Chytré řešení i pro menší prostor

Datum: 9.11.2018
obrázek
Uvažujete o přestavbě nebo vylepšení svého bytu? Přinášíme inspiraci, jak díky vhodně zvoleným interiérovým dveřím ušetřit místo. Posuvné interiérové dveře lze dobře využít i v panelových bytech, jako vysoce funkční a atraktivní řešení.

Proč posuvné interiérové dveře?

Hlavní výhodou posuvných interiérových dveří je zejména úspora místa, příjemné je, že odpadne i narážení dveří a klik do zdí a nábytku. Posuvné dveře umí místnosti jak oddělit, tak i spojit. V otevřeném stavu je prostor bez bariér v podobě prahů a překážejících otočných křídel vzdušnější a jakoby větší. Ale stačí jeden pohyb a zatažené dveře spolehlivě navodí pocit intimity. „U dveří posuvných po stěně je navíc křídlo samo o sobě velmi výrazný designový prvek a vyplatí se pohrát si s jeho vzhledem a promyslet například i to, jak bude vypadat při otevřených dveřích na pozadí zdi s barevnou výmalbou,“ upozorňuje Pavel Hajný ředitel divize interiérových dveří VEKRA.

Atraktivní řešení představují celoskleněné posuvné dveře. „Lidé jsou někdy překvapeni, že i celoskleněné dveře lze provést v posuvné variantě, skleněné křídlo ozdobené například matnými leptanými ornamenty na povrchu je mimořádně atraktivní řešení, které dokáže panelový byt prosvětlit a proměnit na luxusní moderní prostor,“ uvádí příklad Pavel Hajný z VEKRY.

Typy posuvných dveří

Prakticky každé dveřní křídlo lze vyrobit také v posuvné variantě, a to jak zajíždějící do pouzdra, tak pohybující se podél zdi. Typickým příkladem, kdy stojí za to v panelových bytech využít předností posuvných dveří, je rekonstrukce bytového jádra. „Při vyzdívání bytového jádra je třeba instalovat stavební pouzdro, které je k dispozici jak ve standardní, tak i v zúžené tloušťce a zabere tak jen minimum prostoru před dělicí příčkou,“ dodává Pavel Hajný z VEKRY. Elegantní variantou do malých prostor jsou křídla zajíždějcí do pouzdra v zákrytu za sebou a uspoří tak vlastně prostor pro celé jedno dveřní křídlo.

Křídlo posuvných dveří je buď skryto ve stavebním pouzdru, nebo se pohybuje podél zdi. Pokud je to ze stavebního hlediska možné, jsou posuvné dveře do pouzdra výhodnější, a to zejména tam, kde je potřeba počítat s každým volným centimetrem okolo dveří.

Výhody a nevýhody posuvných dveří

Pokud uvažujete o pořízení posuvných dveří, je třeba znát také negativa, která by mohla překvapit při používání. Nevýhodou je nižší akustická izolace. I když si pořídíte dveře s kvalitní vnitřní strukturou, absence prahu a štěrbiny po obvodu dveří hluk, ale i pachy, snadno propustí do vedlejší místnosti. Ještě patrnější je tato nevýhoda u posuvných dveří na stěnu, kde chybí při zavření dorazová plocha křídla a zárubně. Vzniklá netěsnost je tak ještě větší než u dveří osazených do stavebního pouzdra.

Zdánlivé detaily, na které byste měli myslet

Dříve než se rozhodnete pro realizaci, měli byste vědět a zaměřit se na detaily, které mohou ušetřit mnoho starostí v budoucnu. Standardní provedení stavebního pouzdra není nosné. Nemůžete tak na něj přivrtat věšák nebo polici, udrží maximálně lehkou dekoraci, nejlépe jen nalepenou na jeho ploše. „K dispozici jsou samozřejmě i speciální nosná pouzdra, která jsou skutečnou zdí, kam lze z obou stran připevnit police apod., zodpovědný dodavatel by měl vždy vysvětlit funkčnost a možnosti, protože případné narušení pouzdra znamená zničení celých dveří,“ říká P. Hajný z VEKRY.

Pokud budete uvažovat o posuvných dveřích při rekonstrukci bytového jádra, pamatujte i na umístění vypínačů a zásuvek. Na běžné stavební pouzdro je totiž neumístíte. Řešením může být opět speciální typ pouzdra, který umožňuje jejich osazení díky kabelovým průchodkám uvnitř pouzdra.

Odpovědný dodavatel by měl upozornit i na to, že pokud vybíráte dveře do koupelny, kde je větší vlhko, než je obvyklé v obytných místnostech, je třeba vybrat si kvalitní výrobek, který se vlivem vlhkosti nezkroutí, případně nezačne degradovat jeho povrch. „Interiérové dveře VEKRA díky kvalitní dřevotřískové dutinkové výplni a silné vrstvě odolného CPL laminátu na povrchu dobře odolají i vlhkosti v koupelnách a není tak třeba investovat do speciálních křídel s tzv. klima třídou,“ dodává Pavel Hajný.

Nezapomeňte si interiérové dveře vyzkoušet

Interiérové dveře si vybíráme zejména podle vzhledu. Vždy je ale dobré nekupovat zajíce v pytli a před nákupem si je dobře vyzkoušet a prohlédnout. Nejenom, že získáte představu a inspiraci při výběru řešení, ale můžete si prohlédnout také detaily provedení a vyzkoušet jejich kvalitu. Interiérové dveře budete mít denně na očích, budete na ně sahat a pohybovat s nimi. Není nic horšího, než když každé jejich použití či pohled připomene nepříjemný detail, na který jste zapomněli.

Koupit interiérové dveře po internetu znamená „koupit zajíce v pytli“ vlastně „v pouzdře“. „Zákazníky vždy zveme na naše velké vzorkovny, kde si na desítkách dveří mohou prohlédnout nejen detaily zpracování a provedení, ale především se poradit s výběrem, který přinese nový komfort do jejich života,“ uzavírá povídání o posuvných dveřích Pavel Hajný z VEKRY.

Text a foto: VEKRA

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne