Nový byt hýří barvami

Datum: 6.6.2017
obrázek
Bez ohledu na to, zda máte byt v paneláku, v nové výstavbě, či ve starším zděném domě, jedním z nejčastějších problémů, s kterými se v bytech neustále potýkáme, je nedostatek místa, který nás ve většině bytů provází na každém kroku. Podívejme se na nedostatek místa podrobněji.

V první řadě se týká našeho životního prostoru, který potřebujeme mít kolem sebe pro naše domácí činnosti. Doma bychom se měli cítit v pohodě a pohodlně, proto bychom se měli pokusit byt vyřešit tak, aby nám v rámci možností poskytoval maximum místa. Druhým úkolem, který musíme v rámci účelného bydlení vyřešit, je dostatek úložných prostor.

Hledání se vyplatilo

Manželé s dospívajícím synem a dvěma pejsky hledali dlouhou dobu místo, které by splňovalo jejich představy prostorného bytu ve vyšším patře s velikou terasou. Nakonec našli přesně takový v jednom komplexu novostaveb a tento byt dokonce předčil i jejich požadavky. Krásná a rozlehlá terasa o velikosti 180 m2 kolem celého 100 m2 bytu zaujala rodinu natolik, že bylo hned rozhodnuto.

Ještě ve fázi klientských změn

Architektku Zuzanu Strouhalovou si manželé přizvali ještě ve fázi klientských změn, takže se dalo ještě do projektu zasáhnout. Zadání znělo navrhnout interiér, který by kombinoval minimalistické čisté linie a barvy, zejména žlutou, kterou rodina miluje.

Dominantní je žlutá barva

Nejvíce si se zadáním architektka pohrála ve velkém obývacím pokoji propojeném s kuchyňským koutem. Dominantní je tu žlutá barva, která je použita na lakované kuchyni a velkém jídelním stolu. Kuchyně je navržena jednoduše a v čistých hladkých liniích. Má tvar písmene U a vyplňuje celý kout. Pracovní deska je navržena z černého corianu, stejně tak i dřez a obložení. Černá barva je použita i na dlažbě na podlaze.

Prostorný obývací pokoj

Tmavší dřevěnou podlahu si architektka dovolila dát i do prostorného obývacího pokoje, který je hodně prosvětlen velkými okny. Kromě zmiňovaného dominantního žlutého jídelního stolu s odlehčenými transparentními židličkami je zde jen veliká šedá sedací souprava a jednoduchá TV komoda.

Černé designové akvárium

Dekorace akcentují velké prvky - nad jídelním stolem je umístěno na zdi černé designové akvárium a nad sedačkou velké kulaté nástěnné hodiny. Jako stínění u oken jsou navrženy tmavé rolety s jemnou žlutou linkou. Osvětlení u stolu je řešeno bodovkami v podhledu, sezení je osvětleno stropním světlem a lampou ve stejném designu. Celý byt je propojen velkorysou chodbou s krásnými velkoformátovými metalickými dlaždicemi. Do každé místnosti je vstup zvlášť.

Pracovně dominuje velká knihovna

V bytě je dále pokoj dospívajícího syna, který tu pobývá už jen přechodně. Nábytek je laděný do šedé barvy. Důležitá pro rodinu je také pracovna, které dominuje velká knihovna a pracovní stoly.

Fotografie na míru

V zadní části bytu je pak menší ložnice, kde je navržena kombinace uklidňující zelené a krémové barvy. Manželé si zde nechali vyrobit velkoformátový obraz na míru s vlastní fotografií.

Několik výrazných barev

V bytě je pak ještě jedna velká koupelna, s vanou i sprchou. Je zase laděna do kombinace zeleno krémové. A je tu i samostatná menší toaleta, kde došlo ke kombinaci několika výrazných barev.

Text: Jan Chára

Foto: Jaroslav HejzlarIng. arch. Zuzana Strouhalová

Studovala Fakultu architektury na ČVUT v Praze, rok studovala architekturu na Kansas State University v USA a rok na Ecole d’erchitecture de Grenoble ve Francii. Pracovala v ateliéru Mimolimit, v ateliéru de fakto a od roku 2010 pracuje samostatně pod značkou deZu. Je autorkou mnoha soukromých i komerčních interiérů nebo například spolupracovala na návrhu luxusního viladomu Vila Verde. Vytváří též autorské šperky. Podílela se také na televizním cyklu Jak se staví sen.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne