Čtyři varianty zařízení dětského pokoje

Datum: 11.1.2019
obrázek
Zabývala jsem se řešením zařízení dětského pokoje pro jedno dítě. V tomto případě šlo o malé děvče, které si ještě hraje, ale zároveň již potřebuje klasický psací stůl a vybavení pro malého školáka. Zvolila jsem klasický malý pokoj v panelovém domě, který je obvykle určen pro ložnici, anebo dětský pokoj.

Pokoj je čtvercový s výměrou necelých 13 m2. Výhodou je umístění okna a dveří, které umožňují dobré řešení rozmístění nábytkových prvků. Navrhla jsem čtyři varianty nábytkového vybavení, čtyři různé varianty barevného řešení a v neposlední řadě čtyři různé stylové varianty.

První varianta – trendy

V této verzi jsem se snažila o výrazné atypické řešení a originální design. Navrhla jsem doprostřed místnosti dominantní lůžko větších rozměrů. Navíc jsem klasickou postel opatřila výraznou dekorativní rámovou konstrukcí. Ta nabízí nejen estetickou hodnotu, ale pro malé děvče skýtá spoustu možných využití. Vše je navrženo souměrně a na každou stranu od postele je velká šatní skříň. Záměrně jsem navrhla šuplíčky ve spodní části výrazné, aby je bylo možno v případě potřeby použít třeba i na hračky nebo jiné holčičí doplňky. Na stěnu ke dveřím jsem navrhla velkou tabuli pro malování či psaní vzkazů. Oproti posteli je prostor pro pracovní stůl s policemi pro knihy a kreslicí potřeby. Než bude potřeba stůl, může tam být volný prostor na hraní. Navrhla jsem tento pokoj v jednoduchém aktuálním trendy stylu, kde převládá bílá v kombinaci se světlým dřevem. Na protějších stěnách je výraznější tapeta s květinovým vzorem. Na zem jsem zvolila jednoduchý zelený koberec a polštářky v odpovídajících barvách.

Druhá varianta – tradiční

Tato varianta je klasická, nábytek je celodřevěný, ve světlém provedení dřeva. Postel je ve standardním rozměru jednolůžka (90x200 cm), opatřená ve spodní části úložným prostorem – dvěma velkými zásuvkami. V horní části je postel doplněná čalouněným obkladem stěny. Postel jsem umístila do rohu pokoje na stěnu ke dveřím. Mezi dveřmi a postelí je prostor pro lampu, případně nástěnné poličky. Na postel navazuje velký policový regál, který je ve spodní části uzavřený. Skýtá úložný prostor nejen pro hračky, ale také pro knihy nebo učebnice. Pracovní stůl je umístěn těsně vedle okna. Na protější straně pokoje je velká šatní skříň a na ni navazující spodní skříňky, které slouží i jako sedátko nebo lavička, a horní skříňky, které skýtají další úložný prostor. Za dveře jsem umístila na stěnu praktické věšáčky. Doplňky jsem volila v klasických barvách bílé, černé a starorůžové.

Třetí varianta – stylová

V této verzi jsem se zaměřila na jiné rozmístění nábytku. Na mělčí stěnu mezi dveře a okno jsem umístila velkou knihovnu a vedle ní pracovní stůl. Knihovna tak může sloužit nejprve k odkládání knížek a hraček, postupně pak hračky mohou nahradit učebnice a další školní, například psací, potřeby. Dokud nebude potřeba pracovní stůl, může na jeho místě být volný prostor s kobercem na hraní a pro hračky. Na druhé straně je umístěna velká postel s čalouněným obkladem. Vedle postele je šatní skříň a sedací pytel. Skříň je hodně členitá a jsou v ní i otevřené poličky vhodné pro odkládání věcí. Nábytek jsem navrhla v kombinaci světlého dřeva a bílého laku. K barevně nevýraznému nábytku jsem zvolila barevně výrazné doplňky, hlavně textil: výrazně barevný a vzorovaný koberec, sedací vak ve výrazné barvě, čalouněný obklad stěny a barevné polštáře.

Čtvrtá varianta – namixovaná

Tato varianta je zařízená různými nábytkovými prvky, které spolu na první pohled neladí. Použila jsem hodně různých prvků a řešení. Pracovní stůl je jednoduchý, bílá stolová deska se subtilní kovovou podnoží. Podobně i kolečková židle kombinovaná s kovovou podnoží a bílým sedákem. Nad stůl jsem umístila velkou tabuli, na kterou se může malovat, případně psát vzkazy. Mezi pracovní stůl a okno jsem umístila vyšší komodu v bílém provedení, s vloženou nikou v horní části ve dřevěném provedení. Na druhé straně vedle stolu jsem umístila na stěnu dřevěné policové niky, které by měly sloužit k odkládání knížek a učebnic. Na zemi je pak kovový košík, vhodný pro odkládání hraček nebo třeba tašek. Za dveře jsem pak umístila velkou skříň, která skýtá dostatek úložného prostoru nejen pro šatstvo, ale třeba i pro další potřebné věci. Postýlka je v rohu u okna, jedná se o typizovanou postel z obchodního domu, která je zároveň rostoucí. U postýlky je pak odkládací stoleček a stojací lampa. Nábytek je převážně bílý, barevná je postýlka a potom jen doplňující barevný koberec, postel nebo lampa.

Vše s ohledem na vývoj dítěte

Ve všech variantách jsem se snažila zohlednit různé možnosti rozmístění nábytku a také různé velikosti postelí. Také jsem zkusila navrhnout různé barevné varianty, od klasické po různě atypické či jinak esteticky výrazné. Různé jsou i velikosti nábytkových prvků. Vše s ohledem na vývoj dítěte a jeho různé potřeby dané věkem.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorkaKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997-2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne