Moderní pojetí prostoru v panelovém bytě

Datum: 1.12.2017
obrázek
Jedná se o projekt návrhu rekonstrukce interiéru koupelny, WC, kuchyně a předsíně v panelovém bytě. Tento projekt je ve stavu návrhu, proto jsou připraveny jenom vizualizace. Architekt byl osloven ke spolupráci, když klient viděl publikovanou realizaci v časopise PANEL PLUS.

Oproti jiným zadáním bylo toto specifické v tom, že klient měl již nakoupené zařizovací předměty pro koupelnu a WC, se kterými bylo nutné v návrhu počítat. Dispozičně bylo nutné prostor koupelny zvětšit o původní chodbičku propojující předsíň s kuchyní, tím je kuchyň přístupna jen z obývacího pokoje, s čímž klienti již na začátku počítali.

Zařizovací předměty nakoupeny předem

„Rozdíl oproti běžnému postupu spolupráce s klientem spočíval v tomto případě v tom, že klient měl již zařizovací předměty nakoupeny“, uvádí bytový architekt Jan Počepický. „Bylo tedy nutné navrhnout novou dispozici koupelny a WC tak, aby byly zakomponovány zařizovací předměty klienta“.

Moderní pojetí prostoru

Do návrhu koupelny bylo nutné zapracovat umyvadlo 60x50 na desce, vanu 160x70 a umístění pračky se sušičkou, oproti původnímu stavu i sprchový kout 80x100. Design umyvadla je spojením purismu a prosté elegance, které se optimálně začleňují do moderního pojetí koupelny. Tvar umyvadla přejímá základní myšlenku kruhu, který se prolíná s dokonale integrovaným smaltovaným odtokem a nechybí ani velkorysá odkládací plocha s dostatkem místa pro individuální koupelnové potřeby.

Romantické LED diodové podsvícení

Originalita i krása zvoleného stylového koupelnového zrcadla spočívá v kombinaci dvou vrstev skla - vnitřního zrcadlového a podkladového, které tvoří de facto efektní bílý rám. Na působivosti zrcadlu vedle oblých rohů přidává především romantické LED diodové podsvícení. Zrcadlo se tak postará nejen o  čistý obraz" reality, ale také o intimní atmosféru při relaxování v koupelně.

Nadčasový vyvážený tvar vany

K umyvadlu je vhodným protějškem zvolená koupací vana s nadčasovým vyváženým tvarem. Vnitřní prostor umožňuje díky dvěma identickým šikmým zádovým plochám pohodlnému koupání ve dvou. Výrazným designovým prvkem je stěna z bílých matných neprůhledných luxfer v příčce oddělující koupelnu od kuchyně.

Baterie v bílém laku

Sprchový kout se skládá ze sprchových dveří s pevným segmentem do niky a panty s integrovaným zvedacím mechanismem usnadňují otevírání/zavírání, a sprchové vaničky obdélníkového provedení 80x100 ze smaltované oceli s nadčasovým designem a hloubkou pouhých 6,5 cm. Baterie pro umyvadlo, sprchu i vanu byly zvoleny v bílém laku. Vyzařuje z nich neobyčejný klid. Jemné křivky a jasné linie baterií přinášejí nadčasový design. Páka baterie se jeví, jakoby se vznášela nad tělem baterie a k tomu dokáže přesně regulovat přítok vody.

Toaleta podobně jako koupelna

Toaleta je navržena ve stejném duchu jako koupelna – kombinace obkladu rozměru 60x30 bílá lesklá a 60x30 šedá matná, doplněná o velkoformátovou dlažbu 60x60 v antracitové matné. Závěsný klozet a umývátko vychází ze stejné série spojující architektonicky jasnou formu. Neobvyklý design keramiky překvapuje přísnou geometrií, ale zároveň plynulým tvarem vnitřního prostoru.

Skleněný podstavec s hranatým designem

Na toaletu oproti původnímu stavu bylo navrženo i umývátko. Baterie k umývátku je vybrána ze stejné série jako baterie u umyvadla v koupelně. Ovládací tlačítko pro ovládání splachování je navrženo z bílého skla se zinkovým odlitkem tlačítka. Strohost designu doplňuje vkusný a praktický volně stojící držák toaletního papíru a WC štětky se skleněným podstavcem a s hranatým designem.

Kuchyně ve tvaru písmene U

Rozmístění nové kuchyňské linky je navrženo do tvaru U. Kuchyňská linka a rozvržení skříněk bylo navrženo bytový architektem Janem Počepickým tak, aby byly zohledněny příslušné pracovní zóny a vše také vyhovovalo ergonomickým pravidlům. Do levého rohu je umístěna vestavná lednice, následuje skříňka se zásuvkami, vestavná myčka, skříňka s dřezem.

Obložení za kuchyňskou linkou z kaleného skla

Dále následuje pod oknem užší pracovní plocha a na protější straně je ukončena skříňkami s varným centrem. Vzhledem k tomu, že kuchyňský kout je s oknem, bylo možné vybrat povrch dvířek a zásuvek v tmavším dřevodekoru, jak požadoval klient. Pracovní deska je zvolena z materiálu corian ve světlejším odstínu. Obložení za kuchyňskou linkou si klient přál navrhnout z kaleného skla a barevně bylo zvoleno v odstínu champagne pro celkové ucelení linky.

Text: Jan Chára

Vizualizace a výkresy: Jan PočepickýIng. arch. Jan Počepický

„Nezbytný aspekt designu a kreativity vůbec je nebát se být odlišný. Navrhuji bytové a komerční interiéry pod svým vlastním jménem. Od roku 2013 jsem členem sdružení Czech Deco Team.“

Petr Párys – STAVINT

„Jsme zde proto, abychom vás vedli při cestě k vašemu vysněnému interiéru. Plníme a tvoříme vaše přání již od roku 1999. Chceme se stát vaším přítelem, který umí poradit a pomoci."


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne