Kompletní rekonstrukce bytu pro mladý pár

Datum: 4.9.2017
obrázek
Jak na to? Našli bychom asi velmi málo bytů, u kterých bychom mohli jejich původní dispoziční řešení označit jako ideální. V mnoha případech přitom stačí poměrně malé stavební úpravy a nové vybavení bytu, abychom získali bydlení na docela jiné úrovni.

Jen málokdo, koho bychom oslovili s podobnou otázkou – co považujeme před rekonstrukcí za nejdůležitější, by uvedl nejstručnější a přitom nejobsažnější odpověď: informace.

Výběr firmy je důležitý

Právě od informací se odvíjí úspěšnost kompletní akce. Zjednodušeně řečeno – realizační firmu, které rekonstrukci bytu svěříme, vybírejme podle toho, zda jsou schopni nám poskytnout veškeré požadované informace, včetně odpovědí na naše všetečné, ale důležité otázky.

Klasická dispozice 3+1

Byt na pražském sídlišti měl původně klasickou dispozici 3+1. Majitelům vadil především obývací pokoj oddělený od kuchyně, malá kuchyň a samozřejmě technický stav bytu – umakartové jádro, havarijní elektroinstalace a další neduhy tohoto obytného prostoru. Stav bytu plně odpovídal jeho věku.

„Byt je v družstevním vlastnictví, družstvo bez problému akceptovalo navržené změny, mohli jsme se tedy pustit i do zásahu do nosné konstrukce," popisuje začátky spolupráce Ing. Alena Koubová z firmy Kouba interier.

Několik možných variant

Jako obvykle pracovali architekti s několika variantami, ze kterých zvítězila ta s velkým obytným prostorem. Lákalo je propojení dvou pokojů výsledný přístup na balkon z obývacího pokoje a velmi světlý prostor s okny proti sobě.

Vstupní část bytu zůstala rozměrově nezměněna, v zádveří je prostor pro velkou vestavěnou skříň. Koupelna s WC jsou rozšířeny o původní průchod do kuchyně. V koupelně je prostorný sprchový kout s hlavovou sprchou, umyvadlo se skříňkou a pračka se sušičkou.

Vybudování dvou nik

„Využili jsme instalační přizdívky na vybudování dvou nik, jedna je ve sprchovém koutu, v druhé je zapuštěná zrcadlová skříňka,“ upřesňuje architekt Radovan Demeter z realizační firmy Kouba interier.

Ostrůvková digestoř

Kuchyňská linka je součástí hlavního obytného prostoru. Je rozdělena do dvou částí, u stěny je v nice vysokých skříní mycí centrum – dřez a myčka. Pracovní plocha a varná deska s troubou jsou na ostrůvku, nad nimi je ostrůvková digestoř.

U druhého okna pracovní stůl

Na pracovní ostrůvek navazuje jídelní stůl pro čtyři osoby, ze stejného materiálu. U vstupu na balkon je sedací souprava a sestava k TV. U druhého okna je, podle přání majitelů, požadovaný pracovní stůl.

Ložnice místo kuchyně

Ložnice je vyprojektována v místě bývalé kuchyně. K jejímu skromnému vybavení patří dvojlůžko a vestavěná šatní skříň. Větší pokoj je projektován jako dětský.

O barvách měli od počátku jasno

„Majitelé si přáli hodně barevný interiér a o příslušných barvách měli od samého začátku rekonstrukce zcela jasno. Doporučili jsme tedy vhodnou kombinaci, navrhli konkrétní vybavení bytu a připravili vizualizace,“ popisuje spolupráci s majiteli bytu Ing. arch. Radovan Demeter z realizační firmy Kouba interier.

Veškerý nábytek na míru

"V celém bytě je vystěrkovaná podlaha do roviny a položena vinylová krytina v dekoru neutrálního šedého dřeva. Veškerý nábytek byl vyroben na míru z vysokotlakých laminátů," doplňuje Ing. Martin Kouba. Dveře jsou lakované. Do koupelny a na toaletu jsou kvůli úspoře místa posuvné do pouzdra. Obývací pokoj je uzavřen celoskleněnými posuvnými dveřmi.

Text: Jan Chára

Foto a plánky: Kouba interierStudio Kouba interier

Ing. Alena Koubová *1979

Absolventka Fakulty stavební ČVUT. Od dokončení studií se zaměřuje na rekonstrukce bytů a interiéry. Od roku 2007 pracuje v rodinné firmě Kouba interier, řídí stavební práce.

Ing. Martin Kouba *1979

Vystudoval Dřevařské inženýrství na ČZU. V roce 2003 začal navrhovat a vyrábět nábytek. V roce 2006 založil společnosti Kouba interier, která se zaměřuje na návrhy a zakázkovou výrobu nábytku.

Ing. arch. Radovan Demeter *1988

Je absolventem oboru architektura a urbanismus na Technické univerzitě v Bratislavě. V rodinné firmě Kouba interier pracuje na stavebních zakázkách a úspěšně zpracovává návrhy interiérů pro klienty firmy.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne