Dotvářejí atmosféru bytu

Datum: 2.2.2018
obrázek
Vyskytují se květiny ve vašem bytě zhruba jen dvakrát do roka, u příležitosti narozenin a svátku? Opravdu ani nevíte, o co přicházíte. Květiny v bytě či domě plní hned několik funkcí najednou. Doma jsou spojením s přírodou, která hlavně ve velkých městech mizí z  každodenního života.

Kreativita a umělecké cítění

Váš byt bude s květinami krásně vonět i bez použití osvěžovačů vzduchu plných chemických látek. Květiny jsou stylotvorným prvkem a stejně jako jiné dekorativní předměty pomohou dotvořit atmosféru vašeho bytu tak, abyste se v něm cítili příjemně. A v neposlední řadě – při tvorbě květinové výzdoby můžete rozvíjet svou kreativitu a umělecké cítění.

Hlavní roli hraje vkus a fantazie

Skvělou zprávou je, že stejně jako v módě a umění se ani při tvorbě květinových aranžmá nemusíte řídit žádnými pravidly. Hlavní roli hraje váš vkus a fantazie. Někdo volí květiny, které barvou a tvary ladí jak v rámci aranžmá, tak se zařízením interiéru. Někdo si naopak doprostřed pokoje postaví barevnou explozi, která ho nabije energií. Romantik bude nejspíš volit pastelové barvy a klasické květiny, extrovert naopak křiklavé barvy a exotické květiny. Ať už je váš vkus jakýkoliv, přinášíme vám pár tipů pro inspiraci. Vybrali jsme tři místnosti z bytu, které květiny nejčastěji zdobí.

Obývací pokoj

Do obývacího pokoje můžeme umístit i hodně vonné květiny, které jsou nevhodné do pokojů, kde spíme. Hodí se větší aranžmá, která v obývacím pokoji, obvykle největším pokoji v bytě, patřičně vyniknou. Můžeme volit květiny výrazných barev, ze kterých sálá energie, a rozmanitých tvarů, takže nás bude bavit aranžmá pravidelně pozorovat a stále v něm objevovat něco nového.

Jídelna

Pro aranžmá určená do jídelny jsou klíčovým kritériem jejich rozměry. Pokud se kvůli nim nevejdou na stůl ani talíře s jídlem, žádný ze stolovníků to rozhodně neocení. Totéž platí i o výšce aranžmá. Na stůl je rozhodně třeba volit nižší aranžmá, přes která všichni lidé kolem stolu pohodlně uvidí jeden na druhého. Své hosty příjemně překvapíte, pokud na prostřeném stole dozdobíte talíře nebo příbory jednotlivými květy. K modernímu nádobí se hodí například lilie, anturium a exotické květiny, ke klasickému či romantickému stylu naopak gerbery, chryzantémy nebo hortenzie.

Ložnice

Do ložnice jsou ideální květiny pastelových barev, které spolu barevně ladí a vytvářejí tak harmonické prostředí, v němž se nám bude dobře spát. Se spánkem se obecně asociuje modrá barva. Je dokázáno, že zklidňuje tělo i mysl a zpomaluje metabolismus. Naopak je lepší vyhnout se křiklavým barvám, které stimulují smysly. Do ložnice nepoužíváme ani květiny, které výrazně voní.

Ozdobit květinami lze i postel. K tomuto účelu jsou nejvhodnější jednotlivé květinové lístky, které se k dekorativním účelům používaly už ve starověku. Výsledek působí velice romanticky. Použít nebo nepoužít? To už záleží na případném rozpoložení každého.

Text: Jan Chára

Foto: HKK a autor

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne