnímat, co člověk udělal před časem. Mít zpětnou vazbu,“ dodává Milan, který si takhle zaznamenává dojmy neuvěřitelných čtyřicet let!

Malíř si má míchat barvy sám

Ojedinělá barevnost Chaberových obrazů je důsledkem jeho kouzel s barvami. „Barvy si míchám sám. Nesmějí téct, musí být hutné, protože rád dělám špachtlí, je to spíš takový tmel. Recept samozřejmě neprozradím,“ usmívá se jemně malíř.

Speciální jsou i uhly, které používá. I ty si podle starého renezančního receptu připravuje sám. „Kupované uhly jsou hubené a tvrdé, nekreslí pořádně. Já si dělám hodně měkké, které krásně kreslí. To mi vyhovuje.“

Sám si upravuje také plátna. „Je to určitý proces a na něm záleží, jak se bude na plátno malovat. Musí se dodržet technologie a postup. K takovému plátnu pak máte úplně jiný přístup než k tomu koupenému. Na dobře připravené plátno je radost malovat.“

Pro kresby používá Milan speciální papír, na který vlastně nekreslí, ale ryje. Následně do plochy zatírá barvu. Kresby vynikají pevnou linkou a jemnou barevností. Vzniká tak dojem jako by šlo o grafiku nebo suchou jehlu. Je to ovšem vždy jen originál.

Máme svou svobodu

Ptala jsem se, jak dlouho vzniká obraz od prvního tahu na bílé plátno. „Některý měsíce, některý i dva roky,“ udivuje mě malíř informací. „Běžné olejové barvy, nebo i zemité tóny, které používám, schnou rychle. Ale moje červená nebo i žlutá, to jsou kadmia, která schnou měsíce. Zase musíte dodržet postup, musíte čekat, až barva zaschne. Kdo používá akryl, nemusí tohle řešit. Já ho sice používám taky, ale je to jen jedna část procesu, když obraz vzniká. Důležité jsou také lazury, které dávají obrazu zvláštní hloubku. Někde se mi objeví i plátkové zlato. Mám ho rád, dodá obrazu určitou honosnost, vážnost.“

„Já mám dobrou malbu moc ráda. Ani neumím slovy vyjádřit pocity, které mám, když vejdu do Milanova ateliéru. Je to zvláštní místo, má neopakovatelnou atmosféru a vždycky jsou na stojanech malé zázraky“, přiznává paní Zdena. Léta soužití vnesla do jejich vztahu úžasnou souhru. Také syn Matěj – designer s mezinárodní kariérou a řadou prestižních ocenění – je aktivním účastníkem této rodinné firmy, kde má na starost dokumentaci tvorby obou rodičů a propagaci. Ani v tomto případě nepadlo jablko daleko od stromu.

A teď, než dáme prostor obrazům Milana Chabery, ještě pár slov PhDr. Martina Eduarda Petišky: „Milan Chabera má svoji nezaměnitelnou čáru, osobitou, originální – tato čára putuje světem jeho obrazů a zakresluje hranice nových objevů, zachycuje hraniční linie jeho říše.“

Text: Marie Rubešová

Foto: archiv autoraMilan Chabera

Narodil se 27. března 1954 v Praze. V letech 1969-1973 studoval výtvarnou školu Václava Hollara. V roce 1979 pak absolvoval Akademii výtvarných umění v ateliéru prof. Jana Smetany. Od roku 1981 pravidelně vystavuje doma i v zahraničí, uspořádal téměř 150 samostatných a společných výstav doma i v zahraničí. Jeho obrazy jsou zastoupeny ve sbírkách galerií, firem a soukromých sběratelů po celém světě. Žije a pracuje v Brandýse nad Labem – Popovicích. Věnuje se malbě, speciální grafice, zabývá se také sochou a plastikou. Na jeho obrazy se můžete podívat ve foyer hotelů Four Seasons, Intercontinental a v Galerii La Femme. V současné době můžete shlédnout samostatnou výstavu Milana Chabery v Pojizerské galerii v Semilech a v Piešťanech jako součást výstavy ke 100. výročí Československa, pořádanou Galerií La Femme.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne