Rodinný dům s orientací do zahrady

Datum: 16.4.2018
obrázek
Vícepatrový RD v Praze 9–Čakovicích, patří po generace rodině lékařů. Ve sníženém přízemí domu byl byt, orientovaný do soukromé zahrady, který čekal na svou rekonstrukci. Rodina, která ráda sleduje televizní pořad Jak se staví sen, poptala architekty z Kamidesignu.

Byt pro Sabinu

Zadáním byl studentský byt pro Sabinu, která nastupuje na studium lékařské fakulty. Sabina má ráda výrazné barvy a ve stávajícím bydlení preferovala oranžovou, stalo se to jedním z kritérií návrhu. S majiteli jsme se shodli na variantě návrhu přestavby v čistém stylu se skandinávskými prvky a prvky retra.

Bez zbytečných ozdob a kudrlinek

Bytem prochází od vstupního prostoru barevnost bílo-krémová, přes tyrkysovo smaragdovou pracovnu s koupelnou, oranžovou ložnicí s pódiem a v obývacím pokoji s kuchyní se navržená barevnost střetává a prolíná.

Podlahy a dveře

Dalším spojujícím prvkem obytných místností je nově navržená laminátová podlaha Quick Step-Impressive IM 1847 v barvě dub, která prochází místnostmi. Nově musely být upraveny schodové stupně mezi úrovní podlah obývací části a pódia, které měly původně nestejné proporce. Ve stejném dekoru dubu byly navrženy i veškeré nové interiérové profilované dveře od Sapelli.

Obývací prostor s částečným prosklením

Do spíže a koupelny jsou dveře profilované bez prosklení, od vstupu do obývacího prostoru jsou částečně prosklené a skleněná část se zvětšuje směrem do prostoru. V předsíni, koupelně a spíži byla položena mramorová podlaha Piedra v barevnosti šedo krémové.

Autentický prvek v interiéru

Dalším autentickým prvkem v interiéru bylo stávající propojení obývacího prostoru a vyvýšeného pódia, které tvoří kruhový segment. Kruh byl tedy dalším výrazným určujícím prvkem v nově vzniklém prostoru a opakuje se na několika prvcích.

Od umyvadla v koupelně s pákovou baterií, přes stropní a závěsná osvětlení, stojací lampu, konferenční stolky, koberec, taburety až po drobnější prvky v podobě barevných věšáků v předsíni, úchytky na vestavné skříni a dalších drobných prvků, tvořících jednotnou kompozici. Tapeta, která byla navržena na obývací stěnu za šedou rohovou sedačku Mia od firmy Jech, je v barevnosti, která se z jednotlivých místností přelévá do prostoru a vějířky na ní také tvoří pomyslný oblouk. Půdorys obývacího prostoru je obdélník, ukončený třemi segmentovými okny.

Oválný jídelní stůl s výrazným oranžovým světlem

Do výklenku umístila architektka oválný jídelní stůl a nad něj výrazné oranžové světlo Renoir. Netradičním nadčasovým prvkem jsou v prostoru umístěná tři závěsná betonová světla Shang, která jsou v kombinaci s přírodním a černým dřevem. Kuchyňská linka mohla v prostoru vzniknout úpravou původního dveřního otvoru a je vyrobena podle návrhu na míru firmou Vestavstyl. Kuchyňská linka je ve světle šedém odstínu orámovaná opět dekorem dubu, doplňujícím podlahu a dveře.

Od stejné firmy je i vestavná sestava v předsíni, šatní skříň v ložnici a vestavná skříň v koupelně.

Koupelně dominují velkoformátové dlaždice

Krásný příjemný prostor tvoří nově navržená koupelna, kde dominujícím prvkem jsou velkoformátové dlaždice Imola Shades a bezvaničková sprcha spádovaná do kanálku. Velmi příjemná je podlaha z drobných kamínků, tzv. mramorový koberec od firmy Piedra se zabudovaným podlahovým topením. S tímto typem podlahy měli majitelé již dříve dobré zkušenosti. Nebylo zapomenuto ani na pracovnu, která je důležitou součástí bytu studentky medicíny, kde nechybí velký prostorný pracovní stůl a příruční skříňka na knihy a skripta.

Nové rozvody v celém bytě

Realizace stavby byla prováděna pomocí stavební firmy Atosol. Nově se v bytě dělaly elektrické rozvody a rozvody pro koupelnu, do obývacího pokoje rozvody pro kuchyň. Kompletně se izolovala podlaha v ložnici a nová podkladní podlaha vznikla i v předsíni. Všude se podlahy dorovnávaly pro pokládku čisté laminátové podlahy. Přidávala se nová topná tělesa.

Text: Jan Chára

Foto a návrhy: Ing. arch. Lenka Gvoždíková, Ing. arch. Kamila Douděrová

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne