Nebojte se originálních řešení

Datum: 8.6.2017
obrázek
Oslovil nás čtenář, kterému se velmi líbila proměna bytu, která vyšla v našem časopise v roce 2015 v jarním vydání speciálu. Vlastní byt v paneláku s totožnou dispozicí a rád by jej kompletně zrekonstruoval. Má ovšem řadu jiných požadavků. Je to muž, který žije sám a preferuje koupelnu spojenou s WC. A v koupelnovém prostoru by chtěl raději velkou sprchu než malou vanu.

Líbí se mu řešení nové kuchyně se „snídaňovým“ pultem u okna. V zásadě by na kuchyni nic neměnil, jen to, že by pračku přemístil raději do koupelny.

Dekor laminátové podlahy

Vyhovující je i řešení obývacího pokoje. V prostředním pokoji by rád vytvořil pohodlnou pracovnu s knihovnou, protože často pracuje doma a potřebuje úložné prostory na knihy a dokumenty. Ložnice by měla být minimalistická. Hodně se mu líbí dekor laminátové podlahy od firmy Parador, který je možné použít i do koupelny a rád by jej do interiéru zakomponoval.

Řešení je vyhovující

Původní stav bytu nebyl ponechán, úprava dispozice odpovídá staršímu projektu, který jsme v PANEL PLUS již představili. Hlavní změnou oproti původnímu stavu je nové koupelnové jádro, kdy je spojená koupelna a WC. Byt bude nyní obývat trvale jedna osoba, takže je takové řešení vyhovující. Další požadavky byly směřovány na malou oddělenou kuchyň se snídaňovým pultem. Dále pak na samostatný obývací pokoj, pracovnu a ložnici.

Nábytkové vybavení na míru

S ohledem na tuto novou, respektive upravenou dispozici, je nutné počítat s výraznými stavebními úpravami a novým vybavením. To znamená kompletně nová podlahová krytina (již zmiňovaný laminát Parador), nové dveře (sklo a kov), včetně okna pod stropem mezi pracovnou a ložnicí a okna mezi obývákem a pracovnou, které je umístěno v otvoru, kde byly původně dveře. Samozřejmě nová elektroinstalace a kompletní nábytkové vybavení na míru.

Respekt k výběru podlahové krytiny

Barevná paleta pochopitelně musí respektovat výběr podlahové krytiny, použila jsem k ní tedy světle šedou výmalbu v celém bytě. Nábytek je bílý a je kombinován s dřevěnými prvky s výrazným a „surovým“ dekorem dřeva. To vše doplňuje industriální černý kov a sklo na dveřích nebo doplňcích.

Více pracovního místa v kuchyni

Úpravou horních skříněk v kuchyňské lince se mi podařilo získat více pracovní plochy. Pračka byla přesunuta do koupelny, a tak jsem do kuchyňského prostoru navrhla velkou vestavnou myčku. Podařilo se také vytvořit požadovaný snídaňový pult u okna a samozřejmě také vzniklo místo na další vestavné spotřebiče.

Velký sprchový kout

Na podlaze v koupelně jsem použila stejnou krytinu jako v celém bytě. Kvůli jejím specifickým vlastnostem je vhodné ji použít i v koupelnovém prostoru. Na stěny jsem ale navrhla standardní obklady v bílo šedém provedení. Podle požadavků čtenáře je v koupelně velký sprchový kout a závěsná toaleta. Navrhla jsem podél protější stěny velký pult, kde je zasazené umyvadlo a pod ním je umístěna pračka. Pod tímto pultem je i velký úložný prostor pro ručníky. Kosmetika pak našla své místo v horních koupelnových skříňkách.

Předsíň do L

S ohledem na to, že předsíň tvoří úzká chodba do L, není moc co vymýšlet. Nechybí tu ale maximum vestavěných skříní. Dále výklenek pro sezení a věšák… u dveří samozřejmě zrcadlo.

Komoda jako příborník

Obývací pokoj je zařízen velmi podobně jako v minulé, již zmiňované proměně. Myslím si, že jídelní stůl umístěný v tomto prostoru může být velmi praktický i když byt obývá jen jedna osoba. Samozřejmě je zde TV a pohovka, pak komoda, která může sloužit i jako příborník a dlouhá masivní dřevěná police po celé délce místnosti, která vytváří velmi potřebný odkládací prostor. S tím, že věci na ní jsou nejen praktické a po ruce. Některé z nich slouží i jako dekorace.

Mobilní pracovní stůl

Pracovně dominuje velká knihovna, skýtající hodně úložného prostoru pro knihy i elektroniku a psací potřeby. Nechybí samozřejmě psací stůl, který je mobilní, a tak jej může majitel přesunovat podle vyvstalé potřeby. Vedle je umístěno malé křeslo s lampou, které nabízí možnost obyvateli bytu sednout si a relaxovat, nebo číst. V prostoru u dveří jsem navrhla skříňovou sestavu, která skýtá další tolik potřebný úložný prostor.

Ložnice bez klasických nočních stolků

Hned za dveřmi ložnice jsem navázala na vestavěné skříně z pracovny. Zde jsou to především skříně na odkládání oděvních svršků. Vedle postele je pak komoda, která slouží jako prádelník. Namísto klasických nočních stolků jsem navrhla jen volný vzdušný prostor. K oknu jsem umístila židli, která může sloužit k odkládání svršků, ale i jako klasický noční stolek. Nad postelí je jen jedna lampa, kterou jsem záměrně umístila asymetricky.

Barevná paleta

Byt by měl odpovídat požadavkům na bydlení jedné až dvou osob. S ohledem na to je navržena i velikost kuchyně a úložných prostor, včetně vestavěných skříní a samozřejmě také řešení koupelny. Barevná paleta je spíše subjektivní, ale v tomto případě se jedná o moderní řešení pro mladého člověka, který se nebojí originálních řešení a má rád výrazné dekorativní prvky, které spolu zdánlivě nesouvisí.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorkaKateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.

km@interierykm.cz, www.interierykm.cz


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne