Stroze a účelně

Datum: 22.5.2017
obrázek
Majitel panelového bytu 3+1 na jednom pražském sídlišti, který byl v původním stavu bez jakékoliv předchozí úpravy či vylepšení, měl v plánu provést razantní rekonstrukci tak, aby bez větších zásahů byt přečkal další desítky let. Na základě reference v tisku, která ho zaujala, se obrátil na stavební společnost Nabastav, aby se poradil s odborníky a projednal projektovou dokumentaci rekonstrukce.

Byt na pronájem

Vzhledem k faktu, že měl v plánu byt využívat na pronájem s výhledem, že se do něj někdy do budoucna může nastěhovat sám, měl o rekonstrukci celkem jasno. Chtěl ho zařídit stroze, ale účelně, tak aby mohl kdokoliv bydlení drobnými doplňky oživit.

Nevýhodou dlouhá chodba

Dispozice tohoto bytu je výhodná, neboť striktně a dostatečně odděluje klidovou část bytu s ložnicemi od té obývací, naopak velkou nevýhodou je úzká dlouhá chodba, spojující obě tyto části. „A navíc vstupy do koupelny a na WC, které i při částečném otevření zasahují do průchodu,“ konstatuje Martin Klíma z dodavatelské společnosti.

Nové dveře do pouzder

Z tohoto důvodu byla v návrhu pro vstup do nové koupelny a WC použita stavební pouzdra s posuvnými dveřmi, které již nebrání průchodu ani při plném otevření. „Jediné s čím je nutné počítat, je větší šířka zdiva pro tato pouzdra, neboť plné hladké dveře se vejdou do pouzdra šířky 100 mm, ale při použití dveří se skleněnou výplní a dekoračními rámečky již musí mít pouzdro šířku 125 mm. Na druhou stranu stavební pouzdro zajistí prostor pro zasunutí dveří, které pak nikde nepřekážejí a nenarážejí do sebe,“ shrnuje architekt Martin Klíma.

Dispoziční uspořádání koupelny

O koupelně měl majitel jasno hned od začátku, neboť ho zaujala reference z podobné realizace, která mu vyhovovala jak dispozičním uspořádáním, tak i vybavením. WC bylo použito závěsné, na podomítkovém modulu. Dalším požadavkem bylo otevření prostoru původně úzké samostatné kuchyně a vytvoření jediného otevřeného prostoru obývacího pokoje s kuchyňským koutem.

Rozpis prací a dodávky materiálu

Po vyřešení dispozičního uspořádání bytu společnost Nabastav vypracovala položkový rozpočet stavebních prací a dodávek materiálů, který majitel po osobním výběru vybavení a drobných úpravách akceptoval a tak nezbývalo, než uzavřít smlouvu a pustit se do díla.

Umakart musí pryč

Umakartové bytové jádro bylo kompletně demontováno včetně souvisejících rozvodů a vybavení. V obývacím pokoji došlo k vyřezání betonové dělící příčky a vyřezání všech stávajících ocelových zárubní. Podle nového půdorysného schématu byly příčky vyzděny z plynosilikátových tvárnic.

Kompletní výměna rozvodů

„V bytě došlo ke kompletní výměně všech vnitřních rozvodů elektroinstalace včetně bytové rozvodnice. Současně byl proveden rozvod slaboproudých rozvodů pro napojení kabelové televize a síťový rozvod pro počítač. V prostoru chodby, koupelny a WC byl vybudován snížený sádrokartonový podhled se zápustnými LED svítidly a prostor podhledu byl též využit pro vedení elektroinstalací. A to proto, aby se eliminovalo sekání v betonových stěnách,“ popisuje Martin Klíma.

Sprchový kout z litého mramoru

V koupelně je osazen sprchový kout z litého mramoru se skleněnou posuvnou zástěnou a dále umyvadlo. WC bylo použito závěsné, přístup do instalační šachty, která je umístěna za zadní stěnou WC, je zajištěn podobkladovými dvířky, která v zavřeném stavu téměř splývají s okolním obkladem.

Nová kuchyňská linka

V prostoru kuchyně došlo k přípravě rozvodů pro montáž kuchyňské linky, včetně napojení vzduchotechniky, napojení dřezu a myčky nádobí. V rámci rekonstrukce byla na míru vyrobena nová kuchyňská linka a pořízeny nové spotřebiče. Na nové elektro rozvody byla po dokončení vystavena revizní zpráva. Původní litinové radiátory byly nahrazeny novými deskovými otopnými tělesy, která se napojila na původní přívodní potrubí.

Obklady v zelenobílé kombinaci

Obklady a dlažby v koupelně a na WC majitel zvolil ve větším formátu ze série Fineza Fresh v zelenobílé kombinaci. „Podlahu v ostatních částech bytu bylo nutné zbavit původních zbytků lepidla, vybrousit nerovnosti a celý povrch opatřit nivelační stěrkou, jejíž povrch je již dostatečně rovný a hladký pro pokládku jakéhokoliv typu podlahové krytiny,“ shrnuje Martin Klíma ze stavební společnosti Nabastav. Finální krytinu majitel zvolil z lepených vinylových dílců Thermofix v dekoru dřeva.

Nové bezpečnostní dveře od firmy Next

Dveře byly použity tradiční otevíravé v kombinaci s posuvnými do stavebních pouzder s obložkovými zárubněmi od firmy Gerbrich. Vstupní dveře byly nahrazeny bezpečnostními od firmy NEXT ve 3. bezpečnostní třídě.

Text: Jan Chára

Foto: NabastavNabastav s.r.o.

Specialista na rekonstrukce bytových jader a bytů. Zkušenost je jedním z hlavních pilířů úspěchu v jakémkoliv oboru. Rekonstrukcím se naši pracovníci věnují nezávisle více než 12 let. Pokud se k tomu přidá zájem, vstřícnost a zápal, pokud je práce koníčkem, máte vyhráno. Výsledky práce pak vždy mluví za vše.


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne