Dokonale hladký povrch s tmelením Q4

Datum: 16.7.2018
obrázek
Společnost Rigips stanovila pro kvalitu dokončeného povrchu sádrokartonových a sádrovláknitých povrchů čtyři stupně kvality. Od nejzákladnějšího tmelení pro povrchy, na které nejsou kladeny žádné optické neboli dekorativní nároky (Q1), například v méně obývaných místnostech, až po nejvyšší stupeň Q4, který se používá, jsou-li kladeny nejvyšší nároky na kvalitu dokončených povrchů.

Jedním z úkonů nezbytných v technologii montáže konstrukcí suché výstavby Rigips je tmelení - závěrečný pracovní krok, který významně ovlivňuje jak stavebně fyzikální, tak i estetické vlastnosti hotového díla. Zajišťuje stabilitu, dobré akustické vlastnosti, požární ochranu, ale také kvalitu a rovinnost povrchu.

Pevnost spár, hladký povrch

Pro nejdokonalejší povrch interiérových stěn se doporučuje tmelení Q4, které zahrnuje tmelení spár a celoplošné tmelení v maximální tloušťce 3 mm. Nejvhodnějším tmelem, který slouží k tmelení spár i k následnému celoplošnému tmelení, je sádrový tmel Rifino Top. Díky vlastnostem tmele Rifino Top docílíme především pevnosti spár, hladkého povrchu, a to navíc bez nutnosti celoplošného broušení.

Jak postupovat při tmelení Q4?

Celý postup začíná přípravou materiálu. Do čisté nádoby s čistou vodou pomalu sypeme sádrovou směs tak dlouho, dokud ve vodě nevzniknou “ostrůvky”. Tuto směs necháme odstát, poté jí ručně či za použití elektrické metly rozmícháme. A jak poznáme správnou konzistenci? Směs drží na obrácené lžíci a nestéká. Pokud je tmel příliš hustý, můžeme zředit vodou. Naopak sypkou směs nikdy nedosypáváme, aby nevznikly hrudky.

S tmelením se vždy začíná u spojů, které je třeba vyplnit, abychom zarovnali povrch do roviny. Spáry sádrokartonových konstrukcí opatříme samolepící mřížkou či skelnou páskou aplikovanou do sádrového tmelu.

Finální přetmelení povrchu

Dalším krokem je finální přetmelení povrchu sádrokartonových konstrukcí sádrovým tmelem či stěrkou v maximální tloušťce 3 mm pomocí zubové špachtle Rigips. Výška zubů nám zajistí rovnoměrnou tloušťku naneseného materiálu a docílíme tak lepší rovinnosti. Následně povrch vyhladíme nově rozmíchanou směsí pomocí špachtle Rigips pro celoplošné tmelení.

Text: (uh)

Foto: Rigips

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne