Inspirace pro malou kuchyň

Datum: 2.3.2018
obrázek
Prostor v panelákových kuchyních bývá omezený, obvykle je malý a úzký. I přes tento handicap zkušený návrhář může navrhnout hezkou, funkční a ergonomicky řešenou kuchyň.

V původních panelových domech byla jednoduchá jednořadá kuchyně výbavou bytu. Všechny linky u stěny končily sporákem, nad ním byl umístěn odtah pro digestoř, což nedávalo možnost kuchyň dispozičně řešit jinak.

Odpovídá současným trendům

Dnešní technologie nabízejí nové možnosti. I když i v novější výstavbě jsou panelákové kuchyně situovány na menším prostoru, máme šanci vytvořit zde moderní a hezkou kuchyň, odpovídající současným trendům bydlení.

Možnosti využití prostoru

Požadavkem je maximální využití prostoru. Místnost pomůže lépe zorganizovat jak úplné nebo částečné odstranění příčky mezi obývacím pokojem a kuchyní, tak posunutí kuchyně o několik centimetrů směrem do koupelny při rekonstrukci panelového jádra. I těch pár centimetrů dokáže s bytem udělat hotové zázraky. Podívejme se třeba na řešení kuchyně pana Petra. V panelovém bytě má nyní moderní a krásnou kuchyň, řešenou do tvaru písmene „U“.

Výměna jádra zvýšila komfort bytu

Pan Petr vypráví: „Novou kuchyň jsme potřebovali jako sůl již dlouho, ale její pořízení jsme odkládali až do doby, kdy budeme rekonstruovat celý byt najednou. Nechali jsme vybourat umakartové jádro, což umožnilo změnit dispozice kuchyně, koupelny a toalety tak, jak jsme potřebovali. To, že jsme mohli, byť jen o pár centimetrů poposunout stěny, přineslo až překvapivý efekt,“ vzpomíná Petr.

S partnerkou neměli žádnou konkrétní představu, ale intuitivně cítili, že kuchyň je pro ně důležitá a musí být perfektní. A tak zašli do studia Oresi podívat se, jaké kuchyně jsou k dispozici. Zaujala je kuchyně Denim z prémiové řady Livanza.

Dispozice řešili s odborníkem

Prodejce se jich vyptal, jak velký prostor kuchyně má, jak často se tu vaří, kolik nádobí a potravin potřebují uložit, zda využívají myčku. Potom jim vysvětlil, jak by na sebe měly navazovat jednotlivé pracovní zóny. Dění v kuchyni má být plynulé, aby se majitelé po místnosti zbytečně nenaběhali a nedělali práci takzvaně přes ruku. Logicky na sebe musí navazovat umístění zásob, tedy chladničky či potravinových skříněk, ukládání nádobí, ploch na přípravu a také mycího a varného centra.

Základní zóny

Odborníci proto rozčlenili kuchyň do pěti základních zón: zásobní, ukládací, mycí, přípravné a varné. Řazení probíhá obecně po směru hodinových ručiček, pro leváky bude praktičtější opačné uspořádání. Jednotlivé rozmístění zón pak ovlivňuje dispozici linky. Záleží na tom, zda je lineární, dvouřadá nebo jestli má tvar písmene L, U, G nebo jde-li o kuchyň s ostrůvkem.

Překvapivý návrh

K překvapení obou partnerů prodejce naplánoval kuchyň do tvaru písmene U a dokonce do ní umístil i pračku. „Absolutně jsme netušili, že by se do daného prostoru, kde původně byla malá linka na dvou stěnách, mohla takhle velká kuchyň vejít, včetně osmdesát centimetrů široké zásuvky. Tady jsme pochopili, jak důležité je poradit se s odborníky a dát na jejich rady. Nakonec jsme původně plánovanou volně stojící chladničku s mrazničkou ještě vyměnili za vestavěný model. Kuchyň je teď kompaktní, má čisté linie a prostor působí uceleně. Což je zásadní, protože přes jídelní stůl na ni navazuje obývací pokoj.

Text: Helena Štětinová

Foto: Oresi

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne