Rekonstrukce bytu bez náročného bourání

Datum: 15.1.2018
obrázek
Sympatický manželský pár zralého věku se rozhodl pro kompletní rekonstrukci panelového bytu 3+1. Dispozice je notoricky známá a bohužel neumožňuje nějaké zásadnější změny. To ovšem v tomto případě ani nebylo cílem.

Po odchodu dětí z domova si manželé přáli přizpůsobit bydlení jenom vlastním potřebám a důkladně zmodernizovat technickou stránku bytu. A interiér nově vybavit tak, aby jim vyhovoval i po odchodu do důchodu.

Typický panelový byt

Jedná se o typický panelový byt, se vstupem do poměrně úzké chodby. V chodbě je přístup do jádra – koupelny, WC a komory, po každé straně chodby jsou dva pokoje. Na jedné straně dvě ložnice, na druhé pak obývací pokoj a kuchyň. Mírnou nevýhodou tohoto bytu je, že i po úpravě dispozice zde zůstala úzká chodba.

Úpravy především v koupelně a v kuchyni

K úpravě došlo především v koupelně a kuchyni. Původní komora je zrušena a část je nově součástí koupelny, z části je vestavěná skříň v pokoji. Koupelna je tedy poměrně prostorná, vešel se sprchový kout, vana a nika na pračku. WC zůstalo oddělené a na původním místě. Přibylo u něj praktické umývátko.

„Zaměřili jsme se na dostatek úložných a odkládacích prostor. U vany i sprchového koutu jsou tedy zapuštěné niky. Umyvadlová skříňka má dva šuplíky. Za zrcadlem je skryta další skříňka – naše oblíbené řešení,“ popisuje svůj návrh architekt Radovan Demeter z realizační společnosti Kouba interier. Pračka je osazena výš, je pak tedy lépe přístupná a pod ní jsou umístěny dva šuplíky na špinavé prádlo.

Blok vysokých kuchyňských skříní

„V kuchyni jsme dlouho zvažovali míru propojení s obývacím pokojem. Klientům jsme připravili několik variant. Nakonec zvítězilo optické oddělení obou provozů blokem vysokých kuchyňských skříní,“ podrobně vysvětluje architekt. Radovan Demeter z realizační firmy. Na zadní straně vzniklého předělu je TV se skříňkou. Jídelní stůl našel své místo na rozhraní kuchyně a obývacího pokoje.

Kuchyňská linka ve dvou liniích

Kuchyňská linka je řešena ve dvou liniích proti sobě. Na jedné straně jsou vysoké skříně – lednice, trouby a spížní skříň s nikou na kávovar. Na druhé straně je pracovní plocha, dřez a plynová varná deska. Horní skříňky jsou opět kvůli dostatku úložného prostoru až do stropu. Kuchyňský nábytek přechází do vybavení jídelny, a to odlehčenými závěsnými skříňkami s nikami.

Posuvné dveře do pouzdra

Z praktických důvodů jsou v koupelně, WC a obývacím pokoji nainstalovány posuvné dveře do pouzdra. V úzké chodbě by překážely, a do obývacího pokoje jsou stejně většinu času otevřené.

V teplých barvách, bez módních výstřelků

Klienti si přáli konzervativní řešení v teplých barvách, bez módních výstřelků. Základem je tedy vinylová podlaha v dekoru světlého dřeva. Kontrastem jsou tmavé ořechové dveře a nábytek.

Velkoformátový obklad na dvě stěny

Kuchyňská linka byla vyrobená na míru ze světlého lamina ve smetanové barvě a s pracovní deskou v dekoru dřeva. Velkoformátový obklad použil architekt Radovan Demeter na celé dvě stěny, a to kvůli snadnější údržbě stěn v blízkosti kuchyňské linky.

V koupelně v odstínech béžové

V koupelně je velkoformátový obklad v odstínech béžové. „Výraznější barvou je obloženo WC a niky, dekorační pruh zdobí sprchový kout a zadní stěnu WC,“ poznamenává architekt Radovan Demeter. Stavbu včetně vestavěného nábytku realizovala firma Kouba interier. Majitelé si byt vkusně dovybavili kusovým nábytkem.

Text: Jan Chára

Foto a plánky: Kouba interierKouba interier s.r.o.

Nabízíme vám komplexní služby od návrhů až po realizace interiérů na klíč. Provádíme kompletní rekonstrukce bytů a domů, zajistíme veškeré stavební práce a návazně i vybavení kuchyňskou linkou, dveřmi, vestavěnými skříněmi a dalšími bytovými doplňky. Klademe důraz na detail a zajišťujeme dokonalé provedení práce.

Ing. arch. Radovan Demeter *1988

Je absolventem oboru architektura a urbanismus na Technické univerzitě v Bratislavě. V rodinné firmě Kouba interier pracuje na stavebních zakázkách a úspěšně zpracovává návrhy interiérů pro klienty firmy.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne