Tři varianty ložnice

Při navrhování jsem se snažila využít nejen aktuální trendy, pracovat s estetikou, která není pro zařízení paneláků úplně typická, ale také s různými situacemi, které vychází ze stylu dnešního městského života. Někteří lidé tráví doma velmi málo času a vyžadují jednoduché eklektické řešení interiéru.
Jiní doma tráví času více a chtějí, aby ložnice sloužila jako relaxační místnost výrazně esteticky zařízená a již nekladou na první místo množství úložných prostor. A v neposlední řadě lidé, kteří teď žijí single a neplánují to do budoucna změnit. Každý má tedy jiné požadavky na zařízení ložnice. Snažila jsem se využít některých doporučení Feng-shui, ale vycházela jsem především z tradiční ergonomie, kterou jsem zkombinovala. Navrch jsem se snažila všechny návrhy trochu okořenit v „hygge“ stylu.
První varianta: Tradiční útulná ložnice
Navrhla jsem větší dvoulůžkovou postel pro matraci 180x200 cm, s rozměrem postele cca 190x210, což je velmi příjemná, velká postel. Navrhla jsem celočalouněné lůžko na nožičkách, ve kterém ale i tak vzniká pod roštem úložný prostor. Záměrně je postel se zvýšenou pelestí, což je výrazně pohodlnější, a navíc to zvyšuje komfort spánku.
Na podlahu i obklad stěny jsem použila vinylovou podlahu v dekoru jasanu, který je velmi světlý. Postel je celočalouněná v barevném odstínu „taupe“. Ten jsem použila rovněž na malé skříňky nad a vedle postele. Nad postel jsem umístila dvě nástěnná světla v šedém kovovém industriálním provedení. Závěsná skříňka vedle postele u okna nahrazuje klasický noční stolek a skýtá úložný prostor. Taktéž malá polička, která je navržená jako „kapsa“ na knížky a časopisy. Nad postelí jsou pak už jen dva obrazy. Na druhé straně postele u skříně není žádný noční stolek. Je to z důvodu malého místa a přístupu ke skříni. Vzhledem k tomu, že dveře skříně jsou posuvné, by malý odkládací stolek nevadil, ale nechala jsem prostor záměrně volný. K odkládání může sloužit i komoda naproti posteli. Šatní skříň je s ohledem na velikost prostoru navržena s posuvnými dveřmi, je až do stropu a je v bílém neutrálním provedení. Horní část skříně - nástavec velikostí koresponduje s nikou, která je přímo nad hlavním vchodem a skýtá další úložný prostor. Nika je v totožném barevném provedení „taupe“ jako skříňky u postele.
K oknu jsem navrhla jen zatemňující závěs, který je možné využít podle potřeby, záclony jsem zcela vypustila. V rohu je pak bílé subtilní křesílko pro odkládání šatů a nebo relaxační posezení. Vedle je pak malá zásuvková komoda a nad ní malé oválné zrcadlo. Místnost je jednoduchá a vzdušná. Útulnost a estetiku řeší především textilie s výraznějšími vzory. Koberec jsem zcela vypustila.
Druhá varianta: Eklektická ložnice
Tato varianta je velmi podobná té předchozí, ale je zde několik zásadních stylových změn. Barevná paleta není tolik tradičně „béžová“ a teplá jako první varianta. Použila jsem studenější odstíny šedé, které se do ložnice rovněž hodí a zároveň činí pokoj čistějším, eklektičtějším a dávají možnost si více pohrát s dekorem a použít více estetických prvků na úkor vybavení.
Podlaha i obklad stěny jsou v dřevodekoru, který je v šedém odstínu. Na podlaze jsou klasická rovná prkna, ale na stěně jsem volila dekor, který vychází z natočení prken o 45 stupňů a tím vzniká dekorativní ornament. Postel je velká a celočalouněná stejně jako v první verzi, změnila jsem její barevné provedení a navrhla jsem ji ve zlatohnědé pastelové barvě, pouze čelo jsem upravila a udělala ho nižší. Celá stěna za postelí je čistá bez obrazů. Vyniká pouze dekorativní obklad. Z tohoto důvodu jsem navrhla osvětlení závěsné, dvě světla na každé straně. Noční stolky jsou na obou stranách. Jsou v bílém lakovaném provedení a skýtají nejen odkládací prostor, ale i úložný prostor v malých zásuvkách. Oba jsou zavěšené na stěně. Vedle postele je pak mělká komoda, která je navržena stylově stejně jako noční stolky a skýtá další úložný prostor. Do prázdného prostoru v rohu jsem pak umístila kovový drátěný koš, do kterého lze uložit časopisy anebo deku či jiné předměty. Do místnosti jsem navrhla i velký koberec, který prostor zútulňuje a závěsy, opět jsem nepoužila záclony.
Naproti posteli v rohu je celočalouněné křeslo s vysokým opěrákem tzv. „ušák“. Nabízí možnost relaxace a odkládání svršků. Díky jeho umístění není skříň až v rohu a vzniká tak dostatečný prostor pro výrazné závěsy. Šatní skříň je v bílém provedení jako noční stolky a opět s ohledem na místo s posuvnými dveřmi. Nástavba je protažená až nad vchodové dveře. Prostor je oproti verzi „A“ více eklektický a dekorativní, není tolik osobní.
Třetí varianta: Single ložnice
V této verzi jsem záměrně umístila postel k jiné stěně. Jedná se o menší velikost postele 145x205 cm, která je bez předního i zadního čela, jen na nožičkách. Velikost matrace 140x200 cm je sice klasické dvoulůžko, ale v nejmenším rozměru. Takže ideální pro single obyvatele.
Za postelí je deseticentimetrový dřevěný sokl, který nahrazuje postelové čelo a zároveň působí dekorativně, rustikálně. Noční stolek je jen na jedné straně, u dveří jsem již žádný zcela záměrně neumístila. Nad postelí visí jen velký obraz, jednoduchá černobílá grafika. Noční stolek je jednoduchý subtilní, s černou kovovou podnoží a mramorovou deskou. Stylově stejný je i konzolový stolek u okna, který slouží pro odkládání drobných věcí a knih.
Celou stěnu s oknem jsem chtěla udělat výrazněji dekorativní. Nahradila jsem klasický parapet výraznějším hlubším dřevěným parapetem, který slouží zároveň jako odkládací police. Navrhla jsem jednoduchou černou kovovou konzoli s bílou jemnou průsvitnou tkaninou. Pod oknem je malé čalouněné sedátko. Šatní skříň sestává ze dvou dílů, které jsou v bílém lakovaném provedení s dominantními dřevěnými úchytkami. Vedle stojí němý sluha a do místnosti jsem umístila také velký koberec s výrazným vzorem.
Stylově je interiér řešen v tzv. „boho stylu“ s módními barvami, které lze ale podle potřeby upravit, protože výrazné barvy jsou především na textilu (koberec, přehoz, záclony a čalouněný taburet).
Text: Kateřina Mlejnková
Plánky a vizualizace autorka
Kateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů
Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.