Výměna plastových oken v panelových domech

Datum: 26.9.2018
obrázek
Prvním krokem v revitalizaci panelových domů byla výměna starých zdvojených oken za moderní většinou plastová okna. Někde tato okna slouží téměř čtvrt století, jinde domy úpravy ještě čekají. Ruku v ruce s požadavky na úsporu tepla jdou dopředu i vlastnosti plastových oken.

Jaká je životnost plastových oken?

Plastová okna budou při ohleduplném zacházení a doporučené údržbě dobře sloužit desítky let. Životnost je tak spíše otázkou „morálního stárnutí“. Zjednodušeně řečeno, plastová okna model 2018 se výrazně liší od modelu 2008 nebo dokonce modelu 1998. Vnitřní členění plastových oken je skryto uvnitř profilu a není tak na první pohled zřejmé. „Na konci století byly běžné plastové profily stavební hloubky 50 mm dělené do tří komor, dnes je minimem stavební hloubka 70 mm či lépe 80 mm dělená alespoň do pěti izolačních komor,“ říká Radim Dudek ze společnosti VEKRA.

Proměnou a výrazným zlepšením prošly nejenom plastové profily, ale také izolační zasklení. Zatímco dnes je již nepsaným pravidlem použití teplých meziskelních rámečků (co je to meziskelní rámeček?) ještě před deseti lety se běžně používaly nerezové rámečky, které mají výrazně horší tepelně izolační vlastnosti. Ale pokrok jde ještě dále, jak dodává R. Dudek, dnes se většina plastových oken již osazuje izolačním trojsklem.

Kdy jsou okna zralá na výměnu?

Stará zdvojená okna se vyplatí vyměnit v každém případě, většinou jsou za roky používání již zkřížená, protože se nedají seřídit, je obtížné zabránit tomu, aby do bytu táhlo. Technický žargon hovoří o narušení tvarové stability oken, ale se zkříženými, netěsnícími a prakticky neopravitelnými okny se lidé mohou potýkat i u pár let starých plastových oken.

Pokud se v minulosti plastová okna vybírala s ohledem na nejnižší cenu, mohlo se to projevit i na dodaných profilech. Kvůli nedostatečné kovové výztuze uvnitř profilu se tak okna mohou zkroutit a seřízení nemusí tyto netěsnosti dostatečně vyrovnat. „Oprava pokroucených plastových oken není možná, a to je důvod, proč měníme i okna stará jen pár let,“ dodává R. Dudek.

Zlepšení tepelné izolace může pomoci výměna zasklení. U starých plastových oken to ale nemusí být vždy možné. Izolační trojsklo je totiž silnější než původní zasklení a do profilu se nemusí vejít, případně profil nemusí doslova „unést“ výrazně těžší zasklení.

Jak poznat kvalitní plastové okno?

Aby plastová okna dobře držela tvar a nekroutila se, musí být především dobře vyztužena. Výztuha a síla stěn profilu ale není na první pohled zřejmá a bez rozřezání okna ji nezjistíte. Nezbývá tedy než věřit dodavateli, že například lákavě nízká cena nebyla dosažena ušetřením na kvalitě. Proto se vyplatí vědět, kdo a kde okna vyrobil. Jedním z viditelných indikátorů kvality může být i počet uzavíracích bodů po obvodu okna. Více bodů, kde je rám v zavřeném stavu spojen s křídlem, zajišťuje lepší možnost okno optimálně seřídit.

TIP

Kvalitní okna prověřená tradicí a časem můžete poptat u největšího výrobce v ČR.

Vybrat okna do panelového domu je velmi zodpovědné a náročné, protože to ovlivní na řadu let život desítek či stovek lidí. Nejde jen o výběr profilu a zasklení, ale také o důvěru v dodavatele, zda splní své závazky a dokáže i dlouhodobě zajistit spolehlivý servis.

Text: (pr)

Foto: VEKRA

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne