Správně nastavené pojištění zmírní ztráty

Datum: 18.8.2017
obrázek
Jak se liší pojištění domácnosti a stavby? Na kolik korun si uzavřít pojistku, na co se zaměřit před podpisem smlouvy a další otázky na pojištění majetku odpovídá specialistka pojištění motorových vozidel, majetku a odpovědnosti České asociace pojišťoven Marcela Machová.

V čem je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a stavby?

V rámci pojištění domácnosti si pojišťujete vybavení bytu, jako je například nábytek, elektronika, oblečení nebo šperky. Pojištění stavby zahrnuje dům jako takový, chatu, chalupu a jejich příslušenství, jako jsou garáže, bazény a podobně. Zda je krytí stavebních součástí bytu jakými jsou malby, tapety, podlahy, či vestavěný nábytek zahrnuto v pojištění domácnosti nebo stavby, zjistíte v pojistných podmínkách konkrétní pojišťovny.

Jak si mám správně stanovit pojistnou částku?

Pojistná částka je maximální hodnota, kterou pojišťovna klientovi vyplatí v případě totálního zničení pojištěného objektu. Je proto velmi důležité nastavit si ji v dostatečné výši. Hlavním kriteriem je skutečná hodnota vašeho majetku, který chcete pojistit. Uvědomte si, že při některých škodách, například při požáru, můžete přijít skutečně o všechno. Vyplacené pojistné plnění od pojišťovny pak může být velmi významná podpora při řešení vaší situace, pro někoho jediná. S optimální výší pojistné částky může poradit i konkrétní pracovník pojišťovny, který má pro tyto účely k dispozici různé metodiky. Pokud si pojistíte dům, který má hodnotu několika milionů na 700 tisíc, musíte počítat s tím, že pokud shoří, vyplatí pojišťovna maximálně 700 tisíc a poměrnou částí vyplatí i vzniklou parciální škodu. Šetřit se v těchto případech nevyplácí. Zároveň je vhodné pojistnou částku v průběhu času aktualizovat v souladu se zhodnocením majetku.

Proti jakým rizikům mě pojištění ochrání?

Pojištění chrání váš majetek vždy pouze před těmi riziky, která jsou uvedena ve smlouvě. Těmi základními jsou požár, výbuch a úder blesku, lze se pojistit proti dlouhé řadě dalších (povodeň, záplava, sesuv půdy, zemětřesení). Výběr je vždy na klientovi. U některých nebezpečí, zejména u živlů, jsou v pojistných podmínkách definovány konkrétní parametry, například síla zemětřesení nebo vichřice. Před sjednáním pojistné smlouvy doporučuji pojistné podmínky pozorně přečíst a na případné nejasnosti se zeptat.

Může se stát, že něco pojišťovna vůbec nepojistí?

Pojišťovna pravděpodobně nebude ochotna vůbec pojistit majetek, který je ve velmi špatném a zanedbaném stavu nebo pojistit riziko povodně a záplavy u objektu v oblasti s vysokým rizikem vzniku povodně. U pojištění rizika krádeže vloupáním pojišťovny vyžadují odpovídající zabezpečení majetku proti vloupání. Nároky na zabezpečení se u jednotlivých pojišťoven liší, vždy ale rostou s rostoucí hodnotou pojištěného majetku.

Jak mám postupovat v případě, že se stane škoda?

Vždy záleží na konkrétní škodě. U některých škod je primárním úkonem zajistit, aby se škoda dále nezvyšovala, jiné je nutné nahlásit policii. Vždy ale platí pravidlo neotálet s nahlášením škody pojišťovně, řádně zdokumentovat a sepsat seznam ztracených nebo zničených věcí. Oznámit pojistnou událost lze telefonicky, prostřednictvím webu nebo na klasickém formuláři. Telefonické hlášení má tu výhodu, že se během něho můžete s pracovníkem pojišťovny ihned domluvit na dalším postupu.

Text: Milada Veselá

Foto: ČAP

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne