Zjistěte to nejdůležitější o protipožárních dveřích

Datum: 9.6.2017
obrázek
Možná jste zaslechli, že každé dveře do bytu musí mít protipožární ochranu. Je to pravda nebo se jedná o tah prodejců? A jak se vlastně liší od těch normálních?

Údaje vám řeknou vše

V bytových a nájemních domech jsou již od roku 1967 protipožární dveře standardem. Stejně tak s nimi počítá každá nová výstavba bytových domů. V případě výměny dveří za nové je tak 95% pravděpodobnost, že bude třeba nahradit stávající dveře protipožárními. Ty na sobě mají štítek z nehořlavého materiálu, který určuje protipožární odolnost. Udává se v minutách a určuje čas, po který jsou dveře schopné chránit vás proti plamenům nebo žáru. Základní hodnota odolnosti je 30 minut, ale existují i 180minutové. Dále se dveře dělí do dvou tříd podle toho, kde se měří teplota sálání plamenů:

  • EW – měří se teplo vycházející ze dveří
  • EI – měří se teplota povrchu dveří

Nebojte se nelichotivého vzhledu

Pro každého z nás je jedním z nejdůležitějších ukazatelů vzhled dveří. Máte-li strach, že protipožární dveře nevypadají dobře, nebojte se. Můžete je bez problému sladit s ostatními dveřmi v interiéru, s nábytkem i podlahou. Na výběr je nepřeberné množství dekorů v různých odstínech. Stejná povrchová fólie na dveřích a zárubni v kombinaci s nerezovým kováním tvoří velmi harmonický celek. Rovněž se nemusíte obávat poškození domácím mazlíčkem nebo běžným provozem v domácnosti – povrchová úprava dveří je velmi odolná.

Kolik vás to bude stát?

Cena protipožárních dvěří se u jednotlivých dodavatelů liší podle kvality materiálu, bezpečnostní třídy, protihlukové izolace a dalších parametrů. Obecně platí, že kvalitní dveře pořídíte okolo 25 000 korun. Dobrý dodavatel vám v ceně nabídne veškeré konzultace, demontáž starých dveří, výměnu za nové a dokonce i úklid a odvoz odpadu.

Potřebujete je i vy?

Vchodové dveře jsou chápány jako protipožární uzávěr, který je odolný vůči ohni. Veškeré informace o tom, jakým způsobem se řeší návrh budovy, najdete v tzv. Požárně bezpečnostním řešení. Správná úprava stavby zaručí, že při požáru budete schopní ochránit vaše zdraví i majetek. Jako majitel nemovitosti si tedy ověřte, do jaké míry jsou ve vašem případě nutné protipožární dveře.

Text a foto: HT dveře

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne