Rekonstrukce v neutrálních tónech

Datum: 30.10.2017
obrázek
Mladému páru se naskytla možnost vyřešit jejich společnou bytovou situaci nastěhováním se do staršího bytu v bytovém domě situovaném na okraji středočeského města v blízkosti Prahy.

Byt, který byl předtím dlouhodobě pronajímán, byl v téměř původním stavu. Jediným zásahem, který v bytě proběhl, byla částečná úprava topného systému s výměnou plynového kotle a spalinové cesty. Proto měli majitelé celkem jasno, že před nastěhováním bude třeba provést komplexní rekonstrukci, aby byt vyhovoval současným potřebám a požadavkům na moderní bydlení.

Vybourání dělicí příčky

Dispozičně byla bytová jednotka celkem jasně vymezena nosnými stěnami, takže jakýkoliv zásah moc nepřicházel v úvahu, malá koupelna a přiléhající kuchyně taktéž neskýtala možnost na další rozšíření, takže jedinou dispoziční úpravou, o které měli mladí majitelé hned na začátku jasno, bylo vybourání dělící příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem, kde byly původně dvoukřídlé dveře.

V současné době je obvyklé propojovat více funkčních zón dohromady, nikdo nechce být od rodiny odtržen, když vaří, pracuje nebo relaxuje. Propojení vyžaduje cit, aby nábytek z jednotlivých zón přecházel nenásilně a plynule.

Využít každého centimetru

"Smysl dvoukřídlých dveří při současném pojetí na propojování obytných prostor s kuchyní postrádal na významu a navíc při plném otevření omezovaly prostor v jejich okolí. Ohledně velikosti koupelny nezbylo tedy nic jiného, než využít v současné dispozici každého centimetru a koupelnu uspořádat co nejvíce efektivně," popisuje manažer zakázky Martin Klíma ze stavební společnosti Nabastav, na níž se majitelé se svým záměrem obrátili.

Vytápění zajišťováno samostatným kotlem

Původní bytové jádro bylo zbaveno veškerého sanitárního vybavení a obklady s dlažbou byly demontovány včetně podkladu. Dělící příčka mezi kuchyní a obývacím pokojem byla vybourána, tak aby mohl vzniknout jeden otevřený prostor s kuchyní. Vytápění jednotlivých bytových jednotek v domě je zajišťováno samostatným kotlem pro každou bytovou jednotku, a jelikož systém vytápění prošel před nedávnou dobou částečnou úpravou, při které byl nahrazen původní plynový kotel novým, nebylo záměrem objednatelů toto měnit.

Deskové radiátory pod okny

Původní rozvod ústředního vytápění a plynu, který byl veden nevzhlednými trubkami na povrchu, byl kompletně demontován a nahrazen novým potrubím, které je již zcela vedené v drážkách ve zdivu či podlaze. Otopná tělesa byla nahrazena novými deskovými radiátory pod okny. V rámci úprav byly provedeny zcela nové rozvody elektroinstalace se zcela novou rozvodnou skříní a vnitřním vybavením. Současně byl proveden i slaboproudý rozvod televizního signálu a síťové připojení internetu.

Splňuje veškeré požadavky

"Vnitřní dispozice koupelny byla navržena tak, aby do ní bylo možné osadit sprchový kout se skleněnou sprchovou zástěnou, umyvadlo se skříňkou, tlakový ohřívač teplé užitkové vody, pračku a otopný žebřík. Koupelna je sice malá, ale splňuje veškeré požadavky majitelů na vybavení a uspořádání," konstatuje Martin Klíma.

Nové bezpečnostní dveře

Ocelové zárubně byly v celém bytě vyřezány a stavební otvory byly připraveny pro konečnou montáž dřevěných obložkových zárubní s novými dveřmi s povrchem z CPL laminátu. Vstupní zárubeň byla též vybourána a nahrazena novou ocelovou bezpečnostní zárubní, do níž byly na závěr osazeny nové bezpečnostní dveře se stejným povrchem jako vnitřní dveře.

Snížený sádrokartonový podhled

Do koupelny a WC byl instalován snížený sádrokartonový podhled se zápustnými LED svítidly a prostor podhledu byl využit pro vedení elektroinstalací a plynový rozvod. Ostatní povrchy stropů a stěny byly vyspraveny po drážkách všech vedení, dále byly vyrovnány stěrkou s vyztužující síťkou a celý povrch byl opatřen štukovou stěrkou s malbou.

Designový otopný žebřík Avento

V koupelně je nainstalován čtvrtkruhový sprchový kout Anima se sprchovou vaničkou z litého mramoru velikosti 80x80, umyvadlo se skříňkou Jika plan 55 s galerkou Iluxit, bateriemi Optima Levanta. Zásobníkový ohřívač vody je DZ OKCE 80 litrů. Osazen byl také designový otopný žebřík Avento 60x79 ve stříbrné barvě.

Přístup do instalační šachty podobkladovými dvířky

Na toaletě je osazeno závěsné WC Keramag Renova na podomítkovém modulu Geberit, přístup do instalační šachty, která je umístěna za zadní stěnou toalety, je zajištěn "neviditelnými" podobkladovými dvířky.

Rozvody pro montáž kuchyňské linky

V prostoru kuchyně došlo k přípravě rozvodů pro montáž kuchyňské linky, včetně napojení vzduchotechniky, napojení dřezu a myčky nádobí. Na nové elektro rozvody a novou plynovou přípojku pro kotel byly po dokončení vystaveny revizní zprávy.

Obklady ve větším formátu

Obklady v koupelně a na toaletě majitelé zvolili ve větším formátu 20x50 ze série Kale Smart v bílo-šedo-černé kombinaci s lištami z nerez oceli. Na podlahy v chodbě, kuchyni, koupelně, na WC i na balkoně byla použita slinutá dlažba velikosti 33,3x33,3 ze série Tahiti.

Kompletní renovace parket

"Původní parketová podlaha v obývacím pokoji a ložnici prošla kompletní renovací, kdy došlo k demontáži původního lištování, následně po dokončení úprav povrchů stěn a maleb byla podlaha kompletně vybroušena, spáry zatmeleny a povrch celoplošně opatřen trojnásobným disperzním lakem. Na závěr bylo nutné podlahu opatřit novými soklovými lištami z masivního dřeva a přechodovými lištami k dlažbě," shrnuje Martin Klíma.

Text: Jan Chára, foto a plánky: NabastavNabastav s.r.o.

Specialista na rekonstrukce bytových jader a bytů. Zkušenost je jedním z hlavních pilířů úspěchu v jakémkoliv oboru. Rekonstrukcím se naši pracovníci věnují nezávisle více než 12 let. Pokud se k tomu přidá zájem, vstřícnost a zápal, pokud je práce koníčkem, máte vyhráno. Výsledky práce pak vždy mluví za vše.


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne