Výrazné barvy v dětském pokoji

Datum: 27.12.2017
obrázek
Téměř každý, kdo bydlí ve starém bytovém domě nebo v paneláku, je s dispozičním řešením bytu většinou nespokojený. Zatímco někteří si na tento stav zvyknou, v jiných tak dlouho hlodá nespokojenost, dokud se nepustí do komplexní přestavby, při níž se snaží dispozici bytu radikálně změnit.

Chyby vzniklé při stavbě panelových domů použitím nekvalitního materiálu na první pohled člověka příliš netrápí, mnohé jiné věci ale vadí skoro denně. Mezi ně patří například stísněnost prostor, která je dána nejen velikostí místností, ale i jejich výškou.

Alespoň jedny dveře zrušit

U obývacího pokoje často narušuje ráz místnosti i několikero dveří a oken. Naopak až příliš prostoru v takových bytech zabírají chodby. Zkuste, je-li to možné, aspoň jedny dveře zrušit. A rozhodně se snažte umístit do chodeb vestavěné skříně, do kterých byste uložili maximum věcí. Pokoje potom nebudete muset zbytečně zahltit skřínkami, policemi a dalším nábytkem a díky tomu budou působit opticky větším a vzdušnějším dojmem.

Koupelna by měla splňovat současné požadavky

Asi bychom nenašli rekonstrukci bytu v panelovém domě, která by neřešila koupelnu – konkrétně její velikost. Tady hodně záleží na původním řešení. Podle zkušeností architektů a projektantů je ale možné najít takové řešení, které umožní navrhnout v panelovém domě tak velkou koupelnu, aby splňovala současné požadavky.

Nemělo by docházet ke kompromisům

Výsledkem rekonstrukce by mělo být nejen více místa a pohodlí, ale především vyšší komfort koupelny, která musí odpovídat všem současným požadavkům. Při rekonstrukci by nemělo docházet ke kompromisům – a to jak ze strany uživatele bytu, tak i z pohledu realizační firmy. V řadě případů je možné najít i zcela nové řešení, které posune koupelnu, toaletu a tím i celý byt opět na vyšší úroveň.

Jaké volit řešení kuchyně?

Pokud už se rozhodnete pro celkovou rekonstrukci, měli byste volit řešení kuchyně do tvaru písmene L, případně U. Pak se stačí otočit, a máte vše při ruce bez zbytečného běhání.

Finanční prostředky využít co nejefektivněji

Stále více lidí se na nás obrací s žádostmi, abychom jim poradili při jejich úvahách o rekonstrukci bytu, další lidé oslovují bytové architekty, prostě všichni chtějí vynaložené finanční prostředky využít co nejefektivněji, aby jejich nově upravený byt byl nejen zajímavý, ale také účelně zařízený. Aby pokud možno po všech stránkách vyhovoval jejich přáním a potřebám. Proto již před časem vznikla stálá rubrika nazvaná Proměna bytu, kde se snažíme publikovat návrhy a možná řešení a odpovídat na dotazy čtenářů.

Zábor chodby domu

Součástí rekonstrukce bytu je zábor chodby domu, kde vznikne nová předsíň a úložný prostor pro kola a sportovní potřeby. Pak bude vstup do chodby, ze které je přístup do všech dalších místností – obývací kuchyň, WC, koupelna, ložnice, chlapecký pokoj. Z obývací kuchyně je pak vstup do malé pracovny.

Vznikla malá pracovna

Vytvořením malé pracovny se sice zmenší prostor obývacího pokoje, ale pracovní činnosti se tak budou odvíjet ve vzniklé pracovně a nebude třeba vytvářet pracovní kout ani v ložnici ani v dětském pokoji.

Černé posuvné dveře do pracovny slouží také jako tabule

„V celém bytě jsem navrhla dřevěné podlahy v provedení světlého dřeva. Světlé dřevo je použito i na nábytkovém vybavení. V obytném prostoru převažuje bílá barva, především ve výmalbě jednotlivých stěn. S veškerým zařízením bytu kontrastují černé prvky na skříních a kuchyňském nábytku. Černé posuvné dveře oddělující pracovnu mají ještě jednu funkci, jde na ně psát jako na tabuli“, poznamenává architektka Kateřina Mlejnková.

Koupelna v dekoru bílého mramoru

V koupelně jsem navrhla obklady v dekoru bílého mramoru, který je v současné době opět aktuální. Taktéž je tu znovu použita oblíbená zelená barva. Ta převažuje především na čalouněných prvcích.

Pro efekt i zútulnění

V ložnici jsem pro efekt i zútulnění navrhla výraznou tapetu. Dvoulůžková postel je velká a pohodlná s čalouněným čelem. Ve spodní části ložnicového „letiště“ je velký úložný prostor především na lůžkoviny.

Výrazné barvy v dětském pokoji

V dětském pokoji jsem navrhla veselejší a barevnější prvky. Vybavení jsem složila z různých solitérů. Barevná zásuvková komoda, postel na kolečkách, která je podle potřeb mobilní. Police na odkládání věcí a knížek nebo pohodlné křeslo. A také výrazné dekorativní prvky jako tapetu.

Osobitý prvek tvoří výklenek pro TV

V každém pokoji jsou skříně, které slouží pro uložení šatstva a ostatních věcí. Kuchyňská linka je dostatečně prostorná, velký je i jídelní stůl s lavicemi, na které se vejde více osob. Zajímavý prvek tvoří i výklenek pro TV s černou skříňkou a dekorativní tapetou.

Okno mezi toaletou a kuchyní

Zajímavým stavebním prvkem je i vytvořené okno mezi toaletou a kuchyní, které na WC přináší světlo, ale v prostoru kuchyně působí dekorativně. Celkový dojem dotvářejí i různá stylová svítidla, byl vytvořen dostatečný prostor pro dekorativní předměty, obrazy i květiny. Prostor bytu není zbytečně zaplněn množstvím skříní a dalšími úložnými nábytkovými sestavami.

Aktuální a moderní prvky

Interiér bytu byl navržen tak, aby bylo možno použít v daném prostoru hodně aktuálních a moderních prvků. Zároveň jsem se snažila navrhnout vybavení bytu tak, aby splňovalo základní praktické požadavky.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorkaKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem. km@interierykm.cz, www.interierykm.cz


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne