Ložnice se vešla do kostky v obýváku

Datum: 29.11.2017
obrázek
Pro Kateřinu platí pořekadlo "do třetice všeho dobrého." Zlého ji bohužel potkalo dost. První manžel se neštítil násilí, byl gambler, jedna z dcer je po operaci nádoru zrakově postižená. Druhý vztah Kateřině také nevyšel. Ten třetí konečně ano. A dokonce se právě v něm dočkala nové kuchyně, po které tolik toužila.

Přítel Kateřiny Tomáš totiž přihlásil rodinu do televizní show Jak se staví sen. Chtěl udělat své přítelkyni radost. Ta je přes všechny životní peripetie velká optimistka.

Malá bojovnice

Svou neskutečnou sílu a bojovnost Katka ukázala v boji s nemocí, která postihla její druhorozenou dceru Terezu. Když bylo Terezce rok a půl, diagnostikovali jí nádor na mozku. Prognóza byla hrozivá, lékaři malé Terezce nedávali moc šancí na přežití a naději na „normální” život nedávali vůbec žádnou. Katka to navzdory radám a doporučením nevzdávala a Terezku vypiplala tak, že se její dcera dnes dokonce raduje ze života. Následky léčby si však dcera nese dodnes: vidí jen stíny. Ani ona není pasivní, studuje na střední škole a pomáhá jí vodicí pes Donald.

Ložnice, kuchyň a obývací pokoj

Rodina bydlí v panelákovém bytě z devadesátých let minulého století, který má po úpravách dispozici 3+kk. Jeden pokoj patří studentce Katce, druhý bratrovi Štěpánovi z druhého manželství. Kateřina s Tomášem spí na rozkládací pohovce v obývacím pokoji, kde nemají žádné soukromí. Designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný se v dalším díle televizní show Jak se staví sen pokusili pro sympatický pár vytvořit malou ložnici a celé rodině novou kuchyň a obývací pokoj.

Jaké bude budoucí uspořádání?

Byt byl doposud vybaven původní investorskou kuchyní, na které se 27 let používání samozřejmě podepsalo. Nenabízela ani dostatek úložného prostoru. Její součástí není ani myčka, po níž Kateřina už dlouho touží.

„Protože jsme potřebovali do jedné místnosti umístit kuchyň, jídelní stůl, pracovní kout, oddělené spaní a prostor měl přitom stále splňovat úlohu obývacího pokoje, tak nešlo o okamžité vnuknutí, jak bude nové uspořádání vypadat. O nové dispozici se muselo o něco déle přemýšlet, ale výsledkem byli obyvatelé bytu nadšeni,“ vysvětlují Andrea Hylmarová a Marek Povolný, autoři zdařilé proměny.

Kuchyně v bílé barvě

Architekti navrhli tak novou kuchyň v bílé barvě. Kvůli optickému zvětšení a odlehčení prostoru ji umístili po celé délce stěny. Nová kuchyň je vybavená i tolik vytouženou myčkou. K oknu umístili autoři proměny tolik potřebný malý pracovní kout. Do obývací části vložili kostku alkovny, kterou natřeli antracitovou barvou. Do "kostky" se vešlo lůžko 160×200 cm. Větrání a přístup pak vyřešily posuvné dveře, a to hned dvoje.

Levitující konstrukce ze dřeva a kovu

Do obývací části se kvůli zmenšení prostoru bohužel vešla už jen třímístná pohovka, předchozí rohová musela odejít do „nábytkového nebe“, jak situaci pojmenoval Tomáš. Základem proměny se stala velká levitující konstrukce ze dřeva a kovu, která místnost rozděluje na kuchyňskou a obývací část. Bylo nutné celou konstrukci co nejvíce odlehčit, protáhnout spolehlivě kabeláž a vymyslet uchycení do stropu. Díky této konstrukci, která působí velmi vzdušně, jsme spojili původně plnou příčkou oddělené prostory. I když sedíte v obýváku, máte stále vizuální kontakt skrz knihovnu s osobou připravující jídlo v kuchyni a obráceně,“ popisují svůj nápad Andrea Hylmarová a Marek Povolný.

Styl nového interiéru je ryze současný

S truhlářskou konstrukcí je spojený jídelní stůl, vytváří dojem, že celou tíhu nese on. Styl nového interiéru je ryze současný, což odpovídá i přání majitelů. Kvůli kocourovi Karlovi se místo záclon použily textilní plisé žaluzie. „Protože jsme museli vytvořit dojem většího prostoru, než doopravdy je, zvolili jsme velmi jemné světlé tóny jako základ. Tvoří je bílá barva na stěnách, v kuchyni i na truhlářských konstrukcích v kombinaci s březovou překližkou. I podlaha je světlá, jde o světle šedé marmoleum, které dotváří neutrální obal pokoje,“ dodávají designéři.

Další radost

Nejlepší závěr proměny však zvládl Tomáš, který požádal Katku o ruku, což udělalo vealkou radost nejen budoucí nevěstě, ale také dětem obou partnerů. Tomáš má totiž z předchozího vztahu dceru.

Text: Jan Chára

Foto: PrimaIng. Andrea Hylmarová

Andrea Hylmarová vystudovala mezinárodní obchod na VŠE. Poté, co propadla designu, absolvovala diplomové studium na pražské DesignŠkole. Při navrhování je pro ni velmi důležité poznání klienta jako člověka. Jeho emoce, osobnost a příběh jsou pro ni tím nejdůležitějším zdrojem inspirace. Interiérovému designu se naplno věnuje tři roky.

Ing. Marek Povolný

Vystudoval ČVUT, Fakultu stavební, obor Pozemní stavby a architektura. Marek je velmi zkušený a uznávaný architekt. Své profesi se věnuje již 14 let. Má za sebou velké množství úspěšných realizací. Jeho přístup je velmi moderní, ale musí vycházet z potřeb klienta a nesmí popírat jeho osobnost. Jeho motto zní: „Nedělit estetiku a funkčnost.“


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne