Obytný prostor působí harmonicky

Datum: 11.10.2017
obrázek
Téměř každý, kdo bydlí ve starém bytovém domě nebo v paneláku, je s dispozičním řešením bytu nespokojený. Zatímco někteří si na tento stav zvyknou, v jiných tak dlouho hlodá nespokojenost, dokud se nepustí do komplexní přestavby, při níž se snaží dispozici bytu radikálně změnit.

Byty v panelových domech jsou si v mnoha případech podobné doslova jako vejce vejci. O to zajímavější bývá sledovat jejich rekonstrukce, kdy doznávají zásadních změn a navzdory okolní uniformitě získají svou osobitou tvář. Některé realizace pak ještě dokážou překročit hranice našich představ, co by tak asi bylo, v rámci takové modernizace, možné.

Zcela nová tvář

Rekonstrukce bytů bývá zaměřena především na zlepšení technického stavu a výměnu již dosluhujících prvků za nové, moderní. U řady dispozic panelákových bytů ale můžeme současně uplatnit i řadu velmi zajímavých nových řešení a dát prostoru zcela novou tvář.

Spolupráce s architektkou

I když mladí partneři měli své představy o přestavbě vybraného bytu s plochou 72,5 m2, rozhodli se pro spolupráci s renomovanou architektkou Evou Bradáčovou, která na první setkání s těmito klienty ráda vzpomíná. „Hned na první schůzce bylo jasné, že se na spolupráci domluvíme, měli jsme podobné vize a představy, co by měl byt splňovat."

Vyhovuje potřebám mladé rodiny

Rekonstruovaný panelákový byt, který jsme navštívili, se nachází v menším středočeském městě s velmi dobrou dostupností do Prahy. Svou velikostí vyhovuje potřebám mladé rodiny. Ta si přála trávit společný čas co nejvíce dohromady, a proto se původní dispozice upravila lehkým stavebním zásahem. Původně oddělená kuchyň se spojila s pokojem a vznikl tak velmi světlý obytný prostor, který nabízí krásné výhledy do středočeské krajiny.

Propojení navrhovat s citem

"V současné době je velkým trendem propojovat více účelových zón dohromady. Tyto návaznosti vyplývají z běžných nároků člověka. Nikdo nechce být od rodiny odtržen, když vaří, pracuje nebo relaxuje. Propojení by se mělo navrhovat s citem, aby nábytek z jednotlivých zón přecházel nenásilně a plynule. To se, myslím, v této realizaci podařilo a výsledek dokazuje, že i v panelových bytech můžete být obklopeni kvalitním designem," konstatuje architektka Eva Bradáčová.

Kuchyň v bílém lesku

V obytném prostoru je umístěna kuchyň v bílém lesku. Ta má dostatek úložných prostor a je navržena tak, aby bylo vše po ruce. Kuchyň je směrem k pohovce zakončena otevřenou knihovnou, která celý prostor ozvláštňuje. Za zmínku stojí i zajímavé nástěnné hodiny, které jsou umístěny v kuchyňské části. Pohovka je vyrobena na míru, aby perfektně vyhovovala svou velikostí a potřebnými funkcemi.

Jídelní stůl odděluje kuchyň od relaxační zóny

Konferenční a TV stolek jsou sladěny s podlahou. Stejně tak k podlaze ladí i pracovní deska a obklad v kuchyni. Jídelní stůl s designovými židlemi a zajímavým svítidlem je umístěn zhruba uprostřed místnosti a odděluje tak kuchyň od relaxační zóny s pohovkou. Na stěně je použita béžová tapeta s lesklým a matným vzorem. Na tuto stěnu svítí odpolední slunce a dává vyniknout dekorativnímu vzoru.

Barevně sladěny s podlahou

Chodba spojuje zbylé místnosti. Jsou zde nízké komody, které jsou opět barevně sladěny s podlahou. Nástěnný věšák je pouze pro nejnutnější oblečení. Pro ukládání šatů slouží skříně v jednotlivých pokojích. V ložnici je umístěna velká vestavěná skříň. Naproti ní je postel s nočními stolky a dekorativní tapetou za postelí.

Koupelna je velmi prostorná. I přesto je vybavena pouze umyvadlem a vanou. Je zde umístěna i pračka. WC je samostatné.

Posilovací koutek se zavěšenými kruhy

Dětský pokoj slouží i jako hostinský pokoj. Kromě dětské postýlky je zde ještě jednolůžko s výsuvnou postelí. Prostor doplňují úložné skříně a pracovní stoly. Je zde také posilovací koutek se zavěšenými kruhy a nástěnnou hrazdou. Na dvou stěnách je interaktivní černobílá tapeta. Proměnu bytu se podařilo dovést téměř k dokonalosti. Obytný prostor se prosvětlil, a opticky zvětšil, i když má pořád své původní metry. Nabízí jihozápadní a severozápadní orientaci.

Kultura bydlení

O kulturu bydlení se dnes zajímají mnozí lidé a často sami dokážou při zařizování svého bytu velmi rozumně přemýšlet o svých nezbytných potřebách, které jsou důležitější než okázalý povrchní luxus. Zkušenosti schopných architektů jsou ale těžko nahraditelné a v tomto bytě se jejich práce skutečně osvědčila.

Text: Jan Chára

Foto: Jiří Ernest


Zaujalo nás

  • Obrazy nad pohovkou doplňují barevnost knihovny a dobře tak oživují monochromatický interiér. Autorkou je sama majitelka bytu.
  • Jedna černá židle u jídelního stolu je záměr. Nejen, že ladí ke stolové podnoži, ale i ke kuchyňským spotřebičům a elektronice.
  • Jistě se vám doma povaluje nějaký ten posilovací stroj. Většina jich končí jako věšáky na prádlo. Zde se majitelé snažili použít efektivní posilovací pomůcky, které jsou nenáročné na prostor – tedy závěsné kruhy a nástěnnou hrazdu.

Slovo architektky

“Tato realizace je dokladem toho, že i panelákové byty, ve kterých většina z nás vyrůstala a dodnes žije, mohou být designovým bydlením. Tato skutečnost mne velmi těší.” dodává Ing. arch. Eva Bradáčová.



Architektka Eva Bradáčová

má bohaté zkušenosti nejen s rekonstrukcemi soukromých interiérů, ale i kanceláří, penzionů, kaváren a barů. Svým klientům je schopna poradit již před samotnou koupí nemovitosti nebo s klientskými změnami u developerských projektů. Vždy se snaží naslouchat požadavkům a přáním zákazníků a následně je přetavovat do ideálního řešení. Pracuje tak, aby jim ušetřila čas, starosti a neefektivně vydané finance, které často rekonstrukce provázejí.

Více na www.ebarch.cz


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne