Do bydlení míří stále větší investice

Co stojí za takovou chutí Čechů investovat do bydlení?
Odpověď poskytuje velký průzkum veřejného mínění, který si zadala Asociace českých stavebních spořitelen. Je to logické, právě stavební spoření je jedničkou pro úvěry na rekonstrukce a modernizace nemovitostí.
Máme více peněz, proto můžeme investovat
„Celkem dvě pětiny lidí investují do bydlení, protože ho potřebují uzpůsobit novým nárokům anebo chtějí uspořit za energie. Téměř polovina pak investovat do bydlení prostě musí. Jde o opravy, obnovu stavu objektu, případně i vzhled nemovitosti. Všechny investice jdou velmi dobře financovat stavebním spořením,“ říká Vladimír Staňura, předseda prezidia Asociace českých stavebních spořitelen.
Preference obyvatel se logicky mění. „Stavební spořitelny zaznamenávají stále ve vyšší míře poptávku klientů po investicích do skutečné změny bydlení. Lidé jsou poměrně optimističtí a chtějí měnit dispozice svého bydlení dle moderních trendů, případně chtějí své bydlení uzpůsobit rodinné situaci,“ dodává člen prezidia AČSS David Formánek.
Tomu nahrává příznivá ekonomická situace. Česká republika je už několik let po sobě v období růstu ekonomiky a relativně stabilních cen. Znamená to, že nám všem v průměru rostou reálné příjmy. Můžeme si prostě dovolit více investovat i do bydlení. A taky to děláme.
Nová nemovitost? Připravte si další peníze!
S tím souvisela také další otázka průzkumu: Kolik procent z nákupní ceny je ještě třeba investovat, aby se dalo bydlet v novém domě?
„Třetina respondentů uvedla, že 10 – 20 % z ceny. To znamená, že pokud si koupíte nemovitosti za 2 miliony korun, měli byste mít připraveno ještě zhruba 300 tisíc Kč na to, abyste v ní mohli bydlet,“ upozorňuje tajemník AČSS Jiří Šedivý.
Přitom pořízení nemovitosti není už možné financovat ze 100 % hypotéčního úvěru. Lidé si tak obvykle musí dopředu našetřit, vzít si úvěr a ještě si nechat dost peněz na zařízení. Nejjednodušší je počítat s tím, připravit se například tak, že si založíte včas stavební spoření.
Díky tomu si za prvé naspoříte nějaký základ. Pokud budete spořit efektivně pro maximální státní podporu a zhodnocení, tedy 1 700 korun měsíčně, pak za deset let budete mít naspořeno 230 tisíc Kč po započtení státní podpory a poplatků. (Pokud to chcete udělat, tak si tuto částku zvolte jako tzv. cílovou). To je velmi dobrý základ, díky němuž se dostanete k novému bydlení.
„Regulátor se snaží omezovat riziko, že si lidé naberou velké úvěry, které pak už nebudou moct splácet. Nejde jen o úvěry na pořízení nemovitostí, ale jak ukázal náš průzkum, i na vybavení. Stavební spoření může být pro všechny lidi pojistkou, aby se nedostali do zbytečné dluhové pasti,“ uzavírá Jiří Šedivý, tajemník asociace.
Text: Martin Chára
Grafy: IBRS 2017