Celý obytný prostor se "nadýchl"

Datum: 17.12.2017
obrázek
Dvě ženy - Libuše a Jana. Obě už jsou v důchodu a bez partnerů. Navzdory osudu a zdravotním potížím zůstávají veselé a pozitivní. Paní Libuše měla krásné manželství. Se svým manželem prožila skoro 57 let. Svépomocí vybudovali byt, vychovali společně dvě dcery a užívali si vnoučat a pravnoučat. Před rokem však přišla velká rána. Manžel náhle zemřel.

Paní Jana, dcera Libuše, krásné manželství neměla. Skončilo rozvodem. A ač to pro ni nebylo lehké, vrátila se po letech do bytu, kde vyrůstala – do svého dětského pokoje. A tak se tento nevelký byt stal útočištěm nejen pro Janu, ale později i pro jejího staršího syna Petra. Ten, stejně jako ona, musel po rozvodu řešit, kam složit hlavu. V bytě tak žijí tři generace a o víkendech někdy i čtyři.

Rošády o víkendech

Libuše a dcera Jana tráví společně veškerý čas. Janin syn Petr jezdí s kamionem, a tak je doma spíše jen o víkendech. Má s různými partnerkami pět dětí, které si pravidelně bere na víkendy. To pak nastává v bytě velká rošáda. Jana se ze svého „dětského“ pokoje stěhuje na gauč do obýváku a Petr se s dětmi nastěhuje do jejího pokoje.

Ještě dva psi, papoušek a rybičky

Paní Libuše je již v zaslouženém starobním důchodu. Dcera Jana je v částečném invalidním důchodu. Měla velké bolesti zad. Lékaři zjistili, že má rozdrcenou ploténku a kloub. Následovala operace, ale bolesti zřejmě kvůli artróze přetrvávají. Pro 55letou Janu, která je ještě k tomu částečně invalidní, je téměř nemožné sehnat práci. Její poslední zaměstnání byla obsluha na čerpací stanici, kde prodávala naftu a pracovala na počítači. V bytě ještě žijí dva psi, papoušek a rybičky.

Přihlášku do pořadu poslala Jana

Byt 3+1 se nachází v panelovém domě starém 45 let a jeho rozloha je 72 m2. Manželé ho stavěli svépomocí, celý dům se tak stavěl. Libuše ještě s manželem stačili zrekonstruovat koupelnu a kuchyň. Obývák a ostatní pokoje měli v plánu, ale náhlá smrt tatínka všechny zaskočila. Bez jeho šikovných rukou to nezvládnou. Navíc Jana je bez práce a paní Libuše má jen důchod. Syn Petr sice na domácnost přispívá, ale musí platit alimenty, a tak je stále v práci. Proto paní Jana poslala přihlášku do pořadu Jak se staví sen. Přála si nový obývací pokoj pro maminku a nový „dětský“ pokoj pro sebe. Chtěla to jako překvapení a dárek pro maminku, ale prasklo to a maminka se o všem dozvěděla. Na dceru se ale nezlobí a je ráda.

Své místo našlo i akvárium

Designéři se na proměnu opravdu vrhli s vervou a museli změnit i dispozici bytu. Z barev v konečné fázi převládá v daném obytném prostoru světle šedivá s modrými akcenty. V celém prostoru byla instalována nová laminátová podlaha v dřevěném dekoru. Do obýváku bylo nutné vměstnat novou sedačku, televizi a designéři tam zakomponovali i tatínkovo akvárium, které bylo jeho velkou láskou. V pokoji Jany byla vyměněna postel za menší a také se tam objevily nové barvy. Dámám se navzdory věku líbí moderní styl. Do obýváku si přály rohovou sedačku, neměla být světlá, kvůli pejskům. Což se nakonec podařilo.

Vzniklo mnoho variant finální dispozice obývacího pokoje a kuchyně

„Tato proměna byla vyčerpávající,“ konstatují designéři, „ubylo při ní mnoho fyzických i psychických sil. Nerodila se lehce, a ještě navíc byla velmi rozsáhlá. Hned od začátku bylo rámcově zřejmé, co bychom rádi s prostorem udělali. Bylo jasné, že budeme bourat příčky a zazdívat nesmyslné dveře do obývacího pokoje. Finální dispozice obývacího pokoje a kuchyně se chvilku hledala a vzniklo mnoho variant.“ Hlavním problémem byl špatně vyřešený obývací pokoj a nekvalitně postavený dům. Proto bylo nutné vše radikálně dispozičně předělat a vyřešit nerovnosti v podlahách, příčkách a stropech. Problémů a výzev ale bylo více. Srovnání výškových rozdílů v podlahách, kompletní předělání elektroinstalace, zvětšení kuchyňského prostoru, aniž by designéři zasahovali do obývacího pokoje.

Největší klady rekonstrukce

Otevřela a propojila se kuchyň s obývákem. Prostor se „nadýchl“, je vzdušnější, prostornější. Zároveň byla úplně předělána dispozice obývacího pokoje – to jsou největší klady této proměny.

„Nová dispozice vyřešila nešikovný úzký průchod do kuchyně. Díky ní jsme zkrátili příliš dlouhou chodbu a získali místo pro zabudovanou šatní skříň a botník v této chodbě, kde tyto základní úložné prostory zcela chyběly. Styl je moderní, což bylo i „zadání“ od majitelek. Trochu jsme se obávali, že výraz „moderní“ z úst majitelek bytu nebude to stejné, co je pojem moderní v našem vnímání. Ale nakonec se naše obavy nepotvrdily. Barevně jsme celý koncept umírnili. Použili jsme neutrální barvy navzdory původním velmi výrazným výmalbám. Původní nábytek musel kompletně pryč. Byl velmi nevzhledný a příliš masivní. Nahradili jsme jej především na míru dělanými kusy – knihovnou, úložnými prostory za televizí a na míru dělaným jídelním a konferenčním stolem“, doplňují designéři.

A taky Rosa na kolejích

V průběhu týdne, který musely Libuše a Jana strávit mimo domov v jednom kempu, uspořádala moderátorka pořadu Iva Kubelková zajímavé setkání dam se zpěvákem Wabi Daňkem. A reakce obou žen na novou podobu jejich domova? Starší z nich se musela hned po příchodu do nové předsíně dokonce posadit, jak s ní nová podoba „zamávala“. Byla však spokojená, stejně jako dcera, která se konečně dočkala nové ložnice.

Text: Jan Chára

Foto: PrimaIng. Andrea Hylmarová

Vystudovala mezinárodní obchod na VŠE. Poté, co propadla designu, absolvovala diplomové studium na pražské DesignŠkole. Při navrhování je pro ni velmi důležité poznání klienta jako člověka. Jeho emoce, osobnost a příběh jsou pro ni tím nejdůležitějším zdrojem inspirace. Interiérovému designu se naplno věnuje tři roky.

Ing. Marek Povolný

Vystudoval ČVUT, Fakultu stavební, obor Pozemní stavby a architektura. Marek je velmi zkušený a uznávaný architekt. Své profesi se věnuje již 14 let. Má za sebou velké množství úspěšných realizací. Jeho přístup je velmi moderní, ale musí vycházet z potřeb klienta a nesmí popírat jeho osobnost. Jeho motto zní: „Nedělit estetiku a funkčnost.“


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne