S Panelem 2013+ ke spokojenému bydlení

Datum: 24.5.2017
obrázek
Film Věry Chytilové Panelstory z roku 1979 je drsnou satirou na nelad a lidskou odcizenost ve vznikajícím sídlišti. Jenže to už loňské sněhy jsou…

Za sedmatřicet let se ledacos změnilo. Přestože bude veřejnost nejspíš stále rozdělena na dvě skupiny, odpůrce a zastánce tohoto typu bydlení, v poslední době se sídliště stávají stále oblíbenější adresou a i lidé movití, kteří by bez větších problémů mohli bydlet kdekoli jinde, zůstávají „svému panelu“ věrni.

Výhody tohoto typu bydlení oceňují mladí i senioři. Panelák v oblibě rozhodně předčil tzv. satelity, jejichž rezidenti se, nikoli překvapivě, začínají stěhovat i na sídliště, která se zvedla do vzrostlé zeleně, velice slušné, mnohde výborné občanské vybavenosti a jejich výhodou je i dobrá dopravní dostupnost. Nicméně přesto – paneláky zestárly, ledacos je na nich potřeba opravit. Z této skutečnosti vycházel Státní fond rozvoje bydlení, když připravoval Program Panel cílený na revitalizaci bytového fondu.

Komplexní rekonstrukce panelákům pomůže

Ale nejde jen o panel. Zestárla i sídliště dvouletková a pětiletková, tedy domy budované v dobách rozmáchávajícího se socialismu padesátých a šedesátých let. Vyrostly v nich celé generace, architektonicky jsou zdařilé, proč je zatracovat? A máte tu činžáky třeba už osmdesát let staré… Komplexní rekonstrukce může i jim, nejen zmíněným „panelákům“, prodloužit život o další desítky let. A to stojí za přemýšlení. A za podrobný propočet.

Počítejte s Panelem 2013+

Program Panel 2013+, pokračovatel svých předchůdců Panel a Nový Panel, je určen na obnovu bytových domů bez ohledu na to, jaká technologie byla při jejich výstavbě použita (myslíme tím panel i cihlu). Je programem úvěrovým s velmi výhodnou úrokovou sazbou (minimálně 0,75 % p.a.), úvěr lze splácet ve třech časových pásmech – deset, dvacet a třicet let. Výše úvěru může pokrýt až 90 % způsobilých výdajů.

To, na co SFRB klade důraz a co je úhelným kamenem zmiňovaného programu, je komplexnost. Úvěr je možné využít na mnoho věcí – na tepelné izolace fasády (i dodatečné), opravu střechy, opravy konstrukčních poruch domu, na výměnu oken, starých balkonů za nové, na zateplení lodžií, výstavbu výtahu, rekonstrukci společných prostor –, a to jmenujeme jen namátkou. Podrobný přehled lze nalézt na www.sfrb.cz.

Aby dům dobře fungoval, aby se snížila jeho energetická náročnost, aniž by posléze „přestal dýchat“, to souvisí se zmiňovanou komplexní revitalizací. Rozhodnutí, do jakých oprav z úvěru investovat, je pochopitelně na žadateli. Pracovníci SFRB mohou být ale dobrými poradci, kteří zájemcům o program rychle spočítají, že ani komplexní rekonstrukce nezatíží SVJ či bytové družstvo natolik, aby si ji nemohlo dovolit. Komplexní rekonstrukce je jako jakýsi respirátor, který výrazně prodlouží život domům, bez nichž by rodinná historie mnoha z nás nebyla úplná. Počítat s Panelem 2013+ neznamená zahrnout ho pouze do portfolia na trhu existujících možností revitalizací, ale vzít kalkulačku a spočíst si, jaké skutečné výhody nabízí.

Text: Šárka Vieweghová, Státní fond rozvoje bydlení

Foto: SFRB

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne