Rekonstrukce bytu 3 + 1

Je třeba se správně rozhodnout
Pro rozsáhlé změny v rámci bydlení se rozhodujeme zpravidla v určitých zlomových obdobích našeho života. Když zařizujeme první bydlení, při narození dětí. Cílem je, abychom se do stále stejně velkého bytu všichni vešli a každý získal alespoň kousek nezbytného soukromí. Čas ale nezastavíme. Děti odrostou, osamostatní se a odstěhují. Právě nyní nazrává doba na výraznou, často velmi radikální změnu. Typické je prostorově velkorysé řešení, kde už není podmínkou udržet v bytě původní počet místností. Důraz bývá kladem především na velkou koupelnu, při odvážnějších řešeních se můžeme setkat i s variantou přesunu koupelny místo nejmenšího pokoje, kdy koupelna získá okno a denní světlo. I když se ale do tak zásadních změn nepustíte, možností zajímavých řešení bytu pro dva obyvatele najdeme nespočet. Kromě velké koupelny bývá druhým nejčastějším požadavkem otevřená dispozice bytu.
Společné řešení stavebních úprav a vybavení bytu
Majitelé bytu, kteří navštívili společnost PANELREKO, se od většiny ostatních lišili. Není totiž obvyklé, aby příchozí měli o nové podobě bytu tak zcela jasnou představu. „Jaké změny by jejich byt potřeboval věděli do nejmenších detailů a spolu s námi řešili již jen technické otázky a zařizovací prvky do koupelny," říká ing. Gabriela Hlaváčová ze společnosti PANELREKO. Skutečně nic nebylo ponecháno v kategorii náhodných řešení. Tam, kde obvykle příchozí mají představy buď žádné nebo pouze velmi rámcové v řádech decimetrů, tady šlo o centimetry. Je to ideální stav, kdy již dopředu mají majitelé bytu vybráno vybavení, případně i doplňky a zcela přesně ví, kde a co bude umístěno. Tomu se pak podřídí stavební úpravy. „Podmínkou je postup v souladu se stavebním zákonem, ale v tomto případě jsme mohli ve všech požadavcích majitelům bytu vyhovět a připravit projekt a realizaci," doplňuje architektka. Výsledkem je moderní interiér bez všech charakteristických neduhů bydlení v panelovém bytě.
Původní dispozice
Co nám může v tomto dispozičním řešení bytu 3 + 1 teoreticky vadit nejvíce? Na prvním místě by se určitě jednalo o řešení sociálního zázemí bytu. Jednalo se o typické bytové jádro, obvyklé v panelových domech. Kromě nevyhovující velikosti současným standardům neodpovídalo ani průchozí řešení, které v podstatě vylučovalo jakékoliv změny k lepšímu. Druhá výtka by směřovala k velikostech obou menších pokojů, které měly pouze 10 a 10, 8 m2. Plánované změny měly sloužit k lepšímu využití plochy bytu.
Nová dispozice
Původní stav 3 + 1 byl podle požadavků majitelů bytu upraven na 2 + kk. Při prvním pohledu můžeme porovnat přibližně shodné umístění předsíně a koupelny, i když oboje doznaly změn. Cílem bylo upravit velikost předsíně tak, aby poskytovala dostatečně pohodlný vstup do bytu, ale nezabírala více místa, než je nezbytné. Zadní část předsíně, dříve sloužící pouze pro přístup do koupelny a zadního pokoje, byla využita ve prospěch koupelny. Z předsíně byly odstraněny vestavné skříně, čímž získala více prostoru. Podstatnou změnou prošla koupelna a toaleta, které byly na přání majitelů bytu spojeny. Změna byla v souladu se stavebním zákonem, který spojení umožňuje maximálně u dvoupokojových bytů, což je po úpravách i tento byt. Velká koupelna umožnila splnit všechna přání. Pohodlně se sem vešla velká asymetrická vana, umyvadlo a v levé části koupelny také stranou za instalační šachtou umístěna toaleta a v protějším rohu sprchový kout. Je zde také pračka. V levé části bytu došlo k úplnému propojení mezi obývacím pokojem, jídelním koutem a kuchyní. Kompletní otevření prostoru nabízí řadu možností umístění a řešení. Dveře byly zvoleny posuvné, zajíždějící do pouzdra ve stěně. Pravá část bytu nyní nabízí jednu velkou ložnici s pracovním koutem. Zde se také nachází hluboké vestavné skříně, sloužící jako hlavní úložný prostor bytu.