S puncem dokonalosti

Datum: 03.07.2009
obrázek
Dveře jsou doplňkem, který ve svém interiéru rozhodně neobměňujeme v měsíčních intervalech, pořizujeme si je na několik let, a proto se i pro tento jednoznačný důvod určitě vyplatí nepodceňovat jejich výběr.

V dnešní době nám naštěstí do karet přihrává fakt, že v nabídce výrobců můžeme vybírat ze skutečně neotřelých designů a pestré škály funkčních vlastností. Pokud plánujete nákup nových dveří, vyvstává pro vás hned několik zásadních otazníků. Samozřejmě, definitivní rozhodnutí je pak vždy jen na vás, ale dozajista jej může kladně ovlivnit právě ta která funkce či originální vzhled.

Klasické nebo posuvné?

Výhody a nevýhody jednotlivých způsobů otevírání jsou na zvážení v prvé řadě. Vždyť správnou volbou můžete ušetřit místo nebo ozvláštnit či zpraktičtit své vstupní i průchozí prostory. Výrobci dveří myslí za vás a v jejich nabídce vás čekají jak klasické dveře otočné, které jsou na trhu jasným favoritem, tak dveře posuvné do pouzdra - zdi, posuvné podél stěny, lamelové nebo kyvné. Zejména v interiérech, kde je kladen důraz na zachování co největších prostorových dispozic, plní svoji užitečnou a praktickou funkci dveře posuvné a lamelové.

Záleží na vzhledu

Jakmile vyřešíte otázku první, na řadu přijdou kritéria vzhledová. Při úvahách nad výběrem dveří dbejte základního pravidla: do interiéru by se měly volit dveře stejné modelové řady. Obavy z monotónnosti určitě nejsou na místě. Pestrost modelových řad naleznete zcela jistě u SAPELI, a.s., největšího českého výrobce interiérových dýhovaných dveří a zárubní. Krásná a trendová provedení dveří s vaší fantazií udělají divy. Hitem jsou dveře čistých linií, elegantních dojmů, působící lehce, s doplněním o zajímavý a výrazný solitérní prvek, kterým může být proužek či nevšedně poskládaná textura dýhy.

Budeme-li hovořit o nejčastěji používaném materiálu dveří - dýze, v tomto případě je kladen velký důraz na zachování přirozeného vzhledu. SAPELI kloubí všechny trendové směry, které vedou ke svěžesti a čistotě linií s využitím přírodní krásy dřeva. Klasickým zástupcem jsou dveře ALEGRO. Jejich dominantním prvkem, jenž zaujme a zároveň rozbije celistvost plochy, jsou proužky, jež mohou být světlé - javorové - vůči tmavé - třešňové ploše a naopak tmavé ke světlejší. Dveře TENGA také nezůstávají pozadu a designéři SAPELI u nich vsadili na různou orientaci kresby dýh. V loňském roce byly představeny další zajímavé designy, a to u dveří NOTE, KUK či TARUGO. Ačkoliv jsou v podstatě ještě nováčky v nabízených modelech SAPELI, oblibu našly takřka okamžitě a hřejí se na výsluní přízně a zájmu zákazníků.

Povrchová úprava

Neodmyslitelnou součástí moderního designu dveří je povrchová úprava, která je použita na dveřním křídle. Nepopiratelně vede dýha, za ní následují její imitace, umělé materiály jako jsou fólie a lamináty a povrch může být také nastříkán vybranou barvou v barevnosti RAL.

U dýhovaných dveří je třeba mít na zřeteli, že jde o materiál přírodní, tedy živý, který v běhu času neustále pracuje. Zraje a mění svoji barevnost, někdy více či méně, záleží na zvoleném druhu dřeviny. Vyvarujte se kombinací různorodých materiálů. Usazením dýhovaných a foliovaných dveří vedle sebe snadno docílíte nežádoucího efektu, jakým je nesourodá barevnost.

Dnešní technologie umožňují vyrobit dýhu z mnohých druhů dřevin, od klasického buku a dubu přes modernější třešeň či hrušeň, až po exotické dřeviny. Velmi atraktivními druhy jsou v současnosti americký dub, americký ořech a do třetice americký javor. Jak již názvy vypovídají - jde o dýhy tradiční, ovšem ze stromů, které vyrostly mimo evropský kontinent a mají tudíž zcela jinou texturu a zabarvení. Mezi trendovými dýhami se drží stálice, a to dýha hrušně, která je svojí jemností stále velice oblíbenou. Aktuální výčet doplňují dýhy z exotických dřevin - zebrano, wenge nebo bubinga.

Méně dražší provedení dveřního křídla je s povrchovou úpravou fólie a v nabídce lze vybírat z několika dekorů imitace dřevin. Do více až extrémně namáhaných prostor, například zdravotnických a školských zařízení či hypermarketů, je výhodné použít vysoce odolné laminátové materiály. U SAPELI jsou to dveře s povrchem CPL nebo HPL laminátem, které zaručeně patří k těm nejodolnějším proti oděru a mechanickému poškození, jejich výhodou je také snadná údržba.

Chcete-li dodat svému interiéru skutečně elegantní vizáž, zauvažujte třeba o dveřích celoskleněných. Skvěle pomáhají průchodu světla a ve správném umístění a za přítomnosti zajímavě uzpůsobeného osvětlení, můžete ve vašem obydlí rozehrát skvostnou hru světel a stínů.

Použití speciálních materiálů

Vaše dveře mohou mít i některé speciální vlastnosti. Odolnost proti požáru a změnám teploty, požadavky na bezpečnost a zvukotěsnost. To je výčet vlastností, které splňují speciální dveře. Jejich požadovaných vlastností se dosáhne vhodnou konstrukcí a použitím speciálních materiálů při výrobě dveřního křídla. Vlastnosti a funkčnost speciálních dveří jsou ověřovány řadou testů akreditovaných zkušeben. Klima dveře, které se rozhodně po čase nezkroutí a neprohnou, ocení každá hospodyňka u své potravinové spíže či pro oddělení koupelnových prostor s vyšší vlhkostí. Zvukotěsnost je zase žádoucí u ložnic a dětských pokojů. Povrchová a designová úprava bezpečnostního dveřního křídla v úpravě většiny nabízených modelů dveří SAPELI není třeba zdůrazňovat. Tím, že dáte svým dveřím něco navíc, nemusíte rozhodně ochuzovat jejich vzhled. Pravidlo „něco za něco" tady nepochodí a většinu svých speciálních dveří SAPELI nabízí ve všech modelových řadách.

Text: Ivona Neuwirtová

Foto: archiv firmy SAPELI

  • Dnešní technologie umožňují vyrobit dýhu z mnohých druhů dřevin, od klasického buku a dubu přes modernější třešeň či hrušeň, až po exotické dřeviny. Velmi atraktivními druhy jsou v současnosti americký dub, americký ořech a do třetice americký javor.
  • Krásná a trendová provedení dveří s vaší fantazií udělají divy. Hitem jsou dveře čistých linií, elegantních dojmů, působící lehce, s doplněním o zajímavý a výrazný solitérní prvek, kterým může být proužek či nevšedně poskládaná textura dýhy.
  • Chcete-li dodat svému interiéru skutečně elegantní vizáž, zauvažujte třeba o dveřích celoskleněných. Skvěle pomáhají průchodu světla a ve správném umístění a za přítomnosti zajímavě uzpůsobeného osvětlení, můžete ve vašem obydlí rozehrát skvostnou hru světel a stínů.
  • Při úvahách nad výběrem dveří dbejte základního pravidla: do interiéru by se měly volit dveře stejné modelové řady. Obavy z monotónnosti určitě nejsou na místě.
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne