Z kompromisu přednost - rekonstrukce bytu

Datum: 20.07.2009
obrázek
Více místa a komfortu - těžko bychom hledali někoho, kdo má při rekonstrukci bytového jádra jiný záměr. Některé typové soustavy panelových domů jsou k našim záměrům poměrně vstřícné a v rámci projektové přípravy bývá možné navrhnout i více variant změn. Na druhém pólu jsou byty, které na první pohled budí dojem, že zde se skutečně nic vymyslet nedá. Přesto i zde je možné dovést rekonstrukci do vítězného konce.

S typem bytu, s jehož rekonstrukcí nás společnost PANELREKO seznámí tentokrát, jsme se již dříve několikrát setkali. Velká přání majitelů nakonec skončila velmi výraznými ústupky, kdy se proto rekonstrukce změnila na pouhé vybourání jádra a nové vyzdění. V těchto případech snaha po hledání nového, vhodnějšího umístění zařizovacích prvků a dalších změn postrádá smysl. Majitelé bytu sice získávají novou koupelnu, ale to je tak všechno. Přitom i zde je možné nabídnout zajímavé řešení. Náklady na rekonstrukci se přitom citelně nezvýší, protože i při původním postupu, kdy se pouze provede rekonstrukce beze změn umístění, velká většina výdajů zůstává stejná. Na mysli máme například vybourání, odvoz suti, postavení nových příček, zařizovací předměty a podobně. Razantní řešení ale vyžaduje odvahu na rozsáhlejší změny. Úprava bytového jádra si pak vyžádá řadu dalších navazujících stavebních úprav. Právě tak tomu bylo i v tomto případě.

Něco za něco

Hledání nové podoby bytu musí provázet pečlivé zvážení souvislostí. Zejména v případě, že nová podoba bytového jádra bude ovlivňovat využití některých dalších částí bytu. Tato situace nastala i v našem případě. Prioritou majitelky bytu bylo zvětšení koupelny, což si vynutilo některé další kroky. Z pohledu užívání bytu bylo zásadním rozhodnutím přičlenění původní průchozí chodbičky do kuchyně ve prospěch koupelny. Tím pádem zůstává jediná přístupová cesta do kuchyně přes obývací pokoj. „Majitelé bytu se tomu často brání," říká ing. Alena Koubová, ředitelka společnosti PANELREKO. „Jako důvod nejčastěji uvádějí, že jsou tak zvyklí... Přitom když s nimi hovoříme s delším časovým odstupem a pro nové řešení se nakonec rozhodli, žádné omezení nebo problémy nepocítili a jsou s novou podobou spokojeni. Jde tedy především o to, překonat zažité stereotypy a pokusit se na nové uspořádání bytu podívat s nadhledem. To se ostatně týká nejen přístupu do kuchyně, ale obdobné problémy se vyskytují při všech rekonstrukcích, kde jsou měněny dispozice bytu nebo vybavení. Je nutné mít stále na paměti, že zvětšit byt se v rámci běžné rekonstrukce nemůže podařit a veškeré získání prostoru na jedné straně musí být vykoupeno jiným řešením na straně druhé. V mnoha případech je to citlivé hledání určitého kompromisu, aby bylo možné nalézt ideální stav z pohledu majitele bytu."

Dveře nejsou překážkou

Druhým místem, které provázely výrazné stavební úpravy, byla stěna mezi kuchyní a sousedícím pokojem. Bylo nutné posunout dveře, které by se jinak dostaly do míst koupelny. Jak moc bude posunutí dveří jednoduché, záleží na typu stěny. V tomto případě byla příčka nosná, což znamenalo nejnáročnější variantu. „Nezbytný je statický posudek, který v rámci projektové a stavební přípravy zákazníkům běžně zajišťujeme. V rámci současných technologických možností bývá zpravidla řezání nosného panelu povoleno, případně je konkrétněji stanoven postup. Za vyříznutí otvoru zhruba o velikosti standardních dveří zaplatíme kolem 15 - 20 000 korun," doplňuje Ing. Alena Koubová. V řadě případů to však jsou velmi efektivně vynaložené peníze, díky kterým je možné byt účelněji navrhnout.

Koupelna pro více řešení

Protože řešení původního bytového jádra bylo hlavním cílem rekonstrukce bytu, soustředilo se maximum pozornosti právem právě sem. Vzhledem k velikosti bytu bylo možné vyhovět přání majitelky a spojit toaletu a koupelnu dohromady. „Umístění klozetu by ale také umožňovalo jej od zbylé části koupelny oddělit například posuvnými dveřmi," radí dále Ing. Alena Koubová. Do koupelny bylo dále umístěno umyvadlo, vana a pračka. Spojení toalety s koupelnou ocenila také předsíň, kde ubyly jedny dveře, které v poměrně malém prostoru, navíc v těsné blízkosti vstupních dveří, byly vždy potenciálním místem komplikací.

Rekonstrukci jádra se souvisejícími stavebními úpravami provázela řada doplňkových prací - mezi nezbytné patří položení nové podlahy v předsíni, nové rozvody a řešení osvětlení a finální úprava všech stěn. Vstupní část bytu se pak ale příchozím prezentuje na požadované úrovni.

Původní stav

Zvětšení koupelny v tomto typu panelových bytů s sebou nese nelehké rozhodnutí: Buď se zřeknete přímého vstupu do kuchyně a budete chodit přes pokoj, nebo zmenšíte velikost kuchyně skutečně na minimální únosnou hranici. Nevýhodou současného stavu také jsou čtvery dveře v předsíni.

Nový stav

Rekonstrukce bytu vycházela ze základního požadavku poskytnout koupelně více prostoru. Její zvětšení na úkor vstupu do kuchyně by bylo možné i při zachování samostatné toalety, zde se však majitelka bytu rozhodla pro spojení. Klozet zůstal v koupelně umístěn zcela vpravo, na svém původním místě, částečně skryt za nízkou příčkou. Pokud by vám nevadilo bližší sousedství klozetu a umyvadla, nabízela by se šance vyměnit pozici pračky a klozetu. Přínosem by byla možnost využít celou pravou část koupelny pro umístění pračky, která by mohla být zabudována například v policovém systému. Tím by koupelna získala úložný prostor navíc. Podmínkou úprav bylo vyřezání nového dveřního otvoru v nosném panelu mezi kuchyní a pokojem. Otvor zůstal volný, bez osazení dveřmi. V rámci stavebních úprav byla také posunuta nenosná příčka mezi oběma pokoji. Výsledkem je větší velikost obývacího pokoje. Ložnice přesto zůstává dostatečně velká, navíc byla doplněna o vestavnou skříň, zabírající celou plochu stěny. Jedinou daní, kterou musela ložnice zaplatit, je ztráta samostatného vstupu přímo z chodby.

Text: Dominika Bučková

Foto: Jan Vávra

Projekty a realizace: společnost PANELREKO

 

 

 

 Rozpočet stavby

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne