Nová kuchyně krok za krokem

Datum: 18.7.2018
obrázek
Kuchyně je srdcem domova, ať jsme zapálení gurmáni či nikoliv. Je to místo setkávání a také prostor pro přípravu jídla, a tak bychom jejímu výběru měli věnovat dostatečnou pozornost. Jak neudělat chybu při rekonstrukci? Připravili jsme pro vás pět bodů, jak byste měli správně postupovat, aby vše dávalo smysl a mělo řád.

Umístění kuchyně v bytě

Pokud vás čeká razantní rekonstrukce domu či bytu, jejíž součástí bude i nová kuchyně, měli byste zapřemýšlet nejdříve o dispozici. Kuchyně nemusí být na stejném místě jako ta původní. Pokud měníte příčky nebo dokonce rozšiřujete bytovou jednotku, zapřemýšlejte, jestli by kuchyňská linka neměla být na vhodnějším místě. Často se necháváme svázat s původním rozmístěním, což je škoda. Dejte si jen pozor, aby do nového prostoru šla zavést voda, odpad a popřípadě plyn.

Tvar kuchyňské linky

Když už víte, kde bude kuchyně stát, je třeba zapřemýšlet o jejím tvaru. Nezapomeňte, že tvar a celkový rozměr by měl korespondovat s daným prostorem a měl by na něj přesně reagovat. Pokud bude v kuchyni i jídelní stůl, popřípadě bude kuchyně propojená s jídelnou a obývacím pokojem, rozvrhněte si nábytek do celé místnosti najednou. Může se stát, že linka bude příliš velká a v místnosti nezbude dostatečný prostor pro jídelní stůl. Dispozice by měla být ergonomická, měla by odpovídat pracovním činnostem při vaření. Doporučujeme, aby se vycházelo z takzvaného "pracovního trojúhelníku", kde vrcholy tvoří mycí a varné centrum a třetím vrcholem je ukládání zásob.

Výběr materiálů

Kvalita materiálů ovlivňuje životnost celé sestavy, jejich barevnost a dekory definují celkový vzhled. Zaměřte se nejen na výběr pracovní desky, která může být z klasického laminátu, ale i z pravého či umělého kamene různých typů, kompaktní desky, nebo spárovky - desky z pravého kamene. Výběr dvířek je rovněž důležitý. Začínat lze u dostupného lamina nebo MDF desky s fólií, lepší volbou pak budou lakovaná dvířka v lesku či matu, stejně tak akrylátová. Pokud máte v oblibě pravé dřevo, mohou být dvířka dýhovaná, vyrobená z překližky, biodesky nebo spárovky. Nezapomeňte ani na obkladovou desku, jež nemusí být z keramických obkladů, jak jsme byli dříve zvyklí. Zde stojí za úvahu kalené sklo, lamináty či jiné kompozitní materiály, které jsou všechny lepší na údržbu.

Výběr komponentů

Nejen materiály ovlivňují kvalitu a životnost kuchyně. V současné době jsou klíčové i komponenty jako je například nábytkové kování. Nejde jen o panty, dnešním standardem jsou plnovýsuvné zásuvky, drátěné koše, výklopy a žaluzie. Zaměřte se také na kvalitní materiály na dřezy, které patří mezi nejexponovanější části kuchyně.

Výběr doplňků a spotřebičů

Výběr úchytek není třeba nechávat náhodě, stejně jako vnitřní vybavení a řešení osvětlení. Tyto položky však nechte až na konec, stejně jako konkrétní výběr spotřebičů. Vždy zvažte, zda doplňky či speciální spotřebiče budete opravdu potřebovat a zda není při rekonstrukci lepší investovat i do něčeho jiného.

Financování kuchyně

Chystáte se rekonstruovat kuchyň a chybí vám finanční prostředky? S novým úvěrem od Buřinky máte možnost získat například 200 000 Kč se splátkou 1460 Kč měsíčně a splatností 18 let. Úroková sazba je 5,25 % s fixací po dobu prvního roku. Více informací o Buřince naleznete na https://www.burinka.cz/blog/.

Text: Ing. Iva Bastlová, DiS.

Foto: Sýkora kuchyně, Abet Laminati, Franke a BlumIva Bastlová

je interiérová designérka, která se oboru věnuje od roku 2002. Navrhuje komplexní interiéry na zakázku a v posledních letech se věnuje také produktovému designu, jako jsou tapety, nábytek, dekorace a další prvky související s bydlením. Kromě návrhářské činnosti vydává odborný magazín Interiéry a publikuje v řadě dalších médií. Pořádá odborné semináře a školení, kde také přednáší. Organizuje doprovodné programy pro veletrhy o bydlení a navštěvuje řadu zahraničních veletrhů, ze kterých přináší reportáže. Intenzivně sleduje trendy v oblasti interiérového designu, miluje wellness a ráda cestuje.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne