Družstevní bytová výstavba budí zájem

Datum: 21.3.2018
obrázek
Pořídit si nový byt je snem mnoha z nás. Ceny nových bytů pomalu stoupají, podmínky financování se zpřísňují a nabídka bytů se ztenčuje. Nezabývejme se nyní důvody výše uvedeného, spíše se podívejme na možnosti, které má zájemce okoupi nového bytu. A srovnejme přitom koupi bytu do vlastnictví s družstevním bytem.

Nejprve zvažme, zda koupit byt nový či starší. Při koupi staršího bytu může jít o koupi do vlastnictví, jehož pořízení lze financovat hypotékou. Financování se komplikuje zpřísněnými pravidly ČNB. To znamená mít zpravidla 20 % vlastních zdrojů.

Druhou možností je získání staršího družstevního bytu (družstevního podílu). Byt zde zůstává ve vlastnictví bytového družstva. Nakládání s družstevním bytem je však pro člena prakticky neomezeno. Možností financování pořízení podílu je méně. Financuje se především vlastními prostředky, částečně i úvěrem ze stavebního spoření. Hypoteční úvěr je potřeba navázat alespoň na budoucí nabytí bytu do vlastnictví, čemuž ne vždy odpovídá povinnost družstva převádět byty do vlastnictví členům.

Alternativou koupě staršího bytu je pořízení bytu nového. Dosavadní prioritou byla koupě takového bytu do vlastnictví s využitím hypotečního úvěru. O zpřísnění podmínek pro dosažení hypotečního úvěru již byla řeč.

Financování bytu v rámci družstva

Oproti tomu je pořízení bytu v družstevní bytové výstavbě zajímavou příležitostí. Obyčejně se na financování podílí člen družstva (zpravidla ve výši 25 %) a zbytek pokryje úvěr družstva, na jehož splácení se následně člen prostřednictvím nájemného podílí. Přitom platí, že člen může zaplatit zpočátku více a o to méně se pak podílet na splácení úvěru.

Důležité je, že členem družstva se může stát prakticky kdokoliv, kdo je schopen splatit svůj vstupní vklad a měsíčně se podílet na postupném splácení úvěru družstva. Vstup do družstva není omezen věkem ani zkoumáním schopnosti splácet své závazky. Je to silnější pozicí bytového družstva při řešení případných dlužníků oproti společenství vlastníků jednotek. Hrozba vyloučení je totiž dostatečnou motivací pro všechny družstevníky.

Družstevní podíl

Nakládání s družstevním podílem je na členovi, který ho tak může kdykoliv převést na jinou osobu. Převod družstevního podílu není „prodejem družstevního bytu“, ten totiž nadále vlastní bytové družstvo, tudíž není ani zatížen daňově.

Jednoduchost pořízení družstevního bytu tak může být zajímavá i pro investory, kteří následně chtějí nový byt rovnou podnajmout. Úroková sazba úvěrů a doba splácení pro nová bytová družstva jsou prakticky na srovnatelné úrovni s běžnými hypotékami. Snazší dosažitelnost družstevních bytů tak může o to více vyniknout.

Projekt Malý Háj

Příkladem družstevní bytové výstavby je aktuálně štěrboholský projekt připravovaný Stavebním bytovým družstvem Praha (www.sbdpraha.cz). Zájemci si budou moci v lokalitě Malý Háj vybrat z celkem 72 bytů od 1+kk až po 4+kk, vždy s balkonem či terasou. Stačí zvolit byt a případně i garážové stání, komoru či sklípek, dobře rozmyslet výši vstupního vkladu a o zbytek se už postará bytové družstvo.

Při současném zájmu o družstevní bytovou výstavbu lze očekávat, že všechny byty i z tohoto projektu budou nejdéle do půl roku obsazeny. Družstevní bytové výstavbě se totiž v posledních letech daří dobývat přízeň těch, kteří přemýšlí o novém bydlení. Důvodů je pro to více než dost.

Text: Martin Kroh předseda představenstva SBD Praha

Foto: SBD Praha

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne