Splněné požadavky majitelů bytu

Datum: 16.2.2018
obrázek
Na to, co se skrývá v útrobách starých panelů, se opravdu nemůžeme spoléhat. Několik desetiletí pamatující rozvody je jistější vyměnit, aby vám radost z nové podlahy nebo kuchyňské linky nic nezkazilo. Za zamyšlení stojí i praktické umístění svítidel, vypínačů a zásuvek, hlavně v kuchyni, v níž bývá většinou několik elektrospotřebičů, by měly být zásuvky ve správném počtu a na správných místech.

I takovýmto směrem je nutné uvažovat. Efekt stojí a padá na detailech. Chcete-li dosáhnout jednoduše a čistě působícího interiéru, je důležité už při jeho plánování pamatovat na množství detailů. Pokud máte ambici absolvovat rekonstrukci s co nejnižšími náklady, je nutné plánovat o to precizněji, abyste se vyhnuli zbytečným činnostem, či dokonce předělávání již hotového.

Dopis čtenářky

Dobrý den,

bydlíme s manželem a roční dcerou v malém bytě v paneláku v Praze. Byt vlastníme a nechceme se stěhovat. I když je malý, vyhovuje nám lokalita (Praha 10, Zahradní Město). Byt je stále v původním stavu, původní koupelnové jádro i podlahové krytiny. Sice jsme provedli malé úpravy, ale ty byly jen kosmetické, takže nestojí ani za řeč. Pod kobercem, který je v obou místnostech, jsou světlé bukové parkety, které jsou původní, a dokonce v dobrém stavu, určitě bychom je chtěli ponechat. Lino v předsíni, kuchyni a koupelně půjde určitě pryč. Nechceme dělat žádné stavební úpravy, takže byt zůstane ve stejné dispozici. Samozřejmě se ale nevyhneme výstavbě nového jádra, respektive koupelny a WC a tím i stěny směrem do kuchyně a předsíně.

Co nás v tuto chvíli tlačí je skutečnost, že čekáme druhý přírůstek do rodiny. Je sice ještě brzo, ale rádi bychom s ohledem na tuto skutečnost již realizovali nějaké úpravy. Také bychom díky Vašemu návrhu měli projekt, který bychom podle možností mohli postupně realizovat.

Preferujeme ponechání odděleného záchodu, samostatné kuchyně a budeme chtít vyřešit naše spaní v obýváku a ponechat dětský pokoj jen pro děti. Nejsme rozhodnuti, zda bychom chtěli rozkládací pohovku nebo sklápěcí postel. Také nevíme, zda by se tam ta sklápěcí postel vůbec vešla. Popravdě se nám nelíbí ani jedno řešení, nejraději bychom tam měli klasickou postel, ale esteticky to není nejideálnější, a tak si s tím nevíme rady. Manžel trvá spíše na klasické posteli.

Také nejsme rozhodnuti, zda by byla lepší vana nebo sprchový kout, hlavně do budoucna až budou děti větší, nyní si samozřejmě vystačíme s malou vaničkou.

Líbí se nám současný styl zařizování interiérů, kdy se kombinují staré věci s novými. Máme rádi rustikální nábytkové prvky, ale i moderní bílé a jednoduché čisté linie. A zároveň bychom chtěli mít v bytě nějaké designové kousky, jsme fandové moderního designu a také současného umění.

O zařízení dětského pokoje nemáme zatím úplně jasné představy, s ohledem na věk dětí, ale nyní máme holčičku… ještě nevíme, zda bude druhé dítě kluk nebo děvče, ale nechceme mít pokojíček příliš „růžově dívčí“ ani „chlapecky modrý," takže něco nadčasového a neutrálního. V tuto chvíli máme malou dětskou postýlku v bílé barvě, se kterou do budoucna počítáme, ale musíme už vyřešit spaní pro starší dceru a samozřejmě úložné prostory.

Také nevíme, jak by měly být do budoucna v pokoji umístěny dvě postele, zda palanda nebo normálně vedle sebe. Manžel jezdí denně na kole a je třeba jej ukládat v předsíni a totéž platí i pro kočárek Také bychom rádi nějak využili lodžii, která je zasklená a velmi útulná. Pokud nás vyberete, budeme moc rádi. P a L

Nová koupelna a toaleta

Navrhla jsem pro čtenáře zařízení bytu tak, aby co nejvíce vyhovovalo jejich požadavkům… kromě nezbytně nutné nově vybudované koupelny a WC jsem nenavrhla žádné stavební úpravy, které by měnily dispozici bytu. V celém bytě je čistě bílá výmalba. V prostoru chodby, WC, koupelny a kuchyně je nově položená dlažba, s výrazným rustikálním dekorem. V obou pokojích jsem ponechala stávající bukové parkety, které by měly projít kvalitní opravou.

Police s proutěnými koši

Díky nově vybudované koupelně jsem mohla změnit umístění dveří. Na WC jsem umístila alespoň malé umývadlo a skříňku zavěšenou na zeď, kde vznikne malý úložný prostor. Rovněž koupelna je minimalistická. Záměrně jsem do ní chtěla umístit pračku se sušičkou a pak už zbylo místo akorát na sprchový kout a umývadlo. Nad dveře jsem ještě navrhla polici s proutěnými koši pro ukládání kosmetiky.

Malý snídaňový stolek se stoličkami

Kuchyňská linka je do L a ještě vedle okna jsem navrhla vysokou skříňku, která by měla sloužit jako spižírna, a do ní jsem umístila vestavnou mikrovlnnou troubu. Pod oknem na spižírnu navazuje malý snídaňový stolek se stoličkami a tabule na psaní.

Praktické posuvné dveře

Do kuchyně a koupelny jsem navrhla posuvné dveře, které jsou v takto malých prostorech praktické. Do ostatních pokojů jsou dveře klasické, v bílém provedení se skleněnou výplní.

Dostatek skříněk a poliček

Dětský pokoj je v malém pokoji a navrhla jsem jeho zařízení tak, aby mohlo sloužit už dvěma dětem. V tuto chvíli by tam byla jedna postel velká a druhá zatím dětská postýlka pro miminko. Později by na jejím místě byl pracovní stůl pro dvě děti a v rohu pokoje místo stávajícího hracího koutu druhá postel. V pokoji je pak i dostatek skříněk, poliček a šatních skříní. Postele jsem záměrně navrhla vysoké, aby pod nimi vznikl další úložný prostor pro hračky nebo lůžkoviny.

Výrazné velkoformátové obrazy

Předsíňka v bytě je malá a jak čtenářka psala, musí zde být místo pro kočárek a kolo. Proto jsou skříně pouze v horní části stěny a v budoucnu se prostor pod nimi může postupně využít na další skříně, kterými se sestava doplní. Naproti je pak odkládací stolek s lampou a zrcadlo. Pro oživení jsem umístila dva výrazné velkoformátové obrazy.

Spaní pro rodiče

Oříškem největším bylo zařídit obývací pokoj tak, aby tam mohl být i spací kout pro rodiče. Ten jsem umístila do tmavšího koutu hned naproti dveřím. Odděluje ho knihovna a potom posuvné prosklené dveře. Chtěla jsem, aby tam měla rodina i klasický jídelní stůl a pohovku. I to se podařilo. Navíc nechybí nábytková sestava s úložným prostorem.

Velká postel v obýváku

Samozřejmě by se dal prostor vyřešit i spaním na rozkládací pohovce, ale raději jsem volila tuto cestu, kdy rodiče preferovali klasické postele. Navíc posuvná stěna esteticky řeší situaci přes den, kdy se pokoj nevyužívá ke spánku a jednoduše spací prostor zakryje. A navíc nyní, kdy budou v rodině malé děti, se velká postel v obýváku bude nakonec hodit.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorkaKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.

(km@interierykm.cz, www.interierykm.cz)


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne