V neutrálních barvách, bez velkých výstřelků

Datum: 18.9.2017
obrázek
Lidé, kteří si chtějí vylepšit své bydlení, se obracejí na redakce novin a časopisů nebo internetových portálů, aby se přesvědčili, že jejich úvahy o možné rekonstrukci bytových prostor jsou správné. Také bytoví architekti mají plné ruce práce, i když odměna za jejich snahu nepatří k nejlevnějším, je možné konstatovat, že se určitě vyplatí.

Co nás v našich bytech trápí nejvíce? Bez ohledu na to, zda máte byt v paneláku, v nové výstavbě, nebo ve starším zděném domě, jedním z nejčastějších problémů, se kterými se v menších bytech neustále potýkáme, je nedostatek místa, který nás ve většině bytů provází na každém kroku.

Člověk potřebuje prostor

Podívejme se na nedostatek místa podrobněji. V první řadě se týká našeho životního prostoru, který potřebujeme mít kolem sebe pro naše domácí činnosti. Doma bychom se měli cítit v pohodě a pohodlně, proto bychom se měli pokusit byt vyřešit tak, aby nám v rámci možností poskytoval maximum místa. Druhým úkolem, který musíme v rámci účelného bydlení vyřešit, je dostatek úložných prostor.

Spolupráce s klientem

„Náš způsob práce je založen na intenzivním a úzkém kontaktu s klientem“, poznamenává Ing. arch. Radovan Demeter z firmy Kouba interier a dodává: „A také na snaze nalézt řešení odpovídající jeho požadavkům a možnostem. Je pro nás proto důležité nalézt maximálně funkční řešení s přidanou trvalou estetickou hodnotou, a zároveň se vyhnout pomíjivému módnímu trendu. Abychom mohli dosáhnout zmíněných kvalit projektu, je důležité názorové porozumění s klientem, intenzivní spolupráce s ním na všech fázích projektu. Jedině takovýmto přístupem a kontaktem architekta s klientem může vzniknout kvalitní projekt, který zároveň ušetří náklady i starosti při realizaci."

Jak to vypadalo před rekonstrukcí

Malá garsonka v centru Prahy prošla kompletní rekonstrukcí a změnou dispozice. Má zatím sloužit ke krátkodobým pronájmům a tomu byla dispozice i vybavení přizpůsobeny. V původním stavu se vcházelo do malé předsíňky, která byla zároveň kuchyňkou. Lednice byla umístěna mezi vstupem do koupelny a WC. V pokoji pak byla dominantní vestavěná skříň přes celou stěnu, dvojlůžko a pracovní stolek u okna.

Varianty nové dispozice

Při tvorbě variant nové dispozice jsme se zaměřili hlavně na vzdušnost prostoru se zachováním dostatku úložných prostor a oddělením funkčních zón. „To jsou vlastně nejobvyklejší požadavky našich klientů v jedné větě,“ říká autor návrhu Ing. arch. Radovan Demeter.

Tři prostorné skříně

V chodbě jsme navrhli celkem tři prostorné skříně, jednu jako prostor na šaty, druhá je nad pračkou a slouží jako sklad ručníků, pracích prášků a dalších nezbytných prostředků pro bezchybný provoz koupelny. Poslední skříň slouží jako malá úklidová komora. V chodbě je v nice schovaná pračka kombinovaná se sušičkou.

V nice kuchyňská linka

Posuvnými dveřmi se vchází do obytné místnosti. Zde je rozkládací pohovka a dvě komody. V nice je opticky oddělena malá kuchyňská linka. Koupelna poskytuje dostatečný komfort, je zde umyvadlo, WC s bidetovou sprškou a prostorný sprchový kout.

Příjemný interiér v neutrálních barvách

„Záměrem bylo vytvořit příjemný interiér v neutrálních barvách bez velkých výstřelků,“ popisuje zadání Ing. arch. Radovan Demeter. Základním motivem je šestiúhelníková dlažba – ta je použita na podlaze v chodbě, jako obklad za kuchyňskou linkou a jako jednobarevný dekor v koupelně. Architekti vyšli z barevnosti dlažby a ve stejných tónech ladili i další vybavení bytu.

Subtilní kovové nohy - tzv. hairpin legs

Nábytek je tedy jednobarevný, je použit šedobéžový laminát. Výraznější jsou obě komody, kde je kromě barevných laminátů uplatněna i dubová dýha. Masivní dřevo se opakuje na repasovaných parketách a na obou stolech – jídelním i odkládacím. „Dřevo stolků jsme doplnili subtilními kovovými nohami – tzv. hairpin legs. V černé barvě tvoří zajímavý akcent,“ doplňuje Ing. arch. Demeter z realizační firmy.

Text: Jan Chára

Foto a plánky: Kouba interierStudio Kouba interier

Ing. Alena Koubová *1979

Absolventka Fakulty stavební ČVUT. Od dokončení studií se zaměřuje na rekonstrukce bytů a interiéry. Od roku 2007 pracuje v rodinné firmě Kouba interier, řídí stavební práce

Ing. Martin Kouba *1979

Vystudoval Dřevařské inženýrství na ČZU. V roce 2003 začal navrhovat a vyrábět nábytek. V roce 2006 založil společnost Kouba interier, která se zaměřuje na návrhy a zakázkovou výrobu nábytku.

Ing. arch. Radovan Demeter *1988

Je absolventem oboru architektura a urbanismus na Technické univerzitě v Bratislavě. V rodinné firmě Kouba interier pracuje na stavebních zakázkách a úspěšně zpracovává návrhy interiérů pro klienty firmy.


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne