Designová rekonstrukce malého bytu v Záhřebu

Datum: 26.12.2018
obrázek
Manželé Anna a Hrvoje žili ve svém bytě 2+1 o velikosti 60 m2 v Záhřebu již několik let. Dispozičně jim vyhovoval, ale delší dobu již plánovali celkovou designovou rekonstrukci. Starší nábytek byl tmavší a nemoderní, stejně tak i vzhled celé koupelny jim stylově nevyhovoval.

Jejich snem bylo mít světlé útulné moderní bydlení, kde by se potkal nádech Skandinávie, který má ráda Anna s trochu drsnějšími dekory jako je beton a kovové industriální prvky, které má rád naopak Hrvoje. Aby se nemuseli dohadovat, požádali o pomoc svou dlouholetou kamarádku a architektku Zuzanu Strouhalovou z ateliéru Platform XXY.

Požadavky majitelů bytu

Obývací pokoj má úzký a dlouhý tvar. Šířka je pouze 3,8 m. Manželé zde chtěli umístit kuchyň i obývací část. Velké přání Anny bylo, aby zde měli i barové sezení. Zároveň si oba přáli co nejvíce úložného prostoru. Architektka se snažila prostor co nejefektivněji využít a přitom ho ještě více nezúžit.

Kuchyně do tvaru písmene U

V přední části umístila kuchyň do tvaru U, což opticky mírně rozděluje prostor a rozbíjí jeho „protáhlost“. Horní skříňky jsou jen na čelní stěně, dále do prostoru se kuchyně „odlehčuje“ a své místo si tu našlo i malé barové sezení, splněné přání paní domu. Naproti části kuchyně do „U“ jsou navrženy vysoké moduly s lednicí, troubou a úložnými prostory.

Obývací části dominuje velký dřevěný „rám“

Na barové sezení dál v prostoru navazuje jídelní stůl, za kterým je už obývací část. Té dominuje velký dřevěný „rám“, který tvoří úložné skříňky po celém obvodu, schová v sobě i knihovnu, TV stěnu i malé sezení. Celý interiérový prvek je výrazný, ale působí odlehčeně a je velmi účelný. Naproti na něj navazuje sezení s konferenčním stolkem.

Kombinace bílé s prvky dřeva

Přední kuchyňskou „zónu“ architektka ladila do kombinace dominantní bílé s prvky dřeva. V jídelní a obývací části naopak dominuje dekor dřeva. Na straně sezení, jídelního stolu a kuchyně použila architektka výmalbu v dekoru šedé stěrky, která prostor sjednocuje a hezky doplňuje bílo dřevěnou kombinaci. Barevným oživením je zde koberec, dekorace a květiny.

Skříňová stěna se zrcadlovými dveřmi

Ložnice je velmi malá, manželé zde chtěli pohodlnou postel a mnoho úložných prostorů. Architektka Zuzana Strouhalová zde navrhla šatní skříňovou stěnu se zrcadlovými dveřmi, takže se v nich celý prostor odráží a opticky zvětšuje.

Postel na míru

Naproti už zbyl jen prostor pro postel, kterou architektka navrhla opět na míru jako nábytkový kus, který je propojen s nočními stolky, zadní stěnou a vrchními skříňkami nad postelí, které nabízejí další úložný prostor a přitom působí odlehčeně. Použila se zde opět kombinace bílé, dekoru dřeva a černé na doplňcích.

Voděodolná betonová stěrka

U designu koupelny měl pak větší slovo manžel Hrvoje. Měla působit syrovějším stylem, architektka použila na zdi voděodolnou betonovou stěrku, na nábytku černé kovové prvky, které interiéru daly industriální nádech. Aby vše nepůsobilo tak studeně, koupelnový nábytek oživila dřevem a rostlinnými motivy.

Text: Jan Chára

Foto: Zuzana StrouhalováIng. arch. Zuzana Strouhalová

Studovala Fakultu architektury na ČVUT v Praze, rok studovala architekturu na Kansas State University v USA a rok na Ecole d’erchitecture de Grenoble ve Francii. Pracovala v ateliéru Mimolimit, v ateliéru de.fakto a od roku 2010 pracovala samostatně pod značkou deZu. V současné době zakládá studio Platform XXY, které chce dál rozvíjet. Je autorkou mnoha soukromých i komerčních interiérů nebo například spolupracovala na návrhu luxusního viladomu Vila Verde. Vytváří též autorské šperky. Podílela se také na televizním cyklu Jak se staví sen.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne