Nový prostor je čistý a funkční

Datum: 13.11.2017
obrázek
Bez ohledu na to, zda máme byt v paneláku, v nové výstavbě, či ve starším zděném domě, jedním z nejčastějších problémů, se kterými se v menších bytech neustále potýkáme, je nedostatek místa. Nedostatek prostoru nás ve většině typů bydlení provází na každém kroku.

Podívejme se na nedostatek místa u nás doma podrobněji. V první řadě se týká našeho životního prostoru, který potřebujeme mít kolem sebe pro naše domácí činnosti. Doma bychom se měli cítit v pohodě a pohodlně, proto bychom se měli pokusit byt vyřešit tak, aby nám v rámci možností poskytoval maximum místa.

Rady a návrhy

Druhým úkolem, který musíme v rámci účelného bydlení vyřešit, je dostatek úložných prostor. Nebojme se obrátit na architekty, designéry a návrháře, kteří nám pomohou svými kvalifikovanými radami a návrhy úspěšně vyřešit vyvstalé problémy.

Požadavky čtenáře

Čtenář našeho časopisu si pořídil malý byt v přízemí panelového domu v Praze 10 Zahradním Městě. Potřebuje jej kompletně rekonstruovat. Nemá žádné konkrétní estetické požadavky, ale rád by dispozici bytu ponechal tak, aby na totožném místě zůstala kuchyňská linka, koupelna s WC a oba pokoje.

Samozřejmě je třeba vytvořit dostatek úložných prostor - skříní a protože má často návštěvy, kdy se připravují různé pokrmy, měla by být kuchyňská linka relativně prostorná.

Základní barevná paleta

Navrhla jsem základní barevnou paletu, kdy jsem použila na podlahu dřevěná prkna v bílém provedení s výraznými suky a probarvením, takže na podlaze převládá bílá barva s šedohnědými detaily. Na stěny jsem použila teplejší šedou barvu a na většinu nábytku bělený dub, který je probarven do šeda.

K tomuto neutrálnímu a světlému základu jsem zvolila teplou žlutooranžovou barvu, jejíž různé odstíny jsem použila na textil, závěsy a doplňky. A nakonec drobnosti v bílých tónech, jako například. osvětlení, nebo tmavě hnědých teplých a zemitých tónech.

Věšáková stěna se zrcadlem

V předsíni jsem navrhla sestavu vestavných skříní s věšákovou stěnou a zrcadlem. Nejsou tam žádné dekorace ani estetické prvky, prostor je čistý a hlavně funkční. To co je tam dekorativní, je řešení skříní a detailu dřevěných úchytek.

Výrazná tapeta za čelem postele

Totožná sestava skříní se opakuje v ložnici, kde vykrývá prostor celé stěny kolem dveří. Jedná se o maximální využití prostoru, takže jeho zbytek je už určen pouze pro dvoulůžkovou postel. Navíc jsem s ohledem na ložnici použila ještě výrazný dekor tapety za čelem postele.

Dostatek skříněk v koupelně

Zařízení koupelny vyžadovalo umístit tam kromě umyvadla, toalety a sprchy také pračku a dostatek skříněk. Ty jsou všechny zavěšené v horní části kromě skříňky pod umyvadlem. Nechybí ani prostor pro koš na prádlo. Zvolila jsem mozaiku ve světlé bílé barvě s hnědými prvky. Na podlaze je tak jako v celém bytě podlahová krytina s dřevěnými prkny.

Do daného prostoru se vešlo vše potřebné

Obývací prostor s kuchyňským koutem je zařízen tak, aby se tam vešlo všechno potřebné. V kuchyňské lince jsem se snažila umístit spotřebiče jako chladnička, sporák a dřez tak, aby byly pohledově schované do výklenku a viditelný byl prostor jen se skříňkami. Nad sporákem je nerezová sestava zahrnující odsavač par s policí. Nad středovou částí je jen jedna barevná police a horní skříňky jsou nad třetí viditelnou částí linky.

Jídelní kout s kulatým stolem

Na kuchyň logicky navazuje jídelní kout s kulatým stolem, který má výhodu v tom, že podle situace je možné k němu umístit více osob. Zbytek této nejdelší stěny zahrnuje skříňku pod televizi a polici pro uložení předmětů v kombinaci s výraznými dekorativními obrazy. Naproti pak nechybí pohovka s odkládacími stolky a konzolový stůl se zrcadlem. Dekorativní je police ve tvaru hlavy jelena, která skýtá i malý odkládací prostor.

Vzájemné doplňování použitých dekorativních prvků

Všechny místnosti jsou využity do posledního centimetru a snažila jsem se také umístit jednotlivé solitérní prvky, které fungují dohromady bez ohledu na místo umístění a styl. Zároveň i prázdná místa, která působí odlehčeně.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorkaKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.

km@interierykm.cz, www.interierykm.cz


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne