Limnos má svá kouzla

Datum: 8.12.2017
obrázek
Jedinečný, malebný a turisty ještě příliš neobjevený ostrov v severovýchodní části Egejského moře se nazývá Limnos. Je to ostrov tisíce pocitů a také osmý největší ostrov Řecka. V řecké mytologii je právě tento ostrov domovem řeckého boha ohně Héfaista a nalézá se zde jeho pověstná dílna.

Na ostrově napočítáme 35 vesnic a měst, ve kterých žije téměř dvacet tisíc obyvatel. Nejbližším bodem k řecké pevnině je tzv. „třetí prst“ poloostrova Chalkidiki, a to výběžek Athos. Oproti ostatním ostrovům Řecka je turisty poměrně opomíjen. Ale Limnos má svá kouzla. Právě proto, že stojí stranou masového turistickému ruchu, nabízí mnoho dosud neobjevených přírodních krás.

Více než sto pláží

Na 259 km se rozkládá členité pobřeží plné nádherných zálivů a mysů, na druhé straně i dvou rozlehlých propastí – Bourni na severu a Moudros na jihu. Na ostrově se nachází několik znamenitých zlatých pláží, celé pobřeží ostrova jich lemuje více než sto. Většina pláží je stále přírodních a nabízí dostatek soukromí.

Tradiční architektura ostrova je velmi podobná klasické řecké architektuře, která se vyznačuje především jednoduchostí. Převažují kamenné budovy, nejčastěji dvoupatrové, postavené v neoklasickém stylu. To nejlepší z místní architektury je k vidění především v hlavním městě ostrova – Myrině a v malebné vesničce Kaspakas, která určitě stojí za zhlédnutí.

Nejstarší v celé Evropě

Limnos ale nenabízí jen překrásné pláže. Je plný historických památek, díky kterým na vás dýchne doba dávno minulá. Vzácnou archeologickou památku nalezne každý, koho zajímají záhady dávných staletí, na jihovýchodním poloostrůvku ostrova Limnos. Kdysi tu v místě zvaném Poliochni stávalo město. První osídlení pochází údajně z pravěké doby neolitu a je prý nejstarší doloženou oblastí obydlenou lidmi z této doby nejen v celém egejském regionu, ale někteří vědci jej považují i za nejstarší v celé Evropě. Poliochni se může pochlubit hned několika raritami. Především jde o místo, kde se doslova prolínají tisíciletí. Archeologové totiž objevili, že jednotlivé nálezy nepocházejí ze stejného období, nýbrž že jejich datování se velmi rozchází. Z této skutečnosti posléze vyplynulo, že zastavěná plocha o velikosti mnoha tisíc čtverečních metrů je vlastně hned několik osad postavených jedna na druhé. Některé jejich části byly zcela zničeny, jiné se dochovaly alespoň ve zlomcích. Ty však dokládají vysokou rozvinutost tehdejší civilizace.

Vládly tu bojovné ženy

Již v době bronzové tu například měli zaveden odpadní systém a dodávku vody ze studní. Naopak o několik tisíc let mladší antické sídlo prý zase svou velikostí dvakrát předčilo slavnou Tróju. Další zajímavostí tohoto archeologického unikátu je, že zde kdysi vládly bojovné ženy, podobné Amazonkám. Tak hovoří mytická legenda, ale doložen je tento fakt i skalní rytinou, na níž je zobrazena žena s lukem. Toto matriarchální společenství bylo vysoce vyspělé a jeho území bylo chráněno až pětimetrovými zdmi s otvory pro lukostřelkyně.

Atmosféra dávných věků

Další ze známých antických památek ostrova Limnos je chrám z doby 8. století před naším letopočtem, který se nachází na severu území v místě Kavirio. Z posvátného skvostu dnes můžete obdivovat už jen zbytky, nicméně i ty na vás dýchnou mystickou atmosféru dávných věků. K vidění jsou části obvodových zdí a především 12 sloupů osazených v řadě za sebou. Celé místo se ukrývá v mělké kotlině porostlé nízkými keři, mezi nimiž vykují kameny starého svatostánku.

Jezera, plameňáci a moruše

Až se vrátíte opět do současnosti, zajeďte se podívat také na neobvyklý přírodní úkaz. Tím jsou sladkovodní jezera Alyki a Hortarolimni. Nachází se na východě Limnosu, a jsou domovem mnoha ptáků, které jinde v Řecku neuvidíte. V zimě je tato oblast zimovištěm plameňáků. Obě jezera jsou zároveň jediným zdrojem vody ostrova. Nejvyšším bodem ostrova je Skopia, dosahující nadmořské výšky 470 metrů. Horský terén je využíván zejména jako pastviny pro ovce. Ačkoli je to na Řecko poměrně neobvyklé, na Limnosu jsou velmi nepříznivé podmínky pro pěstování oliv. To je na druhou stranu kompenzováno velkým množstvím morušovníků. Limnos je totiž proslulý výrobou hedvábí. Chov bource morušového je na ostrově velmi rozšířen. Plody morušovníků zpracovávají místní obyvatelé na čaj a léčivý sirup.

Poklidné hlavní město

Myrina je hlavní město s přibližně tři a půl tisíci obyvatel, které nese své jméno po manželce krále Thoa. Již ve 12. století byly položeny základy města a byla postavena pevnost na kopcích, která byla později přestavena Benátčany a Turky na zámek. Ten je znám pod jménem Paleokastro a je dominantou níže položeného přístavu. Určitě stojí za námahu vyšplhat se až sem, protože z hradeb jsou opravdu nádherné výhledy. A také si tu můžete natrhat čerstvé oregano, které tu hodně roste. V Myrině se nachází i archeologické muzeum, kde jsou k vidění poklady z celého ostrova. Za návštěvu také stojí kostel Panagia Kakkaviotissa, který leží v jeskyni na vrcholku kopce. Rušný noční život ovšem v Myrině nehledejte, celková atmosféra města je spíše poklidná a typicky ostrovní. Díky tomu, že je městečko Myrina vystavěno u pobřeží, je dostupnost pláží snadná. Zdejší pláž je písčitá a dekorována příjemnou zelení, která poskytuje za letních slunných dní stín.

Úchvatný pohled na zapadající slunce

Plati je komorní letovisko pro každého, kdo touží po klidu a odpočinku. Leží na kopcovitém jihozápadě ostrova Limnos, jen asi 2,5 km od hlavního města Myriny, kde se dá pohodlně dojít i pěšky. Pláž v Plati je dlouhá jeden kilometr s jemným zlatavým pískem a s příjemným, pozvolným vstupem do mořských vln. Kopce kolem Plati poskytují nádherný výhled na záliv a zelení protnutý kolorit typicky řecké vesničky rozprostřené v kouzelném místě u pobřeží nabízí každý den úchvatný pohled na zapadající slunce.

Rodinný hotel Porto Plaza v Agios Ioannis

Agios Ioannis se nachází na západní straně ostrova Limnos, 6 km od Myriny a 1,5 km od vesnice Kaspakas. Někdy se místní pláži říká Kaspakas Beach po nedaleké vesnici. Agios Ioannis je oblast s dlouhou písčitou pláží a průzračnou vodou. Na pláži je taverna, která poskytuje veškeré nezbytné občerstvení. Pobyt v rodinném hotelu Porto Plaza byl příjemný, pokud se spaní týče, nabídka jídel velmi zaostávala, což nás dost mrzelo. Musí se opravdu ještě hodně učit. Možná by nebylo na škodu, kdyby hotelový kuchař zašel někdy do plážové taverny.

Sýr vyráběný podle starých receptur

V restauracích převažuje domácí kuchyně s orientálním charakterem – mnoho olivového oleje, česnek, speciální koření a čerstvé bylinky. Bohatá je nabídka ovoce a zeleniny, ryby a maso jsou ve většině místních restaurací připravovány na grilu. Limnos je proslulý kvalitním vínem, tsipourem, ouzem, medem, stejně tak sýry z kozího a ovčího mléka vyráběnými podle starých receptur, známé pod jménem Kalathaki. Tento sýr je dokonce chráněn certifikátem EU jako ochranná známka původu.

Najdete tu "sváteční" tempo života

Ostrov Limnos je ideálním cílem pro klidnou dovolenou – najdete tu „sváteční“ tempo života, relaxaci, odpočinek, krásnou přírodu, nádherné pláže, vynikající kuchyni, přátelské místní obyvatele a velmi zajímavá místa k poznávání. Je jedním z mála řeckých ostrovů, který je dodnes, jak již bylo řečeno, nedotčený masivní turistikou. Je to jeden z posledních dosud neobjevených turistických rájů Řecka. Ostrov je typický svou tradiční klidnou atmosférou, panenskou krásou místní přírody, bohatě členitým pobřežím, krásnými plážemi a nádherně čistou vodou.

Text: Jan Chára

Foto: autor

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne