Skalničky - Pestrá krása z mnoha světadílů

Datum: 19.08.2009
obrázek
Pražský klub skalničkářů také letos uspořádal v areálu vedle Faustova domu tradiční májovou výstavu. Letos se konala již po čtyřicáté. Svět skalniček je neskutečně rozmanitý a pestrý a neustále jsou objevovány nové a nové druhy zvláště v horách Asie a Jižní Ameriky a ty se pak postupně stěhují, obrazně řečeno, také do českých luhů a hájů.

Pro obdivovatele horské květeny

Klub skalničkářů Praha vznikl v roce 1970 jako odnož Českého zahrádkářského svazu. Je to zájmová organizace pro obdivovatele horské květeny a pěstitele skalniček, hajních a vodních rostlin a zakrslých dřevin. Po plzeňském Klubu skalničkářů je druhou nejstarší organizací tohoto druhu u nás. V současnosti je nejpočetnějším skalničkářským klubem v republice s více jak 700 členy, z nichž desetinu tvoří členové zahraniční. Z činností klubu jsou veřejnosti nejznámější výstavy pořádané třikrát do roka na Karlově náměstí v areálu dvou zahrad mezi Faustovým domem a kostelem sv. Jana Na Skalce.

Skalničky na papíře

Významnou činností klubu je vydávání časopisu Skalničky, který je rozesílán členům i zájemcům do celého světa. Obdobně probíhá ve spolupráci se zahraničními členy každoroční pravidelná klubová výměna semen rostlin. Pro členy je k dispozici odborná knihovna. Klub pořádá každoročně domácí i zahraniční zájezdy, několikadenní setkání členů Klubu v různých koutech Čech s přednáškami a procházkami a účastní se každoročního setkání českých a slovenských skalničkářských klubů.

Každý jednou začínal

Jistě ten obrázek znáte, možná že máte podobnou situaci na vaší zahrádce: navršený kopeček zeminy či kus přirozeného svahu, pokrytý několika různými kameny tak, jak byly posbírány po okolí a už se tomu říká skalka. Do této „skalky" si pak zahrádkář zasadí často i vzácné a drahé rostliny, koupené třeba na výstavě skalniček či u renomovaného pěstitele a pak se diví, že mu rostliny zakrátko zahynuly. Proč?

Někdy stačí jen keramická mísa nebo koryto

Skutečné horské rostliny se jen nerady přizpůsobují k růstu v zahrádkách, zvláště pak v nížinách. Aby se jim přeci jen dařilo, staví pro ně lidé již více jak sto let umělé zahradní skalky. Jsou stále oblíbenější, snad proto, že se zmenšují plochy zahrad kolem domů, nebo proto, že skalničky takto lze pěstovat i v mísách a korytech, ba dokonce i na balkoně. Na dobrou skalku stačí plocha třeba jen 1 x 1 metr. Může být postavena kdekoli: na bezcenné neúrodné půdě, na rumišti po stavbě domu, na strmém svahu, v koutě zahrady, na terase či balkonu, ba i na ploché střeše garáže. Skalka může potěšit i toho, kdo nemá ani kousek zahrady ale má místo na keramickou mísu či koryto.

Pokud chcete pěstovat skalničky, je třeba jim připravit prostředí tak, aby nestrádaly. Že je to možné mohou dokázat tisíce pěstitelů u nás i v zahraničí. Pro začátek je dobré si udělat jen malou skalku, na zkoušku. Získáte na ní základní zkušenosti a snadno ji později rozeberete, až přijdete na to, že vás to „chytlo" a už o tom něco víte, abyste postavili skalku velkou.

U sv. Jana Na Skalce

Letos byl na májové výstavě v Praze k vidění špičkový sortiment zemních orchidejí a velká sbírka floxů. V obou zahradách mohli návštěvníci spatřit jímavou nádheru rozkvetlých rododendronů a azalek. Není vždy předem jasné, co jednotlivým členům klubu na jejich soukromé zahradě pokvete a co budou moci přivést na výstavu. Exponátů, tedy rostlin, které jsou vsazovány do skalek a trvalé výsadby, je každoročně více jak tisíc. A tak každý návštěvník si určitě najde rostlinu, která si získá jeho zájem. Pokud se zapojí do ankety a „jeho" rostlina získá Cenu návštěvníků a bude vylosován, získá poukázku na odběr rostlin na podzimní výstavě.

 

 

 

Text: Jan Chára

Foto: autor

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne