Sladký život za domácí úkol

Datum: 1.9.2017
obrázek
Před čtrnácti lety napadlo Mirka Lipinu, majitele pražské Galerie La Femme, popíchnout umělce čas od času ke tvorbě „domácích úkolů“. Výběr z několika set zajímavých obrazů, které vznikly díky této inspiraci, jste už mohli vidět i v naší Galerii. Nedávno zkrášlila stěny útulné galerie v Bílkově ulici díla vytvořená na téma: Dolce vita neboli Sladký život. To si nemůžete nechat ujít!

Zašla jsem za panem galeristou, když se začaly obrázky v pořadí už čtyřiadvacátého domácího úkolu scházet. Jedním z prvních byla lehce kubistická kreace Milana Chabery, růžové děvče s mýdlovými bublinami od Aleny Lipinové, Pavel Piekar přišel s inspirací Fellinim - koupelí ve fontáně di Trevi a Boris Jirků zase s pivní lázní. „Nedávno ji zažil v Rožnově pod Radhoštěm, tak se to skoro dalo čekat,“ směje se Mirek Lipina a Olga Václavková, jeho kolegyně, se přidává. Její obdiv patří úžasné dvojici propletené touhou, což je představa sladkého života od Igora Piačky. A také Černého obrazu nazvanému Pocitová pětka. Můžete se sami přesvědčit, že obrázek téma půvabně dotahuje. Olga ostatně napjatě očekávala každý přírůstek, neboť úkol Dolce vita navrhla právě ona.

Kdo vymýšlí úkoly

První témata domácích úkolů vymyslel logicky Mirek Lipina, ale hned začali se svými tipy přicházet i umělci. Nápad – ač se to zdá trochu otravné, dostávat celý život úkoly, je zaujal. Antonín Sládek navrhl Autoportrét, Miroslav Jiránek téma Žena a zvíře a Adolf Born Zimní sporty.

„Tento domácí úkol má i zajímavé pokračování. Když jsem byl u mistra Borna předloni, to si dobře pamatuji, ptal se mě, jaký bude další domácí úkol. Já přiznal, že ještě nevím. A on řekl: Udělejte bruslaře, ty já maluju moc rád. Za humny bylo mistrovství světa v hokeji, tenkrát právě v Česku, tak jsem bez dlouhého rozmýšlení odpověděl: Téma bude zimní sporty a vy si můžete udělat ty své bruslaře. Udělal je tak pěkně, že nám napsali z Německa, zda by nemohli obrázek pana Borna použít do učebnice. Prý jej viděli na našich stránkách. Autor dal svolení, a tak se jeho bruslaři projíždějí v německé čítance pro 4. třídu,“ vypráví potěšeně galerista.

Švindlovat se nesmí

Ptám se, zda mohou výtvarníci při vypsání nového tématu sáhnout třeba do starých zásob, pokud mají obraz, který se přesně hodí… „To samozřejmě ne! Když se zadá úkol, musí se přece skutečně vytvořit“, rezolutně odmítá šéf galerie. „Švindlovat se nedá, kontrolujeme to podle datace. Občas totiž někdo tenhle nápad měl,“ přiznává.

Stejně tak není přípustné, aby autor, jehož domácí úkol se hned neprodá, odnesl dílo do jiné galerie. „I to se nám už stalo. Ale většina autorů chápe, že je dílo vytvořeno pro naši galerii a my s ním pracujeme dál. Ty lepší obrázky dáváme do katalogu a objevují se i při jiných akcích. Autoři tedy mají u nás lepší propagaci než v jiných galeriích.“

Kdo občas úkol odflákne, tomu ovšem galerie vrátí dílo hned po výstavě. A pak má možnost oslovit konkurenci. A šanci dostanou zase noví autoři.

Úkoly na cestách

Vytvořit fešný domácí úkol se zkrátka vyplatí. Zůstávají nejen v katalogu Galerie La Femme, ale objevují se i na dalších výstavách v tuzemsku a někdy i v zahraničí. „Intimní prostor naší galerie trochu předurčuje optimální velikost obrazů, ale když se někdo rozmáchne a udělá větší věc, nevadí. Je to zase vítané, když vystavujeme vybrané Domácí úkoly nebo Obrázky z cest jinde. Pořád máme zajímavé nabídky. Teď třeba z Bratislavy a ze Zlína,“ vysvětluje Miroslav Lipina.

Nejdál se dostaly domácí úkoly vytvořené předloni ke 100. výročí narození Bohumila Hrabala. „To byl nejrozsáhlejší úkol, protože jsme měli výjimečně přislíbenou Staroměstskou radnici. Tam jsem povolil i větší díla a zaplnili jsme celou Křížovou chodbu a horní patro. Výstavu si pak vyžádali galeristé v Bruselu, Budapešti, Tatabáni, Prievidzi, Kroměříži, Ostravě,“ vzpomíná galerista.

Všichni se těšíme

Napadá mě, že se v závěru můžeme zase obratem vrátit k tématu posledního z domácích úkolů, protože vše souvisí se vším. Výtvarníci se vždy těší na ten další a zažívají šťastné chvíle při jeho ztvárnění. V galerii už netrpělivě očekávají, kdo s čím přijde, kdo je překvapí, okouzlí nebo rozesměje svým výtvorem. Dolce vita je pro ně to očekávání – i okamžiky, kdy stojí nad přírůstky…

„Alois Mikulka mě dostal třeba ztvárněním tématu Snídaně v trávě. Namaloval snídani džentlmenů, důstojné pány na vozíčkách… a tentýž autor nás potěšil i svou Venuší ze Žabovřesk, když jsme vyhlásili domácí úkol Venuše,“ přemýšlí Mirek, jak nejlépe odpovědět na mou otázku, který DÚ ho nejvíc zaujal. Bylo jich moc a je radost zavzpomínat a také zalistovat výpravnými katalogy, v nichž galerie vždy po pěti letech Domácí úkoly, Obrázky z cest i výstavy mimo Prahu připomíná.

Ráda bych ještě prozradila, že už je jasné i téma 25. úkolu. Galerie La Femme jej připraví ve spolupráci s galerií Hollar, která si letos připomíná 100. výročí založení. „A na podzim chceme vyhlásit úkol ke 100. výročí republiky, ať jsme trochu v předstihu. Výtvarníci už se těší,“ svěřuje se Mirek Lipina.

Pro jeho i vaše potěšení přidávám na závěr pár pěkných vět, které jemu a domácím úkolům adresoval Antonín Sládek, který už bohužel maluje domácí úkoly tam za tou duhou.

Pokud člověk Mirka Lipinu trochu víc zná, musí se mít na pozoru. S obavou vždycky očekávám, jaké téma mu za bezesných nocí přišlo zase na mysl. Jsem ve střehu a vím, že když s úsměvem vyhlásí úkol „Julia Roberts se setkala s aligátorem“, suše polknu a začnu v Brehmovi hledat to zvíře…“

Text: Marie Rubešová

Foto: Archiv Galerie La Femme

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne