Za liliemi do Lysé nad Labem

Datum: 2.8.2017
obrázek
Ve dnech 13. až 16. července proběhl na výstavišti v Lysé nad Labem již 21. ročník tradičních letních výstav rostlin s názvem Květy a podtitulem Kousek ráje. Tato výstava se každoročně stává svátkem pro všechny milovníky křehké i vonící krásy květin. Letošní ročník nabídl návštěvníkům květinová aranžmá, kterým vévodila královna květin lilie.

Tým aranžérů Českého zahrádkářského svazu tak vytvořil úchvatná zákoutí a vazby nejen z lilií, ale i četných doprovodných rostlin. A tak i my vám přinášíme několik postřehů z nádherné výstavy a možná i inspiraci pro příští léto.

Kouzelná aranžmá v moři písku a oblázků

Hlavní část výstavní plochy zaujímalo množství překrásných aranžmá sestavených nejen z mnoha barevných květů lilií, ale rovněž z četných doprovodných rostlin, jako byly pelargonie, gladioly, denivky, begónie, plaménky, jiřiny, chryzantémy, fuchsie, různé trvalky a další rostliny a okrasné traviny.

Uprostřed výstavní plochy pak dominovalo aranžmá se sochami znázorňujícími Adama a Evu v ráji. Letošní ročník celostátní výstavy květin totiž nese název Kousek ráje. „Kousek ráje“ se stal i mottem tvůrců letošní výstavy, neboť tento rok je na domácí scéně význačný 60. výročím Českého zahrádkářského svazu i premiérou v pořádání prestižní evropské přehlídky ovoce Europom. Kromě aranžmá se sochami zde autoři výstavy vytvořili krásné „živé“ jezírko lemované vzrostlými palmami, vodními rostlinami a okrasnými travami.

Návštěvníci expozice měli rovněž možnost získat cenné informace ve stáncích poradny Českého zahrádkářského svazu a samozřejmě nechybělo ani velké množství prodejních stánků se sazenicemi převážně lilií, jejich cibulemi, ale i s množstvím dalších rostlin a potřeb pro zahrádkáře. Prodejní novinkou v nabídce lilií pro letošní rok byla velmi odolná lilie „Bamako“ kvetoucí v červenci a řadící se do skupiny orientálních hrnkových lilií, s výškou vzrůstu do 40 cm. Mezi dalšími novinkami s možností zakoupení jak cibulí, tak i vzrostlých rostlin bylo možno shlédnout mrazuvzdorné žluto-růžové hrnkové lilie „Tangerine Joy“ dorůstající až 55 cm. Svým zajímavým probarvením středu v černo-červené kombinaci nás zaujala asijská lilie „Burgund“ dosahující výšky až 90 cm a kvetoucí již v červnu. Právě tyto odrůdy lilií jsou vhodné pro pěstování v nádobách například na balkonech.

S krásou rostlin, které jsme na výstavě pro naši „redakční zahrádku“ zakoupili, se čtenáři jistě setkají na těchto stránkách již příští léto.

Královny za oknem i na balkoně

Kdo by se nechtěl každé letní ráno probouzet pohledem na krásu královen květin lilií, někdy obohacenou i o jemnou vůni? Přestože nemáte ani malou zahrádku, nemusíte být ochuzeni o možnost pěstování lilií v truhlících za oknem či v nádobách na balkoně. K tomuto účelu se hodí hybridní lilie mnoha druhů i barev s výškou vzrůstu od 30 do zhruba 50 cm. Další výhodou hrnkového pěstování lilií je fakt, že nejsme omezeni danou strukturou zahradní zeminy, nýbrž si můžeme půdu pro pěstování v nádobách přizpůsobit potřebám zvoleného druhu lilie. Obecně však platí, že půda, v níž budeme lilie pěstovat, nesmí být těžká a trvale zamokřená, taková liliím výrazně škodí. Ideální je lehká zemina smíchaná s trochou humusu a zejména písku, doporučuje se použít i trochu rašeliny.

Příprava před výsadbou

Rovněž pěstební nádobu si před výsadbou lilií upravíme. Na dno vložíme asi 3 cm vysokou vrstvu písku, případně jiného drenážního materiálu, čímž zaručíme dobrý odtok přebytečné vody. Rostoucí lilie vytvářejí jak spodní, tak i horní (lodyžní) kořenový systém. I když je prostor pěstební nádoby oproti venkovnímu zahradnímu prostoru relativně malý, pro zdárný růst lilií a jejich pozdějšímu kvetení to není na škodu. Naopak je třeba dbát na dostatečný půdní pokryv horní části kořenového systému a dopřát liliím dostatečně vysokou vrstvu zeminy nad cibulí. Pro pěstování většiny lilií platí, že vrstva zeminy nad cibulí by měla být asi třikrát tak vysoká jako je výška cibule. Volíme proto nádoby spíše vyšší a sázíme do nich lilie alespoň po dvou až třech cibulích. I pozdější četná květenství tak lépe vyniknou. Pokud sesazujeme do nádoby kultivary s rozdílnou výškou vzrůstu, vyšší odrůdy zasadíme k zadní části nádoby a nižší dopředu. A nezapomínejme, že hrnkové lilie nemají možnost takové výživy z půdy jako jejich kolegyně volně rostoucí na větší ploše zahrady, proto je třeba je pravidelně přihnojovat. Přihnojování hnojivy s dusíkem v počátku růstu umožní květům lilií rozvinout se do plné krásy. Lilie pěstované v nádobách mají navíc tu výhodu, že je lze lépe uchránit před půdními škůdci.

Potěšení z kvetoucí krásy

Pokud se chcete těšit z kvetoucích lilií co nejdříve, zakupte si sazenice již lehce nakvetlých rostlin v květináčích, pro pozdější krásu květů stačí v jarním období zasadit cibule lilií vyšlechtěné pro pěstování v nádobách. Stejně tak zkuste zkombinovat rostliny kvetoucí již počátkem léta s později kvetoucími druhy, ozvláštníte si tak například balkon kvetoucími liliemi po dobu celého léta, často až do září. Nádoby s rostlinami umístěte na slunné a před větrem chráněné místo a vzhledem k potřebě uchránit jejich kořeny před prudkým letním slunečním úpalem, je dobré je podsadit v nádobách nižšími letničkami. S ohledem na to už na počátku výsadby lilií zvolte nádobu dostatečně velkou pro celou tuto květinovou kompozici.

Zimním spánkem to nekončí

Odkvetlé rostliny koncem sezony není třeba likvidovat, při dobrém uskladnění se můžeme těšit z jejich krásy i v příštím roce. Nejprve výrazně omezíme zálivku a vyčkáme, až se cibule „zatáhnou“, to znamená do doby, kdy nadzemní část rostliny zežloutne a je možné stonky lilií lehce vykroutit. Pokud není nutné cibule lilií přesazovat, je možné je přezimovat v původní zemině v nádobě. S výjimkou mrazuvzdorných odrůd je však třeba přes zimu na balkoně nádoby chránit před mrazem. K tomu poslouží podložit pěstební nádobu silnější vrstvou polystyrenu a obalit ji například bublinkovou fólií, případně silnější vrstvou pomačkaných novin upevněnou jutou třeba ze starého pytle. Zemina v nádobě však ani v zimě nesmí zcela vyschnout. V opačném případě je možno cibule ze zeminy v nádobě vyjmout, lehce očistit, zabalit do navlhčených pilin či rašeliny a uchovat na chladnějším místě. Ani v tomto případě nesmí přezimující cibule lilií zcela vyschnout.

Text: Alexandra Hurtová

Foto: Denisa Dvořáčková

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne