Peloponés - připomíná list moruše

Datum: 18.7.2017
obrázek
Peloponés je rozsáhlá hornatá oblast na jihu řecké pevniny, skládající se nejen z pevninské části, ale také z mnoha velkých a menších ostrovů. Tento poloostrov, který svým tvarem připomíná list moruše, je s ostatní pevninou spojen uměle vytvořeným Korintským průplavem a je rozdělen na sedm provincií: Achala, Argolida, Arkadia, Ilia, Korinthia, Lakonie a Messenie.

Nejznámější z nich je pravděpodobně Argolida, kde se nachází Epidaurus, Nafplio, Argos, Mykény, Tíryns, Assini a řada dalších památek. Olympie, která leží v kraji Elis (Ilia) je však neméně slavná – pravidelně zde bývá zažehnut olympijský oheň. Bájemi opředená bývá Sparta, sídlo krále Meneláa, jehož ženu, krásnou Helenu, unesl trojský princ Paris, a tím rozpoutal trojskou válku.

Kolébka civilizace

Území Peloponésu, který byl ve starověku pojmenován podle mýtického krále Pelopa, je ideálním místem pro milovníky historických památek a krásné přírody. Malebnost zdejších míst v létě zdůrazňují pomerančové a citrusové háje, fíkové keře, cypřiše, eukalypty, olivovníky a vše, co k zdejší bujné vegetaci patří. Turisty však na Peloponés láká především jeho bohatá historie – málokterá část Řecka má tak velké právo nazývat se kolébkou civilizace jako Peloponés. Jedno z nejvýznamnějších antických nalezišť, dech beroucí středověké památky, místa spojená s tureckou nadvládou, tradiční nedotčené vesničky ztracené v horách vnitrozemí; to vše zasazené v nádherné a divoké přírodě. Neméně důležitá jsou ale i klidná místa, vhodná pro rodinnou dovolenou. Díky tomu všemu je poloostrov oblíbenou letní destinací jak pro letecké pobytové, tak poznávací zájezdy.

Kouzelné Nafplio

Po Peloponésu je snadné cestovat. Nezvolíte-li si organizovaný výlet od cestovní kanceláře, potom se za historickými památkami můžete vydat autobusem, který jezdí kupodivu většinou přesně podle jízdního řádu. Velmi snadný a dostupný je též pronájem osobního auta, autopůjčovny najdete v každém větším městečku. Do seznamu míst vhodných k navštívení nezapomeňte připsat Nafplio, zcela unikátní město poblíž letoviska Tolo, kde na vás dýchne atmosféra starého Řecka. V každé denní i noční době má Nafplio svoje kouzlo. Zde stojí za to zapomenout na čas a procházet se podél pobřeží, loďkou se vydat na nedalekou pevnost Bourtzi, posedět v kavárně u osvěžující kávy frappé nebo vybírat z nepřeberné nabídky originálních suvenýrů.

Všechny krásy na dosah

Kdo se rozhodne navštívit Řecko poprvé, doporučujeme jako bránu do řeckého světa zvolit si Peloponés a nádherné letovisko Tolo. Tak jako řecká abeceda začíná od písmene Alfa, tak Tolo zaujímá první místo v návštěvnosti Peloponésu. Tolo je jedno z nejkrásnějších letovisek v Řecku, kde turisté naleznou vše, po čem na cestách touží - krásné pláže, čisté moře, nádhernou přírodu a historií opředené letovisko a jeho okolí, dostatek nabízených služeb a ochotné místní obyvatele.

Leží uprostřed antického Řecka

Tolo je větší přímořské letovisko s teplým klimatem po celý rok a s dlouhou letní sezónou, nacházející se v jedné z nádherných zátok Argolského zálivu. Přímořské letovisko Tolo je postavené podél hlavní pobřežní promenády, bočních uliček a do kopců. Leží uprostřed antického Řecka, což je předpokladem pro seznámení se s uměním, krásou, kulturou a historií takových míst, jako jsou například Athény, Korint, Epidaurus, Mykény, Nafplio, Olympie, Sparta, Mystras i Delfy.

S pozvolným vstupem do moře

Pláže v Tolu jsou písečné, s pozvolnými vstupy do moře. Zdejší moře, zvané Sarónské, je tyrkysově modré a krásně čisté. Nedaleko Tola leží překrásné divoké pláže, které také stojí za návštěvu.

V letovisku je spousta možností jak strávit příjemnou a nezapomenutelnou dovolenou. V Tolu vyrostlo několik ubytovacích zařízení, nejde však o velké hotelové komplexy, které naleznete například na Kypru, ale o příjemné malebné apartmány a studia, které nenarušují vzhled letoviska.

Text: Andrea Papadopulu

Foto: Cestovní kancelář VTTProč se vydat do Řecka

Poloostrov Peloponés, který dostal jméno podle bájného hrdiny Pelopse, je místem v Řecku, kudy doslova a do písmene kráčela historie hrdého a sebevědomého řeckého národa. Většina z nás se touží podívat do kolébky civilizace, za hrdiny a bohy bájného Řecka. Doba starověku zde zanechala ohromné kulturní dědictví, které každoročně přijíždí obdivovat milióny návštěvníků.

Krajinu charakterizují zalesněná pohoří a pobřeží, která jsou lemována písečnými plážemi. Na východě poloostrov oblévá Krétské moře a na západě moře Jónské. Jeho malebnost podtrhují nekonečné pomerančové a citrusové háje, fíkovníky, cypřiše, eukalypty, olivy, agáve a vše co patří ke zdejší bujné vegetaci. Díky své poloze a výbornému klimatu letní sezóna na Peloponésu trvá od dubna do října. Poloostrov Peloponés se skládá ze sedmi krajů. Nejznámější je pravděpodobně Argolida, kde se nachází turisticky obdivované letovisko Tolo.

Peloponés bychom mohli považovat i za ostrov, protože byl od pevniny uměle oddělen Korintským kanálem. Při pohledu z mostu, který oba břehy spojuje 70 metrů nad hladinou moře, se vám možná zamotá hlava.

Máte rádi historické památky a řecké legendy?

Korint je obchodní centrum poloostrova. Jeho moc plynula z bohatství, které přinesl obchod a poplatky za přepravu přes Korintskou šíji.

Sparta patřila ve starověku k nejmocnějším řeckým městským státům. Sparťané byli známi jako zdatní bojovníci a legendu z nich udělala proslulá bitva u Thermopyl. Dnes tu můžete vidět zbytky akropole a divadla, archeologické muzeum, chrám Atény Chaioikos a sochu krále Leonida, který padl při statečné obraně Thermopylského průsmyku.

Olympie, místo zrodu olympijských her. Dochovalo se tu více památek než ve Spartě. Prohlédnout si můžete antický stadion, hipodrom, gymnazion nebo Héřin chrám, kde se dodnes zapaluje olympijský oheň.

Epidaurus – místo, kde můžete obdivovat krásně zachovaný amfiteátr, kde se dodnes hrají řecká dramata. Uvidíte také základy Asklépiova chrámu (léčebného centra v antice), svatyni egyptských bohů, sportovní stadion nebo komplex lázní.

Mykény jsou zajímavou archeologickou lokalitou Peloponésu. Dříve patřily k hlavním střediskům řecké civilizace. Prohlédněte si tu hlavně hrad se známou Lví bránou. V tomto hradě byly nalezeny mnohé poklady, z nichž nejznámější je Agamemnonova zlatá maska.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne