Praktické řešení pro pětičlennou rodinu

Datum: 23.10.2017
obrázek
Myslíte si, že konečně nastal čas na změnu vašeho původního, zastaralého a nepraktického bydlení? Řešení je mnoho, ale v každém případě vás čeká více či méně náročná rekonstrukce, která se, obrazně řečeno, mnohdy podívá až na dno vaší peněženky, ale nebo taky ne.

Lidé, kteří si chtějí vylepšit své bydlení, se obracejí na redakce novin a časopisů nebo internetových portálů, aby se přesvědčili, že jejich úvahy o možné rekonstrukci bytu jsou správné. Také bytoví architekti mají plné ruce práce, i když odměna za jejich snahu nepatří k nejlevnějším, je možné konstatovat, že se určitě vyplatí.

Další z proměn

Prostě všichni chtějí vynaložené finanční prostředky využít co nejefektivněji, aby jejich nově upravený byt byl nejen zajímavý, ale také účelně zařízený a vyhovoval co nejvíce jeho obyvatelům. V naší pravidelné rubrice Proměny bytu opět vycházíme z přání jednoho z našich čtenářů. I tentokrát stojí za jeho splněním bytová návrhářka Kateřina Mlejnková.

Požadavky v bodech

  • Upravit dispozici bytu tak, aby byla vhodná pro vícečlennou rodinu (tři děti, starší chlapec a dvě děvčata).
  • Preferují oddělenou kuchyň od obývacího pokoje. Také oddělené pokoje pro děti a samostatnou ložnici. Rovněž tak oddělené WC od koupelny.
  • Přáli by si světlé barvy a moderní řešení. Nejen hladké a moderní materiály, ale zároveň útulné prostředí, kde jsou použity barvy s citem.

Úprava dispozice

Navrhla jsem úpravu dispozice tak, aby ve velké místnosti s lodžií byl ponechán prostorný obývací pokoj. Hned vedle jsem umístila kuchyň, která je docela velká, takže se tam vejde i prostorný jídelní kout. Ta je přístupná jen z obývacího pokoje. Přes velký obývací pokoj a následně přes kuchyni se vchází do malého pokoje, který je určen staršímu chlapci.

Nika pro pračku a sušičku

Komoru v chodbě jsem zrušila a navrhla novou předsíň do tvaru písmene L, takže jsem posunula WC a koupelnu směrem do středu bytu ke kuchyni, především s ohledem na vodoinstalaci a odpady. V prostoru chodby, která vede do obývacího pokoje, jsem navrhla niku pro pračku a sušičku a toaletu. Vstup do koupelny je na druhé straně chodby u ložnice. Koupelna je sice velmi malá, ale vešla se tam vana se sprchovou zástěnou a umyvadlo se skříňkou.

Barevné kontrasty

Ložnice je na místě původní kuchyně a vstup je z chodby kolem koupelny. Dětský pokoj malých děvčat je ve velkém pokoji, který je přístupný z chodby. V celém bytě jsou nové podlahy v dekoru světlého, běleného dřeva. V předsíni jsem jej použila i jako obklad stěny, kde jsou vchodové dveře. To vše kontrastuje s pastelovou zelenkavou barvou, která je použita na většinu nábytku spolu s dekorem dřeva. Výmalba bytu je bílá, pouze někde jsou použity dekorativní tapety.

Naproti vchodovým dveřím velké zrcadlo

V předsíni jsem navrhla policový regál v zelené barvě, který je určený pro odkládání různých předmětů i svršků. Pak zelenou lavičku na sezení, hlavně pro děti, a k tomu bílé věšáky zakoupené v obchodním domě. Přímo naproti vchodovým dveřím na stěně vedle koupelny je umístěno velké zrcadlo.

Výrazné obklady v koupelně a na toaletě

V koupelně i na WC je totožná podlahová krytina, obklady jsou v tónu s výrazným dekorem, který prostor zútulní. Na WC i v koupelně je s ohledem na minimum prostoru jen nejnutnější vybavení, což nakonec u pětičlenné rodiny přispěje k udržení pořádku. V koupelně je u stropu police do tvaru písmene L, která skýtá další úložný prostor. Pračka a sušička jsou umístěny ve výklenku přístupném z chodby, jak již bylo řečeno. A tak jsou oddělené od společného prostoru a nebrání příslušným činnostem v koupelně.

Dvoulůžko s úložným prostorem

V ložnici je celočalouněné dvoulůžko s úložným prostorem. Naproti jsou skříně a policový regál s příborníkem, vše v dekoru dřeva. Samozřejmě nechybí noční stolky a několik dekorativních prvků jako tapeta v čele postele nebo nástěnná svítidla.

Pokoj staršího chlapce

Pokoj chlapce je zařízen tak, aby, pokud možno, splňoval požadavky staršího dítěte. I s ohledem na minimum možností kvůli nedostatku prostoru jsem se snažila vytvořit útulný interiér. Za dveřmi je velká postel šíře 120 cm s úložným prostorem, zásuvkou na lůžkoviny v dekoru dřeva. S tím kontrastuje zelená sestava polic kolem okna, která skýtá odkládací prostor i v tak malé místnosti. Naproti posteli je pak šatní skříň a vedle ní pracovní stůl. Pro zútulnění jsem použila dekorativní prvky jako je tapeta na stěně za postelí, tmavý koberec anebo police nad postelí v modré barvě, která tvarem připomíná hlavu jelena.

Pokoj malých děvčat

Pokoj děvčat jsem navrhla s ohledem na to, aby měly obě stejný prostor jak na spaní, tak i na učení a snažila jsem se jej vybavit jen nejnutnějším nábytkem pro uložení hraček, šatstva a učení, takže jsem, podle mého názoru, maximálně využila možnosti prostoru. Opět jsem použila kombinaci světlého dřeva a zelené barvy. Na stěnu za stůl jsme navrhla dekorativní tapetu a koberec na hraní.

Vybavení kuchyně

Kuchyni jsem se snažila vybavit tak, aby byl maximálně využit prostor a mohl sloužit pětičlenné rodinně, a to nejen při ukládání věcí, ale i při vaření a samozřejmě také k příjemnému stolování celé rodiny. To, že je kuchyně oddělena od obývacího pokoje, umožňuje zbytku rodiny trávit čas jinak, než třeba nejmladší členové. Kromě rohové linky se do kuchyňského prostoru vešla ještě malá komoda. U okna jsem navrhla kulatý stůl, který umožňuje pohodlně měnit počet míst k sezení, tak říkajíc podle vyvstalé situace.

Pracovní kout s odkládacím prostorem

V obývacím pokoji je několikamístná pohovka a také subtilní křesla pro minimálně pět osob. Naproti je umístěna TV stěna, navíc s úložným prostorem nejen pro elektroniku. Vedle je pak pracovní kout s odkládacím prostorem a navíc jsou tam umístěny pohotovostní skládací dveře, které umožňují prostor uzavřít bez nutnosti jej uklidit.

Solitéry je možné doplňovat a obměňovat

Může se zdát, že v bytě není tolik úložného prostoru, zkrátka tolik skříní na cokoliv, ale snažila jsem se vytvořit prostor, který pojme nejzákladnější věci a na to ostatní musí zkrátka posloužit třeba sklep. Materiálové a barevné řešení je jak aktuální, tak praktické a nadčasové a umožňuje nejen různé doplňování, ale díky použití spousty solitérů je možné je doplňovat a obměňovat.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorkaKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.

km@interierykm.cz, www.interierykm.cz


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne