Místo k žití

Datum: 14.08.2008
obrázek
Současný panelový dům už není v mnoha případech ona klasická šedivá krabice, jedna od druhé k nerozeznání. A je třeba s potěšením konstatovat, že se nemění jenom vnější tvář domů, ale stále více roste také zájem o rekonstrukce bytových jader a změny v prostorovém uspořádání bytů.

Panelové domy se stavěly jako finančně nejlevnější typy domů a nejdostupnější forma bydlení, určená pro co možná nejširší spektrum obyvatel. Nyní v tomto typu domů bydlí více jak jedna třetina obyvatel, rozhodně tedy neplatí, že se jedná o nějaké „sociální bydlení“. Při výstavbě se šetřilo, kde se dalo. Výsledkem celého systému a postupu při výstavbě je všem známé bytové jádro z umakartu v koupelně a na WC. Nesmíme opomenout ani kuchyni s jednotvárnou a v dnešní době nudnou a nedostačující kuchyňskou sestavou, levné podlahové krytiny, málo těsnící okna a dveře. Tyto skutečnosti vedou v současnosti čím dál více lidí k přesvědčení, že rekonstrukce bytu je opravdu nutná a nezbytná.

Předpokladem rekonstrukce panelového bytu je skutečnost, že úpravy v bytě provádějí s cílem zvýšení kvality a estetické hodnoty bytu. Přizvat si na pomoc při zařizování bytu architekta, nebo spoléhat na vlastní síly? Ještě poměrně nedávno přežíval názor, že nechat si zařídit byt od architekta je jakousi nepsanou výsadou těch, kteří s penězi nemusí úzkostlivě hospodařit. Dnes je nabídka výrobků, technologických možností a způsobů instalace natolik široká, že skutečně vyžaduje odborníka a dobrý architekt tak dokáže navrhnout příjemný interiér, který respektuje finanční možnosti těch, kteří se rozhodli povýšit stávající bydlení na úroveň 21. století.

Stále častěji přicházejí do naší redakce dopisy čtenářů se žádostmi, abychom jim poradili, jak uspořádat dispozici jejich bytu, mnoho dotazů se týká bourání příček, případně zásahů do nosných zdí. Častými tématy jsou rekonstrukce koupelny, využití barevnosti v jednotlivých místnostech nebo také pěstování květin, které jsou pro panelák jako stvořené. Tentokrát jsme vyhověli naší dlouholeté čtenářce z Havlíčkova Brodu, která svůj dopis s prosbou o radu doplnila také nákresem svého bytu, který jsme předali naší odborné spolupracovnici ing Aleně Koubové, která navrhla několik variant možného řešení spolu s komentářem, které vám předkládáme k zamyšlení a především k inspiraci. A tak nezbývá než dodat, že ať už rozčleníme a uspořádáme byt jakkoli, měli bychom v něm mít místo pro setkávání i pro soukromí a bez ohledu na trendy barevnosti, vybavení či uspořádání bychom ho měli zařídit tak, abychom se v něm cítili co nejlépe, aby vyhovoval co nejvíce našim představám.

 

Text: Jan Chára
Vizualizace a návrhy: Ing Alena Koubová

 

Svěřte se odborníkovi

Dnes je nabídka výrobků, technologických možností a způsobů instalace natolik široká, že skutečně vyžaduje odborníka a dobrý architekt tak dokáže navrhnout příjemný interiér, který respektuje finanční možnosti těch, kteří se rozhodli povýšit stávající bydlení na úroveň 21. století.

Původní varianta

Jádro je umakartové, radiátory jsou umístěny pod okny. A subjektivní nedostatky dispozičního řešení? Úplné oddělení kuchyně od obývacího pokoje. Stolování se odehrává v malém prostoru v kuchyni pod oknem. Šachta je blízko nosné zdi, úzká chodbička je nevyužitá. Obývací pokoj je průchozí. A jaké jsou představy o změnách? Aby vstup do kuchyně nebyl řešen přes obývací pokoj a byl zachován objem úložných prostor na chodbě a v předsíni. Ale i další změny jsou vítány.

Varianta 1

Tato varianta se ukazuje jako jediné možné řešení všech popisovaných nedostatků. Na místě bývalé kuchyně je ložnice se samostatným vstupem z chodby koupelna zůstala velikostí podobná, problém je s pračkou, buď bude muset být v kuchyni, nebo se bude muset ještě zvětšit koupelna na úkor ložnice. Čelní příčka obývacího pokoje posunuta – pokoj je tedy zmenšen.

V chodbě je navrženo nové umístění WC, kuchyňská linka plus jídelní stůl jsou nově umístěny v původním obývacím pokoji. Obývací pokoj (sedačka, stolek, obývací stěna s TV) v místě bývalé ložnice. Vstup do nového obývacího pokoje je rozšířen (musel by jej navrhnout a posoudit statik). Dětský pokoj zůstává beze změn. Možnou nevýhodou je „výměna“ pokojů, mohlo by docházet k rušení sousedů nebo od sousedů nad či pod.

Varianta 2

Druhá varianta řeší především malou koupelnu. Ta je navržena tak,aby se do ní vešla vana a sprchový kout. WC zvětšeno, je v něm umývátko a pračka. Kuchyňská linka je menší, ale podle mého názoru, dostačující.

Stolování přesunuto do obývacího pokoje. Mezi kuchyní a obývacím pokojem by měl být vybourán vybourán otvor (musel by samozřejmě navrhnout a posoudit statik). Z kuchyně je navržená praktická komora nebo spíž, do koupelny a WC vedou úsporné posuvné dveře

Varianta 3

Třetí varianta řeší malou koupelnu – je zvětšena tak, aby se do ní vešla vana 180 cm. Za dveřmi koupelny je pohodlné místo pro pračku, vedle umyvadla vznikla nika=odkládací prostor. Za (nad) WC je navržen prostor pro skříňku na úklidové prostředky,na WC se, jak je podle studie vidět, vešlo i umývátko.

Kuchyň je mírně zmenšena, stolování přesunuto do obývacího pokoje. Opět je navrženo vybourání otvoru mezi kuchyní a obývacím pokojem (musel by jej navrhnout a posoudit statik). Problematický vstup do ložnice přes obývací pokoj je řešen přidáním chodby.Tím se zmenší dětský pokoj – je to tedy něco za něco, ostatně jako to bývá vždycky.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne