Kypr - Afroditin ostrov lásky

Datum: 31.12.2018
obrázek
Po Sicílii a Sardinii je Kypr třetí největší středomořský ostrov, jeho rozloha je 9 251 km2 a nachází se v severovýchodní části Středozemního moře. Nejbližšími sousedy jsou Řecko, Izrael, Turecko, Libanon a Egypt. Osídlení ostrova se datuje do devátého století před naším letopočtem.

Kypr nabízí svým návštěvníkům dlouhou letní sezónu od května do října a mírnou zimu, kterou lze vyplnit nejrůznějšími aktivitami jako například výlety do přírody, pikniky, cykloturistikou, golfem, lukostřelbou nebo agroturistikou.

Legenda o Afroditě

Ostrov je spojen s bohyní Afroditou, která se zde dle pověsti vynořila z mořské pěny a naučila místní lid pěstovat krásné květiny a keře. V Řecku byla Afrodita uctívána jako bohyně krásy, lásky a milostného aktu, bohyně plodnosti, kvítí a moře. Její jméno vzniklo z řeckého slova afros, což v překladu znamená pěna.

Legenda vypráví, že Afrodita je dcerou Dióny a Día. Na cestě ji doprovázeli mladí bohové větru Zefyrus a Chlóris. Vypráví se, že v místech, kde se její nohy dotkly země, začala pučet tráva. Bohové byli Afroditiným půvabem okouzleni a mnohým z nich zamotala hlavu. Jejím zákonným manželem byl Hefaistos. Nejznámějším milencem Afrodity byl Mars, se kterým měla tři děti. Za syna Afrodity se také považuje známý strážce zamilovaných Eros. Dalšími milenci byl například bůh Anchises a bůh Adonis. Afrodita byla vždy středem pozornosti umělců, kteří ji ztvárňují jako symbol ženského půvabu a erotiky. Řecká Afrodita bývá ztotožňována s římskou bohyní lásky Venuší.

Nabízí pláže i výlety po stopách historie

Mezi nejvyhledávanější letoviska patří Pafos, Coral Bay, Limassol, Larnaka, Ayia Napa a Protaras. Za návštěvu stojí především zdejší kláštery a kostely, které byly vždy nositeli kontinuity náboženského a kulturního života, písma a vzdělanosti - např. klášter Kykkos v pohoří Troodos, kde působil též arcibiskup Makarios, který se stal prvním prezidentem Kyperské republiky.

Z historických památek jmenujme alespoň mozaiky, královské hrobky, katakomby Sv. Solomoni, sloup apoštola Pavla v Paphosu, staré město Kurium, kde bylo obnoveno římské divadlo, Dům gladiátorů a chrám Apollona Hylata. Slunce svítí na ostrově po celý rok, v zimě šest až sedm hodin denně, v létě dvanáct a více hodin. Kromě nejchladnějších zimních měsíců se tu můžete koupat po celý rok.

Právoplatný člen Evropské unie

Kypr získal nezávislost na britské koloniální vládě v roce 1960. V roce 1974 napadlo Kypr Turecko a zabralo více než třetinu jeho území. Hranice mezi řeckou a tureckou částí ostrova protíná celý ostrov, včetně srdce hlavního města Nikósie a rozděluje tak město i celou zemi. Ačkoliv je severní část pod cizí okupací, Kyperská republika je mezinárodně uznávána jako jeden legitimní a suverénní ostrovní stát.

Kyperská republika se 1. května 2004 stala právoplatným členem Evropské unie poté, co ušla dlouhou cestu, jež trvala více než tři desetiletí. Řečtí Kypřané jsou především křesťané a jsou stoupenci pravoslavné řecké ortodoxní církve Kypru. Turečtí Kypřané jsou muslimové. Mírové jednotky OSN na Kypru působí od roku 1967. Vyslány byly na ostrov v roce 1964 po vypuknutí občanských nepokojů v prosinci 1963 a tureckých hrozeb o invazi. V současné době je jejich hlavním úkolem dohlížet na nárazovou zónu a hlídat hranice mezi řeckou a tureckou částí ostrova.

Cíl turistů

Cestovat po ostrově lze autobusy, taxíky, pronajatým autem nebo tzv. servisními taxíky. Tyto „servisní taxíky“ představují pohodlný prostředek pro delší trasy. Jejich výhodou je častá frekvence, spolehlivost a jsou rozhodně lacinější než soukromé taxíky, nevýhodou je pracovní doba, která obvykle končí kolem sedmé hodiny večerní.

Původně malá rybářská vesnička Ayia Napa na jihovýchodním výběžku ostrova, která se v posledních letech rozrostla o množství hotelů, restaurací a barů, kaváren, klubů a obchodů se stala vyhledávaným prázdninovým cílem mnoha turistů. Láká je především nádherná pláž s jemným zlatavým pískem, která je rájem pro koupání a relaxaci a nabízí různé druhy vodních sportů. Za návštěvu určitě stojí vodní park Water World se spoustou tobogánů, houpaček a skluzavek a Marine Life muzeum, kde si lze zblízka prohlédnout různé druhy mořských živočichů. K pěším túrám vybízí Mys Greco, k vyjížďkám na kole jsou doporučovány Liopetri a Potamos.

Romantické zátoky a mořské akvárium

Protaras a Paralimni jsou letoviska podobná Ayia Napě. Už řadu let patří mezi nejvyhledávanější místa na ostrově především kvůli svým krásným a širokým plážím s jemným pískem, nabízejícím širokou paletu vodních sportů. Mezi nejznámější pláže patří určitě Fig Tree Bay, v jejímž okolí jsou však i romantické zátoky. V okolí letoviska naleznete několik rybníků, ovocné zahrady a bezpočet ostrůvků. Doporučuje se navštívit také mořské akvárium, kde se denně můžete kochat hrami tučňáků a nebezpečnými kousky žraloků a krokodýlů.

Brána Kypru

Říká se, že Larnaka je branou do Kypru, nachází se zde letiště i moderní přístav jachet. V zátoce Larnaka je vybudována pobřežní promenáda s palmami a spoustou hotelů i restaurací. Současné město bylo vybudováno na místě starověkého Kitionu. Zbytky starého města naleznete asi jeden kilometr od centra. Nápisy přibližují historii města a popisují archeologické nálezy. Za zmínku stojí archeologické muzeum se sbírkou keramiky ze starověkého Kitionu, neolitické sídliště Hirokitia nedaleko Larnaky, které je jedním z nejdůležitějších prehistorických nalezišť ve východním Středomoří a je chráněno mezinárodní organizací UNESCO, mešita Grand Mosque či posvátné islámské místo Hala Sultan, ležící na Slaném jezeře.

Hlavní přístav ostrova

Limassol, jedno z nejvýznamnějších turistických středisek ostrova Kypru, je druhým největším městem na Kypru a hlavním přístavem ostrova. Po celém městě i jeho okolí je rozeseto mnoho historických a archeologických památek a zajímavostí, ale také hypermoderní budovy bank a zahraničních společností a luxusní hotely, které daly vzniknout názvu Malá Paříž, kterým bývá Limassol označován. Konají se zde různé slavnosti, festivaly vína a karnevaly. Nejznámější turistickou atrakcí města je místní hrad Limassol vybudovaný v byzantském stylu. Dokonce zde prý v místní kapli v roce 1191 korunoval Richard III. Lví srdce královnu Anglie Berengariu z Navarry. Na hradě je umístěno muzeum středověku, které uchovává byzantské a středověké předměty zahrnující mimo jiné i tureckou keramiku, zlaté předměty užívané v kostelích, zbraně a oblečení.

Pafos si zachoval identitu

Pafos je jedním z nejpůvabnějších letovisek ostrova. Je jediným městem, které si zachovalo svou původní identitu a nebylo pohlceno rychlou turistickou výstavbou. Je to velmi příjemné, přátelské a starobylé městečko se stylovými tavernami, kavárnami, restauracemi a obchody. Celé město je právem, kvůli svým četným historickým památkám, zařazeno na seznamu světového dědictví organizace UNESCO. Mezi nejnavštěvovanější památky patří rozsáhlé naleziště antických vykopávek v části Nea Pafos. Návštěvník by si neměl nechat ujít návštěvu Archeologického muzea, kde jsou umístěny sbírky výrobků ze skla, mince, keramika, sošky od neolitu až do 18. století.

Korálová zátoka

Kissonerga je také jediné místo na ostrově, kde se výborně daří banánovníkům, pěstovaným na rozsáhlých plantážích. Zdejší spíše divoké pobřeží je jako stvořené pro potápění a šnorchlování. Toto klidnější rychle se rozvíjející letovisko, ležící nedaleko Pafosu, kam je možné dopravit se místními autobusy či taxíky, je považováno za jedno z nejatraktivnějších míst na Kypru a je vhodným místem pro rodinnou dovolenou. Přírodním úkazem s křišťálově čistým mořem, zlatým pískem a rájem pro milovníky vodních sportů je zdejší Korálová zátoka. Příjemné jsou také ranní i večerní procházky okolní přírodou. Taverny a restaurace nabízející místní kyperské speciality a jídla jako souvla a kleftiko jistě uspokojí i nejnáročnějšího gurmána.

Polis Chrysochus je městečko na severozápadě ostrova s tradiční architekturou ležící u zálivu Chrysochus, z jedné strany je obklopeno křišťálově čistým a osvěžujícím mořem a z druhé strany krásnou horskou scenérií. Městečko hraničí s poloostrovem Akamas, kde se nachází nejvýznamnější hnízdiště vzácných želv ve Středomoří – karet obrovských a lze tu zahlédnout i středomořského tuleně.

Text: Michal Fajfr (s použitím materiálů cestovní kanceláře VTT), foto: autor

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne