Energie z barev prolíná celým prostorem

Datum: 11.6.2018
obrázek
Panelové domy mohou být považovány za přežitek minulých dob, ale faktem zůstává, že v nich stále bydlí velké množství lidí a to nejen u nás, ale v celé Evropě. Hlavním problémem bývá hluk a špína ve společných prostorách a nedostatek místa v bytech. S tím prvním někdy nejde příliš co dělat, ale s nevyhovujícími dispozicemi bytu si odborná rekonstrukce dokáže vcelku hravě poradit.

Rekonstrukce bytu může být zaměřena především na zlepšení jeho technického stavu a výměnu již dosluhujících prvků za nové, moderní. U řady dispozic panelákových bytů ale můžeme současně uplatnit i mnoho velmi zajímavých nových řešení a dát prostoru zcela jinou tvář. Ne náhodou se obě možnosti nejčastěji dotýkají koupelny, případně i kuchyně a navazujících částí bytu.

Dopis čtenářky

Dobrý den, po zhlédnutí stránek o bydlení na serveru panelplus.cz Vám musím napsat. Jsem velmi ráda, že se najdou kvalitní stránky, které se zabývají rekonstrukcemi bytových jader. Sama jsem velmi nešťastná ze stávající situace našeho bydlení. Před rokem jsme s přítelem koupili panelový přízemní byt 1+1. Především se nám nejvíc líbila jeho cena a velikost. V tuto chvíli bychom chtěli kompletně přestavět jádro a po nějaké době se vrhnout na úpravu pokoje. Pokoj nám musí sloužit zároveň jako ložnice i obývák. Chceme mít klasickou pořádnou postel, žádné rozkládací a skládací varianty. Chceme, aby bylo možné z postele sledovat televizi. Přítel hodně a rád vaří, takže kuchyň musí být plnohodnotná, a také tam musí být místo, aby se k nám vešla návštěva na večeři. Byla bych velmi ráda, kdybyste nám s tím "pomohli". Nevím, jestli tato práce pro Vás bude natolik zajímavá, ale přesto doufám, a posílám Vám plánek bytu. Děkuji Vám za Váš čas a přeji krásný den. S pozdravem Veronika

Slovo návrhářky

Navrhla jsem pouze nejnutnější změny v dispozici bytu. Po odstranění nevyhovujícího původního koupelnového jádra jsem vytvořila novou koupelnu. Ta je s ohledem na velikost bytu a počet jeho obyvatel dvě osoby malá, je v ní ale i toaleta a sprchový kout. Vešly se do ní i poličky a skříňky pro uložení hygienických potřeb a kosmetiky.

Plnohodnotná kuchyňská linka

Pračka je umístěná v kuchyni. Tam je relativně malá kuchyňská linka, ale naprosto plnohodnotně vybavená. Na okraji u dveří je vestavná pračka, následuje dřez, menší myčka, skříň s vestavnou troubou a samozřejmě zásuvkový příborník. Dostatek skříněk nabízí úložný prostor pro nádobí a vedle vestavné chladničky se vešla i potravinová skříň. S ohledem na velikost místnosti jsem zde umístila stůl pro 4-5 osob.

Zrcadlo naproti vchodovým dveřím

V předsíni není mnoho prostoru pro velké nábytkové kusy, takže jsem tam umístila hlavně věšák a zrcadlo naproti vchodovým dveřím. Do druhé části chodby jsem navrhla vysokou skříň, která je ale mělká a měla by sloužit jako botník.

Dělicí prvek mezi jednotlivými zónami

Ve velkém pokoji jsem musela vytvořit hlavně různé funkční zóny, které by prostor rozdělily podle příslušného účelu. U okna, v návaznosti na dveře do kuchyně, jsem vytvořila prostor s TV a křeslem, naproti televizi je malé sofa a do rohu k oknu spolu s velkým křeslem se vešla i vysoká komoda. Křeslo jsem úmyslně navrhla vysoké, odpočivné, aby vznikl příjemný kout pro sezení u okna, který ale bude zároveň pohodlný. Sofa je zase naopak malé, aby nezabralo mnoho místa. Zároveň je ale důležitým dělícím prvkem mezi společenskou zónou a odpočivnou zónou s postelí.

Odkládací police slouží i jako knihovna

V relaxační části, kde je v rohu dvoulůžková postel, jsem musela umístit klasickou šatní skříň pro uložení oděvů. Mezi spací kout a denní zónu jsem navrhla jen několik polic na zeď, které slouží jako odkládací police a zároveň i jako knihovna. Prostor je zařízen spíše solitéry a nepřevažuje nábytek na míru kromě vysoké skříně, která je navržena až do stropu.

Světlý odstín javorového dřeva

V celém bytě jsem použila světlý odstín javorového dřeva. Použila jsem jej na podlahu i nábytek. Dvě stěny v předsíni a dvě v pokoji jsou šedé. I v koupelně jsem navrhla dlaždice v šedohnědé barvě. Šedá se opakuje na doplňcích, textilu a kovových prvcích.

Efekt i útulnost

Nezbytná je samozřejmě bílá a černá, která vše uzemňuje. Pro efekt a útulnost jsem volila aktuální módní zemité barvy, tmavý odstín zelené, tmavě vínová a žlutohnědý okr. Ty prostor oživují a dodávají mu šťávu. Energie z těchto barev se prolíná celým prostorem kolem dokola a pronikla i do koupelny.

Text: Kateřina Mlejnková

Plánky a vizualizace autorkaKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997-2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne