Do koupelny zvolili Carmen

Datum: 11.5.2018
obrázek
Mladí manželé s malým synem jsou majiteli bytu 3+1 v panelovém domě na sídlišti v Praze-Modřanech, který před časem koupili. Byt byl v původním stavu s vnitřním umakartovým jádrem, které již dávno nesplňuje požadavky na moderní bydlení.

Na základě zkušeností kamarádky se obrátili na společnost Nabastav, která před časem také prováděla stavební úpravy v jejím bytě ve stejné lokalitě a s jejich výsledkem byla spokojena.

Prostor neumožňoval zásadní změny

Před samotným zahájením bylo nutné rekonstrukci, byť drobnějšího charakteru, přesně naplánovat. Dispozičně neumožňoval prostor nějaké zásadní změny a při preferenci vany oproti sprchovému koutu bylo jasné, že dispozice zůstane téměř beze změny. Přáním majitelů bylo použít do koupelny posuvné dveře do stavebního pouzdra, které i při plném otevření nebrání v prostoru volnému průchodu do přilehlého pokoje a umožňují prostor koupelny celodenně větrat.

Na WC klasicky otevírané dveře

Původní umakartové bytové jádro bylo nutné kompletně demontovat včetně souvisejících rozvodů a původního vybavení. Nové stěny byly vyzděny z plynosilikátových tvárnic Ytong. Stavební pouzdro bylo nakonec osazeno jen pro vstup do koupelny. Na WC bylo připraveno ostění pro klasicky otevírané dveře, neboť prostorově by pouzdro na WC muselo být osazeno asymetricky, což by nepůsobilo dobře.

Upravit napojení kanalizační stoupačky

Kanalizace a vodoinstalace byla kompletně nahrazena novým rozvodem od napojení v instalační šachtě a to i do prostoru kuchyně, kterou bylo pro tyto účely nutné ve spodní části demontovat. „Vzhledem k požadavku použití závěsného WC bylo nutné upravit i napojení samotné kanalizační stoupačky“, konstatuje Martin Klíma z dodavatelské společnosti.

Nové jističe a proudový chránič

Při rekonstrukci bytového jádra je téměř vždy nutné provést nový rozvod elektroinstalace, neboť původní rozvod se demontuje jako součást celého bytového jádra a nelze ji zachránit. Vzhledem k faktu, že valná většina přívodních vodičů je taktéž původní a neodpovídá již současným normám pro zapojení elektroinstalace v koupelnách, je potřeba k bytové rozvodnici doplnit další malou rozvodnici, do níž se umístí jističe a proudový chránič a odtud se přivedou do koupelny nové přívodní vodiče.

Smysluplnější je demontovat

„Smysluplnější pro budoucí provoz je demontovat a celou původní bytovou rozvodnici a nahradit ji novou, do níž se osadí potřebný počet jističů, dle počtu původních okruhů v dalších částech bytu a jističe s proudovým chráničem pro koupelnu a WC. Toto byl i případ této rekonstrukce“, popisuje Martin Klíma.Vzduchotechnické potrubí bylo propojeno a vyústění bylo ukončeno mřížkami, takže vzduchotechnika funguje stejně jako doposud.

Obklady v bílošedé kombinaci

Obklady v koupelně majitelé zvolili ze série Carmen v bílošedé kombinaci ve formátu 20x50 cm s listelou, WC je zhotoveno jednoduše ve světlém provedení. Podlaha je z dlažby formátu 30x30 cm opět ze série Carmen, v koupelně je použita světlá, na WC kontrastně tmavá varianta.

Akrylátová vana Ravak Classic

Vybavení koupelny tvoří akrylátová vana Ravak Classic, umyvadlová skříňka Vario Dekor 60 cm v bílé barvě s pákovými bateriemi Grohe ze série Euroeco. WC bylo použito závěsné Jika Lyra Plus s podomítkovým modulem Geberit Duofix speciál, který umožňuje instalaci do bytových jader před stoupací potrubí v instalační šachtě. Přístup do této šachty zajišťují instalační dvířka velikosti 60x60 cm umístěná nad WC modulem, zabudovaná do zadní stěny, zhotovené za sádrokartonové konstrukce.

Do koupelny posuvné dveře do stavebního pouzdra

Dveře byly použity tradiční otevíravé na WC, do koupelny byly použity naopak posuvné do stavebního pouzdra s obložkovými zárubněmi od firmy Gerbrich s povrchem z 3D laminátu v dekoru Bardolino.

Výsledek určitě za částečné omezení stojí

„Rekonstrukce samozřejmě zásadně zasáhla do fungování celého bytu, takže se majitelka s malým synem raději na nějaký čas odstěhovala z bytu k rodičům“, popisuje Martin Klíma, ale výsledek určitě za toto dočasné omezení stál.

Text: Jan Chára

Foto a plánky: NabastavNabastav s.r.o.

Specialista na rekonstrukce bytových jader a bytů. Zkušenost je jedním z hlavních pilířů úspěchu v jakémkoliv oboru. Rekonstrukcím se naši pracovníci věnují nezávisle více než 12 let. Pokud se k tomu přidá zájem, vstřícnost a zápal, pokud je práce koníčkem, máte vyhráno. Výsledky práce pak vždy mluví za vše.


rekapitulace-nakladu.pdf (PDF 202 kB)
 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne