Rekonstrukce bytu - Kupa dobrých nápadů

Datum: 24.08.2009
obrázek
Už první díl seriálu Proměny bytu vzbudil nebývalý ohlas, takže si myslíme, že to byl správný počin. V druhém pokračování seriálu přinášíme návrhy a možná řešení interiérové designérky Kateřiny Mlejnkové, která se tentokrát zabývala celkovou rekonstrukcí panelového bytu 3+kk. Věříme, že i tentokrát v jejích návrzích najdou inspiraci i další čtenáři, stejně jako v předchozím díle.(ch)

Napsali nám Jirka a Míša

Dobrý den, chtěli bychom poradit s rekonstrukcí bytu 3+kk v panelovém domě na Praze 10. Panelák je po kompletní rekonstrukci, jen okna v obývacím pokoji nejsou zatím plastová. Byt momentálně obývám s přítelkyní a plánujeme v horizontu tří let dítě. Byt bychom chtěli kompletně zrekonstruovat, tzn. nové podlahy, jádro, kuchyň, koupelna. Největší nedostatek vidíme v původním bytovém jádru. Jádro je umakartové a koupelna malá. Naše představa je při rekonstrukci bytového jádra zvětšit koupelnu a tím pádem zmenšit obývák, který je momentálně možná zbytečně velký a malé zmenšení by mu nejspíš neuškodilo. V koupelně bychom chtěli mít vanu se sprchovací zástěnou vestavěnou přímo na vaně nebo pokud by k tomu bylo místo tak vanu a sprchovací kout zvlášť, dále umyvadlo, pračku a nějakou skřínku pro hygienické potřeby, ručníky atd. V kuchyni dvojitý dřez, ledničku a vestavěnou myčku. Momentálně není v kuchyni moc prostoru pro uložení nádobí, kdyby se ale posunulo o kousek bytové jádro, tak by se zvětšila kromě koupelny také kuchyň a pokud by to dovoloval prostor, uvítali bychom i kuchyňskou linku ve tvaru L právě kvůli většímu prostoru pro spotřebiče a nádobí. Dále jídelní stůl s židlemi (možná je i lavice) a teoreticky by mohla být zachována i vestavěná spižírna.

V obýváku by měla být sedačka, televize s malou obývací stěnou a stolek, s tím že mám momentálně v rohu takový malý pracovní koutek s počítačem, který bych v novém rozložení také uvítal. Ve větším pokoji je ložnice s vestavěnou skříní, kterou bychom chtěli taktéž novou (postel bychom si chtěli ponechat) a menší pokoj je momentálně zamýšlený jako pokoj pro hosty s tím, že by měl v budoucnu fungovat jako dětský pokoj. V chodbě by měl být botník s věšákem a zrcadlem s tím, že bychom uvítali i nějaký úložný prostor, kdyby se tato možnost nabízela. Dispozice bytu nám takto vcelku vyhovuje, ale nebráníme se ani myšlence celý byt přeorganizovat včetně dispozice místností.

S cenou bychom se rádi vešli do 400 tisíc, pracuji totiž ve stavební firmě a některé rekonstrukční práce bych si udělal sám, případně mi pomohou kolegové, čímž by se náklady rapidně snížily. Pokud by byly třeba doplňující informace, rádi Vám je poskytneme. Mockrát děkujeme a doufáme, že si náš projekt vyberete.

S pozdravem Jirka a Míša

Shrnutí požadavků majitelů bytu

  • kompletní rekonstrukce panelového bytu 3+kk v Praze pro tříčlennou rodinu
  • kompletně nové podlahové krytiny, dveře, koupelna, kuchyně
  • požadavky na koupelnu: možno ji zvětšit na úkor obýváku, určitě vana se sprchou nebo vana se sprchovou zástěnou, umyvadlo, skříňky a pračka
  • požadavky na kuchyni: dvojitý dřez, vestavné spotřebiče, větší pracovní plocha a úložné prostory, zachování spižírny není nutné, jídelní stůl větší - možno navrhnout i lavici
  • požadavky na obývací pokoj: pohovka, stolek, nábytková sestava s TV, malý pracovní kout
  • požadavky na ložnici: vestavěné skříně a postel ponechat stávající
  • požadavky na předsíň: botník, věšák, zrcadlo, pokud bude místo, tak i úložné prostory

Celková rekonstrukce

Čtenář si pořídil s partnerkou panelákový byt 3+kk v Praze a plánuje byt kompletně rekonstruovat. Nevyhovující jsou všechny interiérové prvky jako podlahové krytiny, dveře a především koupelnové jádro, jehož stav je již alarmující. Nijak výrazně neplánují měnit dispozici bytu. Měli by rádi větší koupelnu se skříňkami pro uložení hygieny a také pračku. Toaletu chtějí mít oddělenou. Rady si neví hlavně s řešením nábytkového vybavení obývacího pokoje, jehož součástí musí být jídelní kout a také otevřený vstup do kuchyně, který by chtěli ponechat. V obývacím pokoji nesmí chybět prostorná pohovka a také pracovní kout pro PC. Kuchyňskou linku by si přáli zvětšit, aby v ní byl dostatek úložných prostor. Vestavná spíž zachovaná být nemusí. Obě ložnice jsou prostorově vyhovující. Čtenáři plánují do budoucna přírůstek do rodiny a rádi by se zabývali i řešením dětského pokoje.

Větší vana se zástěnou

Přesto, že nebylo nutné upravovat dispozici bytu, tím že se bude realizovat nová koupelna dojde k některým změnám v kuchyňském prostoru. Velikost koupelny jsem dimenzovala podle velikosti kuchyňské linky, kde jsem i zrušila vestavnou spíž ve prospěch šatních skříní v ložnici. Díky této změně se malinko zmenšil obývací pokoj, protože koupelna se tímto směrem zvětšila. Toaleta zůstala na totožném místě. Koupelnu jsem navrhla tak, aby se vešla větší vana se sprchovací zástěnou. Navrhla jsem i výklenek pro pračku a úložné prostory. Umývadlo je rovněž prostorné a skrývá úložné prostory. Navíc jsem umístila do stěny oddělující koupelnu od kuchyně okno, které propouští do koupelny světlo. Toto okno by mohlo být nahrazeno i luxferami, které se dnes opět začaly hojně používat. Jako obklad a dlažbu jsem použila velké dlaždice v decentní béžové barvě a vše jsem doplnila červenou barvou na stěně za umyvadlem. Výklenek s pračkou jsem zakryla roletami, které vše schovají.

Sestava skříněk v předsíni

Chodba zůstala ve tvaru L a vzhledem k množství dveří v ní nezbývá příliš mnoho prostoru pro umístění nábytku. Využila jsem tedy jedinou stěnu, na kterou jsem umístila sestavu skříněk pro uložení bot, jejíž součástí je i věšák. Na podlaze je opět jako v koupelně světlá dlažba a naproti dveřím do koupelny a na WC jsem navrhla velké zrcadlo. V celém bytě jsem použila tmavší dezén dřeva s jemným proužkem, který je sám o sobě velmi dekorativní a není třeba interiér více zkrášlovat.

Kuchyňský kout rozzáří bílá

Kuchyňskou linku jsem navrhla v čisté bílé barvě, která celý prostor kuchyňského koutu rozzáří, rovněž pokud bude ještě použit lak ve vysokém lesku. Aby prostor nepůsobil příliš studeně, použila jsem na horní skříňky opět dekor dřeva a na pultík, který zakrývá linku rovněž. V kuchyni jsem počítala s vestavnými spotřebiči, nechybí samozřejmě myčka nádobí a chladnička kombinovaná s mrazákem. Vzhledem k tomu, že je kuchyně spojená s obývacím pokojem, použila jsem vestavnou digestoř.

Obývacímu pokoji dominuje pohovka

Na kuchyni navazuje jídelní kout. Jedná se o stůl standardně pro 4 osoby, ale v případě potřeby po jeho otočení a posunutí od stěny se vejde i minimálně 6 osob. Obývacímu pokoji dominuje pohovka, která je zády k oknu a naproti je komoda s TV. Toto řešení je nutné doplnit kvalitním zakrytím oken kvůli obrazovce TV. Čtenář ale plánuje vytvořit z balkonu „zimní zahradu" a tak by měl být sluneční svit již omezen vzhledem k řešení balkonu. Vedle dveří do místnosti je malá sestava nábytku, do které jsem začlenila pracovní místo. Zcela zásadně jsem se chtěla vyhnout navrhování obrovských nábytkových stěn, které především v panelákových bytech pak nepůsobí dobře a prostor zmenšují a vytváří tak pocitově stísněné prostory. Pokud bude čtenář nějaké další skříňky vyžadovat, navrhuji řešení pomocí polic jako nad jídelním stolem v kombinaci se závěsnými moduly skříněk. Jako dekorativní prvek zde působí výmalba, která není až do stropu.

Barevné řešení dětského pokoje

Vybavení ložnice je naprosto standardní vzhledem k její velikosti. Na stěně za dveřmi je navržená vestavná skříň a dále se pak již vejde jen dvoulůžková postel s nezbytnými nočními stolky. Protože žádné miminko ještě není na světě, navrhla jsem dětský pokoj podle barevného řešení spíše jako dívčí, ovšem nábytkové vybavení odpovídá standardu a tak v případě, že zde bude chlapeček, postačí změnit dekoraci.

Křišťálový lustr se do paneláku nehodí

Ještě bych doporučila obecně pro všechny panelákové byty, aby si dávali čtenáři pozor na volbu osvětlení. Tyto byty bývají obecně dostatečně prosvětlené vzhledem k poměru velká okna - malé místnosti. Toto ovšem velmi výrazně ovlivňují nižší stropy, které v těchto bytech jsou. Největší chybou bývá použití různých závěsných stropních svítidel, která jsou v některých případech použita naprosto nevhodně - například v ložnicích, dětských pokojí a obývacích pokojích, ale i jinde. Křišťálový lustr se do paneláku opravdu nehodí. Zmíněné prostory vyžadují stropní světla, která jsou nízká a přiléhají ke stropu. Jediné závěsné světlo má smysl u jídelního stolu. Všechny interiéry je navíc možné doplnit jak stojacími lampami, tak i malými lampičkami.

Text: Kateřina Mlejnková

Plánky a vizualizace: autorka

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne