Barevná oáza s přírodními prvky

Vztah k vlastnímu bytu, výběr zařizovacích předmětů na trhu, inspirace, nové možnosti, stále se rozvíjející technologie – to vše nás postupně dovádí k rozhodnutí zcela zásadně rekonstruovat byt. Když má klient a investor jasno ve svých potřebách a najde si zkušeného architekta s vizí, může se i z panelákového bytu stát oáza nadčasového stylu.
Omezené možnosti rekonstrukce v panelovém domě T06 B
Vybourání umakartového jádra je nejčastější i nejsnadnější přestavbou panelákového bytu. Pokud je jádro „uzavřeno“ mezi panely, dispozice se příliš nezmění a koupelna se zvětší jen o několik centimetrů. U některých konstrukčních soustav se ale prostor zbavený jádra otevře a nabídne zcela nové možnosti.
Panelový dům systému T06 má příčný nosný systém na rozpon 3,6 m, nedovoluje tedy takový dispoziční rozlet jako pozdější konstrukční systémy T08 nebo VÚT-ETA s rozponem šestimetrovým. Byty v panelovém domě T06 B mají tedy dispozici značně omezenou, jak již bylo konstatováno, rozponem 3,6 m. Přesto se mohou tyto byty proměnit po rekonstrukci tak, aby vyhovovaly současnému modernímu bydlení.
Jenom malé změny
Byt se z původního stavu proměnil v barevnou oázu s přírodními prvky. Uspořádání místností zůstalo beze změny, jen se zazdily či zvětšily některé průchody do pokojů. V předsíni vznikla zděná šatna s posuvnými dveřmi. Umakartové jádro bylo nahrazeno zděným a zvětšilo se o část původní kuchyně natolik, aby mohla architektka vyhovět všem přáním majitele bytu v souvislosti s jeho "koupelnovými požadavky."
Příjemné posezení u okna
Díky tomu mohlo být do koupelny osazeno dlouhé umyvadlo se dvěma bateriemi a prostorný sprchový kout se sedátkem. Vstup do koupelny je přes posuvné dveře do pouzdra, které nijak nepřekáží v průchodu do kuchyně. Ta je nyní v prostoru s dostatkem denního světla a pracovní plocha je doplněna ještě o desku pod oknem, u které se dá příjemně posedět při snídani a užít si pěkný výhled z okna. Také je tato plocha praktická i při vaření.
Bezprostředně navazuje na kuchyni
Jídelní stůl je umístěn v obytném pokoji a bezprostředně navazuje na kuchyni. Vedle stolu se nachází knihovna s barem a praktickými úložnými prostory pro dokumenty a písemnosti. Dalším vybavením této místnosti je pohovka s konferenčním stolkem, TV s příslušným nábytkem. Příjemnou atmosféru této části obytného prostoru dotvářejí také obrazy na stěnách.
Tapeta s přírodním motivem
Ložnice se nachází v druhé polovině bytu. Barevností navazuje na zbytek interiéru a je doplněna o efektní dřevěný 3D obklad a tapetu s přírodním motivem. Pracovna a do budoucna dětský pokoj se nachází vedle ložnice. Tady byla dekorativní tapeta zvolena s neutrálním motivem tak, aby vyhovovala současné i příští funkci této místnosti.
Nábytek na míru
S nábytkem je to do jisté míry jako s šaty člověka. Někomu sedne konfekce, jiný to příliš neřeší. Většinou ale chceme být oblečeni dobře, tak aby nám vše padlo, často navzdory postavě, jako ulité. Také máme svůj vkus, který se v mnoha případech s velkosériovou výrobou rozchází. A s nábytkem to bývá podobné. Pomocí zakázkové výroby nábytku je možné maximálně využít prostor bytu. Jinými slovy, zakázková výroba nabízí interiér, jak často s oblibou říkáme, ušitý na míru. To platí nejen o rozměrech, nebo tvarech, ale také o barvách a materiálech.
Architektka navrhla v rámci rekonstrukce bytu nábytek na míru. A to nábytkovou stěnu v obývacím pokoji, kuchyňskou sestavu, knihovnu a skříň v ložnici. Na ostatní zařízení bytu dávala majiteli doporučení s tím, kde se může na daný kus nábytku, svítidla, obklady a textilie podívat. Barevné řešení vycházelo z požadavku majitele na zeleno-černou kombinaci kuchyňské sestavy. "Z mnoha odstínů zelené jsem klientovi doporučila svěží odstín limetkově zelené a také jsem navrhla opakování tohoto odstínu i v jiných částech bytu," doplňuje architektka Eva Bradáčová.
Barevná paleta
Barevnost v celém bytě je sjednocená a převažují hlavně hnědé tóny v kombinaci s bílou, limetkově zelenou a akcenty černé. Podlaha je v celém prostoru jednotná. Chodbu, vzniklou stavebními úpravami haly a kuchyně, ozvláštňuje kamenný obklad ve světlých tónech, který zaujme hned po vstupu do bytu. Limetková zeleň dominuje koupelně a toaletě, v ložnici ji prezentuje tapeta s motivem konvalinek. Koupelna a samostatné WC tedy barevně ladí s kuchyní. V celém bytě je dostatek úložných prostor. Jsou velmi nenápadné a navozují pocit vzdušnosti.
Využití moderních technologií
Spolupráce architektky s majitelem bytu probíhala opravdu netradičně, a to na dálku. Ke komunikaci jim sloužily moderní prostředky. Telefon, skype a e-mail. Moderní technologii využil majitel bytu i k hledání architekta, který by mu pomohl při rekonstrukci bytu. Na internetu ho zaujaly práce architektky Evy Bradáčové i její nabídka spolupráce on-line, která přinesla úsporu času i nákladů na dopravu. Telefonicky nebo po skypu se domlouvali na požadavcích, způsobech řešení a finančních možnostech. A tak spolupráce Praha - Luhačovice mohla zdárně začít i pokračovat do úspěšného konce. "Vítala jsem, že se majitel rozhodl pro celkovou rekonstrukci, protože ta je, podle mého názoru, jedním z důležitých aspektů úspěchu. Nikdy nedosáhnete perfektního výsledku, pokud budete dělat kompromisy a rekonstrukci interiéru se budete snažit provádět po částech," dodává architektka.
Slovo architektky
“Tato realizace je dokladem toho, že i panelákové byty, ve kterých většina z nás vyrůstala a dodnes žije, mohou být designovým bydlením. A tato skutečnost mne velmi těší."
Text: Jan Chára
Foto: Jiří Ernest
Ing. arch. Eva Bradáčová
Absolventka Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci spolupracovala s předními českými ateliéry a od roku 2011 provozuje samostatnou praxi v oblasti navrhování interiérů. Tedy návrhy interiérů od konceptu po realizaci - řešení dispozic, návrh barevnosti, výběr materiálů, návrhy stavebních úprav, návrhy atypického nábytku, výběr mobiliáře a doplňků, konzultace, 3D skici, vedení rozpočtu, vedení časového harmonogramu a doporučení ověřených dodavatelů. Nabízí také řešení interiérů on-line, jehož příkladem je právě tato velmi zdařilá rekonstrukce.
e.bradacova@ebarch.cz, www.ebarch.cz