Nevelký byt s velkou přidanou hodnotou

Datum: 25.5.2018
obrázek
Bydlení v pronájmu s sebou vždy nese jistá omezení. Pokud je tu ale od počátku možnost pozdějšího odkupu bytu, a navíc užitný prostor neohraničují čtyři stěny, získává doslova jiný rozměr.

Přízemní byt v panelovém domě s podlahovou plochou necelých 56 m² by sám o sobě nesliboval příliš velký rozlet. Ale když připočteme z poloviny krytou terasu o velikosti 16 m², na ni navazující předzahrádku, a to ještě v hlavním městě, jeví se tento byt ve zcela jiném světle. Proto nebyl důvod s podpisem smlouvy příliš váhat, přestože na počátku hledání nového domova dávala současná nájemnice na misky vah koupi vlastního bytu a pronájem.

Spokojený je i pes

Možnost případného odkupu pak byla tím, co pomyslný jazýček vah zásadně přiklonilo na stranu tohoto bytu. Jako podnikatelka, která je celý den v kontaktu se zákazníky, dokáže posezení s pohledem na malý kousek vlastnoručně vysázené a opečovávané zeleně náležitě docenit: „Terasa a zahrádka je pro tento byt, a hlavně pro mě velkým přínosem, protože mám pejska a ráda pěstuji květiny a bylinky.“ Obytný prostor pod širým nebem oceňuje spolubydlící a věrný společník, irský teriér, možná ještě víc než jeho majitelka.

Efekt skutečného domova

Byt 2+kk disponuje obývacím pokojem, k němuž přiléhá kuchyňský kout vybavený linkou řešenou do „L“ nabízející jak dostatek úložného prostoru, tak integrované všechny běžné spotřebiče. Absenci přímého denního světla částečně vyvažuje její barevné ladění do teplého oranžového tónu, který usměrňuje obklad v dezénu dřeva s výraznou kresbou v hnědé barevné škále.

Kuchyňský kout je také jedinou místností, která již byla zařízena. Obývací pokoj, sousedící ložnici, stejně tak jako předsíň a hygienické zázemí si nájemnice vybavila po svém. Nábytek vybírala tak, aby k sobě celkově ladil a místnosti rozsvětloval, ale také s ohledem na to, aby ho mohla dále využít i v případě, že by došlo na stěhování.

Nestárnoucí kombinace

Společenské části dominuje netradičně pojatá nábytková sestava v bílém a černém laku, která přirozeně rámuje televizní obrazovku. Pohodlí při sledování televize zajišťuje rohová sedačka v krémové barvě doplněná bílým stolkem elegantních oblých tvarů. K útulnosti interiéru přispívá kusový koberec, jemuž kamenný vzor na příjemné měkkosti neubírá, což ostatně nejlépe dokazuje spokojený čtyřnohý obyvatel.

Milá společnost Audrey Hepburn alias Holly

Ve shodném minimalistickém designu je i jídelní stůl se čtyřmi židlemi s chromovanou podnoží. Nejen při snídani má uživatelka bytu usměvavou hvězdnou společnost v podobě mile svérázné Audrey Hepburn alias Holly z nesmrtelné filmové klasiky Snídaně u Tiffaniho.

Subtilní futuristický lustr

Podstatnou část nevelké ložnice zaujímá pohodlné lůžko s čelem v dezénu světlého dřeva, v němž je pojata i praktická odkladní polička, vestavěná skříň na míru, ale také rohový pracovní kout. Bílozeleně pruhovaná tapeta prostor rozjasňuje a rozveseluje a spolu se dřevem mu dodává až přírodní ráz. Vybavení doplňuje už jen subtilní futuristický lustr a kontrastní zrcadlo v tmavém masivním dřevěném rámu. Rovněž v předsíni vsadila uživatelka bytu na osvědčenou černobílou kombinaci. V dostatečně prostorné koupelně spojené s WC pak našla místo i pro pračku a sušičku.

Sen o bydlení

Po šesti letech užívání byt již prozradil veškerá svá tajemství. To, čím své obyvatele zaujal, je jeho situování do přízemí, které je trochu paradoxně současně pozitivem i negativem. Minusem je jeho malá světelnost, umocněná tím, že jediným zdrojem denního světla jsou francouzská okna v čelních stěnách obývacího pokoje a ložnice, navíc stíněná balkonem v patře, který ovšem zároveň funguje jako zastřešení terasy v části před obývacím pokojem. A právě toto konstrukční řešení je podle zkušenosti uživatelky bytu současně i plusem.

Klimatizace není potřeba

„Byt je orientován pouze na východ, přesto v něm i v létě za velkých teplot, které nás v posledních letech sužují, není potřeba klimatizace, protože i v tropických vedrech teplota v bytě nepřesáhne velmi únosných 25 °C a na terase i v zahrádce se dá příjemně relaxovat.”

I když se možná ze spokojené nájemnice stane časem majitelka bytu, přesto má svůj sen o rodinném domku někde v přírodě kousek za Prahou.

Text: Zuzana Ottová

Foto: Robert Virt

Dispozice přízemního bytu

Byt 2+kk s obytnou plochou 56 m² a terasou s užitnou plochou 16 m² přístupnou z obývacího pokoje i ložnice. Pro úsporu místa jsou mezi obývacím pokojem a ložnicí osazeny posuvné dveře. Vytápění je zajištěno konvektory zapuštěnými do podlahy v prostoru před francouzskými okny, v koupelně tuto funkci přebírá topný žebřík.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne