Výrazné a dekorativní prvky

Datum: 20.5.2017
obrázek
Mladý pár zdědil byt v panelovém domě v Praze. Mají představu o kompletní rekonstrukci. Požadují, aby byt odpovídal především jejich extrémnějším estetickým požadavkům, ale zároveň, aby byla zachována pravidla pohodlného a praktického bydlení.

Chtějí mít hotový projekt, aby mohli naplánovat rekonstrukci a její financování. Zároveň chtějí mít přehled o tom, kolik se do prostoru vejde nábytku, aby jej mohli postupně nakupovat a umisťovat přesně podle návrhu do bytového prostoru.

Spojení kuchyně s obývacím pokojem neplánují

Nechtějí spojovat obývací pokoj s kuchyní, ale nemusí mít v kuchyni jídelní stůl. Ten může být v obývacím pokoji a zároveň tam může sloužit i jako pracovní k PC nebo případně posloužit při výtvarných činnostech. Neměla by chybět knihovna a pohodlná pohovka. Samozřejmě v ložnici dvoulůžková postel v co největším rozměru, jak jen to bude možné. Důležité je vytvořit v bytě úložné prostory, ale nezaplnit jej skříněmi vykrývajícími celé stěny.

Pračku v kuchyni nechtějí

Co se týče koupelny a WC, chtějí je nechat oddělené a ideálně by měla být v koupelně rohová vana se sprchovou zástěnou. Rádi vaří a v kuchyni tráví hodně času, takže by měla být nejen praktická, ale i hezká, ale netypická. Chtějí tam mít standardní vybavení spotřebiči, spíše vestavnými, ale pračku v kuchyni mít nechtějí.

Menší změna dispozice bytu

Dispozice bytu se změnit může, ale spíše jen v prostoru koupelny a kuchyně, kde se musí vybourat původní jádro. Navrhla jsem změnu dispozice tak, že jsem hned u vchodu zrušila komoru a nově jsem koupelnu s WC otočila zrcadlově na druhou stranu. Takže u vstupních dveří je chodba do tvaru písmene L, která prostupuje celým bytem. Z ní se jde doleva do kuchyně, dále pak doprava, kde jsou původní dveře do ložnice a do obýváku. Dveře do koupelny a toalety jsou naproti ložnici. Díky této změně lze lépe využít chodbu vedoucí do kuchyně. Nyní je částečně rozdělena do předsíně a částečně do kuchyně. O tento malý prostor je tak větší navrhovaná kuchyň.

Působí teple a útulně

Do celého bytu jsem navrhla laminátovou podlahu v dekoru běleného dubu, která je velmi světlá, ale dřevo působí teple a útulně. Dále pak do všech místností velmi světlou, krémově-žlutou výmalbu a jednoduché bílé dveře, které jsou až na WC a koupelnu prosklené.

Barevné kontrasty

Snažila jsem se použít hodně dekorativních prvků, takže jsem hned naproti vstupním dveřím navrhla velkou obrazovou tapetu (Lavmi), která upoutá pozornost, je velmi dekorativní a svým motivem aktuální. Od této tapety – obrazu, se odvíjí většina použitých barev v interiéru. Převažuje bílá, se kterou kontrastuje tmavě žlutá a nechybí odstíny černé a šedé, které výraznou bílou a žlutou tlumí. Velkou roli hrají i materiály jako je například struktura dřeva na podlaze, čalounění, členitost a rozmanitost nábytkových prvků.

Prostor chodby je volný a čistý

V předsíni je tedy kromě dominantní tapety samozřejmě zrcadlo, věšák a police pro odkládání drobností. Spíše jsem volila volný prostor, kam lze v budoucnu nábytek doplnit, když bude potřeba. Ale nyní je prostor chodby volný a čistý.

Kontrastní barvy v kuchyni

U navrhování kuchyňské linky jsem se snažila jako většinou využít maximum prostoru. Linka je do tvaru písmene L a k ní se ještě vešel oddělující pultík, který slouží jako barové nebo snídaňové sezení. Na něj navazuje a využívá tak prostor směrem do chodby velký policový regál. Ten je zcela záměrně ve výrazné tmavě žluté barvě a také s otevřenými policemi. Slouží tak jako odkládací prostor pro potraviny a nádobí, ale je ho možno využít i pro odložení jiných předmětů, čímž se zmírní jejich odkládání na pracovní desce v kuchyni. Linka je zcela bílá v kombinaci opět se dřevem na pracovní desce a obkladu stěny. To vše kontrastuje se dvěma policovými regály ve žluté barvě.

Postel je atypická, vyrobená na míru

V ložnici jsem místo čela postele zvolila opět výraznou dekorativní tapetu, která je ze stejné designové řady jako ta v předsíni (Lavmi). Postel je atypická, na míru, dřevěná a s úložným prostorem. Abych vytvořila dostatek úložného prostoru, ale místnost nebyla zaplněná vestavnými bloky skříní, zvolila jsem šatní skříně do menšího prostoru a na protější stranu postele dlouhou a nízkou sestavu, která by měla sloužit jako prádelník. Zároveň v ložnici zůstává prostor pro doplnění jakýmkoliv kusovým nábytkem, ať už by to bylo křeslo nebo nějaké solitérní noční stolky. Materiál a barevné provedení je jako v kuchyni, jedná se o kombinaci bílé, žluté a dřeva.

V koupelně je využit každý centimetr

V koupelně a na toaletě jsem zvolila malé obkladačky v bílé barvě, které mají výraznou a dekorativní strukturu. Opět se opakuje prvek žlutého policového regálu, který je doplněn posuvnými skleněnými dveřmi. Všechno je tak velmi přehledné. Úložný prostor v koupelně je minimalistický, ale využívá každý centimetr. Nechybí rohová vana vhodná i pro sprchování, umyvadlo s úložným prostorem a vešla se i pračka.

Vzájemné doplňování použitých dekorativních prvků

Zařízení celého bytu je hodně výrazné a dekorativní. Jedná se o atypické prvky, které se ale vzájemně doplňují, i když jsou některé jednoduché a některé stylové a hodně výtvarné.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorka



Kateřina Mlejnková – návrhy nábytku a vybavení interiérů

Hlavním oborem a zároveň také jejím velkým koníčkem je navrhování nábytku a interiérů, jejich následná realizace se vším, co s vybavením interiérů více či méně souvisí a co vlastně dělá domov domovem. V letech 1997 - 2001 absolvovala SUPŠ obor nábytkářství. Od roku 2001 se zabývá projektováním interiérů a bytovým designem.

km@interierykm.cz, www.interierykm.cz


 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne